Radio Białystok | Wiadomości | Rozbudowa domów kultury czy zagospodarowanie terenów do odpoczynku - są pierwsze umowy na rewitalizację miast

Rozbudowa domów kultury czy zagospodarowanie terenów do odpoczynku - są pierwsze umowy na rewitalizację miast

autor: Ryszard Minko

29.06.2018, 16:46, akt. 16:59

10 instytucji z podlaskich miast dostało dofinansowanie na programy rewitalizacyjne z dotacji unijnych.

Fot. Wojciech Oksztol/wrotapodlasia.pl
Fot. Wojciech Oksztol/wrotapodlasia.pl

W piątek (29.06) w Białymstoku podpisano pierwsze umowy, na inwestycje mające poprawić funkcjonowanie tak zwanych obszarów zdegradowanych. Chodzi o takie działania, które zmienią jakość życia na tych terenach.

Nie chodzi o remont budynku, by ładnie wyglądał. Chodzi o to, by okoliczni mieszkańcy z niego skorzystali i by służyło to rozwojowi dzielnicy - mówi wicemarszałek województwa podlaskiego Maciej Żywno.

Łączna wartość zaakceptowanych projektów, to prawie 90 milionów złotych z czego 53 miliony to dotacje unijne. W sumie dofinansowanie otrzymało 10 instytucji.

Jedną z nich niej Miejski Ośrodek Kultury w Wysokiem Mazowieckiem. Tam, za blisko 10 milionów złotych zostanie wyremontowany dawny dom kultury, który położony jest w sąsiedztwie bloków komunalnych.

- Chodzi o to, by mieszkańców zaangażować do wspólnych działań – mówi burmistrz Jarosław Siekierko.


Innym z dofinansowanych projektów rewitalizacyjnych jest remont stadionu w Hajnówce, który położony jest na tak zwanej dzielnicy chemicznej. To osiedle zbudowane dla dawnych zakładów chemicznych w tym rejonie. Projekt przewiduje remont stadionu, budowę nowej otwartej pływalni oraz siłownię i urządzenia rekreacyjne dla mieszkańców.

Na co miasta wykorzystają pieniądze z rewitalizacji:


"Hajnówka OdNowa" - rewitalizacja strefy urbanistycznej "Chemiczna" na terenie Miasta Hajnówka (beneficjent: Miasto Hajnówka)

Wartość projektu: 12,2 mln zł

Dofinansowanie: 9,4 mln zł

Dotacja z RPOWP zostanie przeznaczona na rewitalizację osiedla "Chemiczna". Gmina zmodernizuje stadion, wybuduje dwa baseny oraz zagospodaruje teren Ośrodka Sportu i Rekreacji w Hajnówce. Przy Hajnowskim Domu Kultury powstanie plac zabaw.


Rewitalizacja zdegradowanego podobszaru osiedla ADM poprzez przebudowę i remont wnętrz Miejskiego Ośrodka Kultury w Wysokiem Mazowieckiem (beneficjent: Miejski Ośrodek Kultury w Wysokiem Mazowieckiem)

Wartość projektu: 9,8 mln zł

Dofinansowanie: 6,7 mln zł

W ramach przebudowy i remontu budynku MOK zostanie m.in. zmodernizowana sala widowiskowo-kinowa, a sam obiekt będzie przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.


Modernizacja terenu nad zalewem w Sokółce w zakresie zagospodarowania sportowo-rekreacyjnego wraz z wykonaniem ciągu pieszo-rowerowego i infrastrukturą towarzyszącą (beneficjent: Gmina Sokółka)

Wartość projektu: 4,4 mln zł

Dofinansowanie: 3,5 mln zł

Samorząd zagospodaruje teren wokół zalewu i stworzy miejsce do wypoczynku i uprawiania sportów wodnych. Ma się tam też pojawić m.in. ścieżka rowerowa, plenerowa siłownia i plac zabaw.


Przebudowa budynku istniejącej kamienicy z przeznaczeniem na cele społeczne w Sokółce (beneficjent: Gmina Sokółka)

Wartość projektu: 3,1 mln zł

Dofinansowanie:  2,5 mln zł

Projekt przewiduje rozbudowę kamienicy, znajdującej się przy ul. Dąbrowskiego 12 w Sokółce i zagospodarowanie terenu wokół niej. W budynku powstanie Klub Integracji Społecznej i Spółdzielnia Socjalna, prowadzone przez sokólski ośrodek pomocy społecznej. Skorzysta z nich ponad 870 mieszkańców.


Modernizacja Kolneńskiego Ośrodka Kultury i Sportu na potrzeby utworzenia Centrum Aktywizacji Społecznej (beneficjent: Kolneński Ośrodek Kultury i Sportu)

Wartość projektu: 6,7 mln zł

Dofinansowanie: 5,6 mln zł

W ramach projektu zostanie przeprowadzony remont budynku ośrodka, zmodernizowana  zostanie sala widowiskowa, obiekt będzie też dostępny dla osób z niepełnosprawnościami (montaż windy). W ośrodku powstanie Centrum Aktywizacji Społecznej – miejsce integracji mieszkańców i szkoleń podmiotów ekonomii społecznej.


Wartość podpisanych umów to 36,2 mln zł, dofinansowanie - 27,7 mln zł. Wśród projektów zatwierdzonych do dofinansowania przez zarząd województwa podlaskiego znajdują się jeszcze:

- Rewitalizacja Bielskiego Domu Kultury i Kina "Znicz" na cele kulturalne, edukacyjne i społeczne (beneficjent: Bielski Dom Kultury)

- Rewitalizacja starej łaźni oraz bulwarów nad rzeką czarna Hańcza w Suwałkach (beneficjent: Miasto Suwałki)

- Remont i modernizacja Suwalskiego Ośrodka Kultury przy ul. T. Noniewicza 71 (beneficjent: Suwalski Ośrodek Kultury)

- Kompleksowa rewitalizacja centrum Łap poprzez budowę budynku na cele kulturalno-edukacyjne przy ul. Głównej 8 oraz przebudowę Placu Niepodległości w Łapach (beneficjent: Gmina Łapy).

- Rewitalizacja wraz z przebudową i wykonaniem utwardzenia terenu na Placu Brodowicza w Choroszczy (beneficjent: Gmina Choroszcz).

źródło: wrotapodlasia.pl | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


56 mln zł dotacji z UE na rewitalizację linii Chryzanów-granica państwa

28.06.2018, 16:17

56 mln zł dotacji z UE dostaną PKP PLK na rewitalizację ponad 20-km kolejowej linii towarowej Chryzanów-granica państwa . W czwartek (28.06) w Białymstoku podpisano umowę w tej sprawie. Inwestycja na wpłynąć na ożywienie ruchu towarowego ze Wschodem.


Park w Lipsku czeka gruntowna przemiana

26.06.2018, 09:07

Pojawią się między innymi nowe klomby, ławki, ogródek jordanowski i kurtyna wodna. Już pod koniec sierpnia w Lipsku zakończy się rewitalizacja parku miejskiego.


Podzielone 54 mln zł z UE na inwestycje w ramach rewitalizacji

23.06.2018, 15:06

54 mln zł z UE na różne inwestycje rewitalizacyjne, np. modernizacje budynków, by wykorzystać je na cele kulturalne czy społeczne rozdzielił zarząd województwa podlaskiego. 


Nie będzie rewitalizacji Ośrodka Kultury w Sejnach

11.06.2018, 11:06

Radni nie przyznali 90 tysięcy złotych na sporządzenie dokumentacji projektowej. Uznali, że miasta i tak nie stać na remont, więc taki wydatek jest bezsensowny.


Ponad 50 podlaskich gmin przygotowało programy rewitalizacji

7.06.2018, 14:45

Ponad 50 spośród ok. stu podlaskich gmin opracowało programy rewitalizacji, w ramach których zaplanowały różne przedsięwzięcia łączące rozwój infrastruktury, aktywizację mieszkańców i rozwiązywanie problemów społecznych. Ponad 40 planów jest już zaakceptowanych do realizacji.


Radni powiatu białostockiego przyznali pieniądze na remonty zabytków

2.06.2018, 11:13

To historyczny moment - mówią radni powiatu białostockiego. Pierwszy raz przyznali dotacje na remonty zabytków.


Zmieni się otoczenie plaż na jeziorem Koleśne i Okuniowiec

30.05.2018, 11:10

Pomosty, altany z grillami i boiska do gry w siatkówkę. Gmina Suwałki za ponad pół miliona złotych planuje całkowicie zmienić otoczenie plaż na jeziorem Koleśne i Okuniowiec. Niestety budowlańcy zakończą tam prace dopiero jesienią.


Góra Zamkowa w Mielniku wymaga konserwacji - jest projekt rewitalizacji

25.05.2018, 21:03

Zdaniem historyków, Góra Zamkowa w Mielniku - to wyjątkowe dziedzictwo historyczne, kulturowe i religijne Podlasia. Jednak wzgórze i znajdujące się w jego otoczeniu zabytki wymagają konserwacji i rewitalizacji.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!
Białystok Biega, fot. Joanna Szubzda
20.09.2020, 06:59, akt. 07:06

Biegacze z całej Polski opanują Białystok
źródło: Urząd Miejski w Białymstoku
BIAŁYSTOK
19.09.2020, 07:38, akt. 14:13

"Dzień Rowerów" w Białymstoku


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok