Radio Białystok | Wiadomości | Braniccy opuszczają Białystok

Braniccy opuszczają Białystok

13.07.2018, 09:15, akt. 14:20

Portrety fundatora Białegostoku Jana Klemensa Branickiego i jego małżonki Izabeli zakupione na aukcji przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku, przejdą renowację. W muzeum będzie można je ponownie oglądać od grudnia.

Portrety Jana Klemensa i Izabeli Branickich w Muzeum Podlaskim w Białymstoku, fot. Monika Kalicka
Portrety Jana Klemensa i Izabeli Branickich w Muzeum Podlaskim w Białymstoku, fot. Monika Kalicka

Muzeum Podlaskie portrety kupiło na monachijskiej aukcji w grudniu. Obrazy wylicytowano za 55 tys. euro przy wyjściowej ich cenie 32-35 tys. euro. Od lutego można je było oglądać w Galerii Malarstwa Polskiego w białostockim muzeum. W piątek (13.07) opuściły galerię na około pół roku - powiedział dyrektor Muzeum Podlaskiego historyk Andrzej Lechowski.

Dyrektor mówił wcześniej, że obrazy są bardzo cenne, gdyż pamiątek po magnackiej parze w polskich zbiorach jest niewiele; ich portrety rzadko też pojawiają się na aukcjach.

Portrety przejdą renowację

Dzięki pozyskaniu pieniędzy z resortu kultury a także środkom własnych jest możliwa konserwacja obrazów, w sumie prace będą kosztowały 59 tys. zł.

Portrety Jana Klemensa i Izabeli datowane są na XVIII wiek, oznaczono je jako namalowane przez nieznanych autorów. Portret hetmana Branickiego przedstawia go - jak mówił wcześniej Andrzej Lechowski - "przy orderach", dzięki temu można domniemywać, iż obraz powstał po 1766 roku, kiedy Branicki otrzymał order Złotego Runa. Natomiast portret Izabeli przedstawia ją z otwartą książką, gdzie na jednej ze stron jest wizerunek jej brata Stanisława Augusta Poniatowskiego. W ocenie Lechowskiego, obraz musiał powstać po elekcji Poniatowskiego (czyli po 1764 r.).

Prace konserwatorskie pomogą ustalić m.in. autora

Andrzej Lechowski liczy, że badania i prace konserwatorskie, jakie teraz będzie można rozpocząć, dadzą odpowiedzi na wiele pytań, bo - jak mówił wcześniej - wciąż niewiele wiadomo o tych płótnach.

Najpierw wstępne analizy przeprowadzą znawcy osiemnastowiecznego Białegostoku i polskiego malarstwa tej epoki, historycy sztuki i muzealnicy. Następnie w specjalistycznej pracowni konserwatorskiej zostaną przeprowadzone badania stratygraficzne i analizy chemiczne pigmentów barwnych (farb), spoiw, gruntu i werniksu, które pozwolą wyjaśnić, czy obrazy zostały przemalowane i kiedy. Być może pozwolą też określić krąg artystyczny, czas powstania oraz autora. Płótna a także ramy zostaną oczyszczone i zakonserwowane.

Jan Klemens Branicki - największy polski "potentat magnacki" XVIII w.

Hetman Jan Klemens Branicki (1689-1771) był fundatorem Białegostoku, jego małżonka Izabela z Poniatowskich Branicka (1730-1808) mecenaską kultury w mieście. Andrzej Lechowski mówił wcześniej, że Branicki był największym polskim "potentatem magnackim" w XVIII wieku, prowadził szeroko zakrojoną politykę, a jego "dobra" znajdowały się nie tylko w Białymstoku (gdzie jest Pałac Branickich) i województwie podlaskim, ale też w Małopolsce, na Ukrainie czy na terenie dzisiejszej Białorusi.

W Galerii Malarstwa Polskiego w Podlaskim Muzeum, gdzie na stałe zawisły obrazy Branickich, prezentowany jest m.in. XIX-wieczny portret Jana Branickiego ze zbiorów muzeum. W swojej kolekcji instytucja posiada też inne pamiątki po Branickich m.in. dokument cechowy z 1769 r. z autografami Branickich, książki z księgozbioru Izabeli Branickiej.

źródło: PAP | red: rbon, zmj, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Potańcówka w Ogrodzie Branickich [zdjęcia]

24.06.2018, 23:00

Na zakończenie Dni Białegostoku mieszkańcy bawili się w Ogrodzie Pałacu Branickich.


Na ogrodzeniu przy głównej bramie Pałacu Branickich pojawiły się siatki ochronne

19.05.2018, 13:43

To na razie tylko doraźne zabezpieczenie niszczejącego ogrodzenia najbardziej znanego zabytku stolicy regionu. Na płocie przy głównej bramie Pałacu Branickich w Białymstoku pojawiły się specjalne siatki ochronne.


Portrety Branickich na wystawie stałej Muzeum Podlaskiego

3.01.2018, 13:52

Cenne portrety fundatora Białegostoku Jana Klemensa Branickiego i jego małżonki Izabeli, które zakupiło niedawno Muzeum Podlaskie w Białymstoku, w połowie lutego będą dostępne na wystawie stałej muzeum - poinformowano w środę (03.01) na konferencji prasowej.


Na aukcjach pojawiają się niezwykle rzadko - dwa portrety Branickich kupiło Muzeum Podlaskie

25.12.2017, 07:31

Portrety fundatora Białegostoku Jana Klemensa Branickiego i jego małżonki Izabeli kupiło w tym roku Muzeum Podlaskie w Białymstoku. To - jak mówią historycy - wartościowy nabytek, bo wizerunki magnackiej pary pojawiają się na aukcjach niezwykle rzadko.


Barokowa muzyka zabrzmiała w Białymstoku – huczne imieniny Izabeli Branickiej

18.11.2017, 16:39

Muzyka z epoki baroku wypełni wnętrza Pałacu Branickich w Białymstoku. Wszystko w ramach Festiwalu Sztuk Dawnych - Imieniny Izabeli Branickiej.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu
Fotolia.com
WASILKÓW
15.08.2020, 12:43, akt. 13:00

Kajakowa procesja po rzece Supraśl

Jarmark w wigierskim klasztorze, fot. Anna Przybycień
WARTO TAM BYĆ
15.08.2020, 08:35, akt. 08:49

Dwudniowy Jarmark Wigierski

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok