Radio Białystok | Wiadomości | Białostoczanie uczcili 77. rocznicę śmierci Jakuba Szapiro - założyciela Towarzystwa Esperantystów

Białostoczanie uczcili 77. rocznicę śmierci Jakuba Szapiro - założyciela Towarzystwa Esperantystów

12.07.2018, 17:05, akt. 17:13

Złożeniem kwiatów pod pamiątkową tablicą białostoczanie uczcili w czwartek 77. rocznicę śmierci Jakuba Szapiro - założyciela i wieloletniego prezesa Towarzystwa Esperantystów im. Zamenhofa w Białymstoku.

Fot.: Wojciech Szubzda
Fot.: Wojciech Szubzda

Szapiro uważany jest za najwybitniejszego białostockiego esperantystę okresu międzywojennego. Zginął 12 lipca 1941 roku, rozstrzelany przez hitlerowców w lesie Pietrasze w Białymstoku, wraz z 3 tys. mieszkańców miasta.

Uroczystość złożenia kwiatów odbyła się przy tablicy upamiętniającej miejsce, gdzie mieszkał Szapiro - przy ul. Lipowej. Następnie w siedzibie Białostockiego Towarzystwa Esperantystów zainteresowani mogli wysłuchać wykładów przybliżających postać Jakuba Szapiro oraz o historię języka esperanto.

Jak powiedział prezes Białostockiego Towarzystwa Esperantystów Przemysław Wierzbowski, Szapiro był nie tylko najwybitniejszym białostockim esperantystką, ale też uznanym działaczem społecznym. - To propagator Białegostoku za granicą, dzięki niemu do Białegostoku w okresie międzywojennym przyjeżdżali ludzie zainteresowani dziedzictwem Ludwika Zamenhofa  i działalnością esperancką - dodał.

Wierzbowski podkreślił, że w czwartek obchodzona jest rocznica śmierci Szapiro, ale - jak mówił - cały okres po wkroczeniu wojsk niemieckich do miasta "to był czas prześladowań esperantystów". - Ofiarami II wojny światowej padła ogromna większość białostockich esperantystów, tylko garstka przeżyła i dlatego tak niewielu zajmowało się później esperanto - dodał.

Jakub Szapiro w okresie międzywojennym był jednym z najbardziej znanych na świecie polskich esperantystów, głównym delegatem na Polskę Światowego Związku Esperanta, twórcą licznych artykułów, przewodników turystycznych oraz podręcznika do nauki języka esperanto. Był także znanym dziennikarzem, filatelistą i animatorem teatru.

Z inicjatywy Szapiro, w roku 1919, ulicy Zielonej w Białymstoku, przy której stał dom rodzinny twórcy esperanto, nadano imię Ludwika Zamenhofa, a w roku 1921 powstało w Białymstoku Towarzystwo Esperantystów im. Zamenhofa.

W Białymstoku działa też szlak "Esperanto wielu kultur", na którego trasie znajduje się m.in. dom Szapiro. Jest on też jednym z bohaterów muralu przy ul. Zamenhofa, a także patronem jednej z białostockich ulic. 

| red: mak

ZOBACZ TEŻ:


101. rocznica śmierci twórcy języka esperanto Ludwika Zamenhofa

14.04.2018, 15:16

Złożeniem kwiatów i wspólnym odśpiewaniem hymnu esperanto uczcili w sobotę (14.04) 101. rocznicę śmierci twórcy międzynarodowego języka Ludwika Zamenhofa esperantyści, mieszkańcy i władze Białegostoku.


W Białymstoku uczczono pamięć Icchoka Malmeda - bohatera miejscowego getta

8.02.2018, 20:36

Przedstawiciele władz miejskich, miłośnicy kultury żydowskiej i esperantyści uczcili w czwartek (8.02) pamięć bohatera białostockiego getta Icchoka Malmeda, w 75. rocznicę jego egzekucji. Malmed został powieszony po tym, jak oblał kwasem dwóch hitlerowców.


Esperanckie Piosenki / Esperantaj Kantoj w Famie

15.12.2017, 22:17

"Esperanckie Piosenki" - to koncert kompozycji Macieja Fortuny do wierszy w języku esperanto poetów związanych z Wielkopolską. Projekt ma na celu uczczenie setnej rocznicy śmierci Ludwika Zamenhofa. Koncert w piątek (15.12) o 19:00 w białostockim klubie Fama.

Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok