Radio Białystok | Wiadomości | Kobiety na wsi mają utrudniony dostęp do ginekologa - raport NIK

Kobiety na wsi mają utrudniony dostęp do ginekologa - raport NIK

autor: Ryszard Minko

23.08.2018, 09:56, akt. 13:46

Kobiety mieszkające na wsi miały utrudniony dostęp do ginekologa, w co czwartej poradni pacjentkom nie zapewniano prawa do intymności, nie wszystkim wykonano zalecane badania - wynika z najnowszego raportu NIK.

Foto: Monika Kalicka
Foto: Monika Kalicka

Najgorsza sytuacja w Podlaskiem i Lubelskiem

Zdaniem Najwyżej Izby Kontroli najgorsza sytuacja jest w województwie podlaskim i lubelskim. W naszym regionie tego typu poradnie działały jedynie w co czwartej gminie.


- To oznacza, że kobiety na wsiach nie mają szans na szybki dostęp do specjalisty i zmuszone są szukać porad w dużych miastach - mówi Tomasz Ambrozik z białostockiej delegatury NIK.


W województwach podlaskich i lubelskim na jedną poradnię ginekologiczną na wsi przypadało nawet 27 tys. kobiet, które w  skrajnych przypadkach do poradni miały 50 kilometrów - poinformowała NIK.

Źle z opieką okołoporodową

Najwyższa Izba Kontroli zwraca też uwagę na standardy świadczenia usług przez wiejskie poradnie ginekologiczne. Okazuje się, że większość z nich nie przestrzega podstawowych standardów opieki okołoporodowej - zauważa Tomasz Ambrozik.

- W województwach o małej liczbie poradni wiejskich w 2016 roku odnotowano największy wskaźnik zgonów okołoporodowych - informuje NIK. W województwie podlaskim było to 33,64 na 100 tysięcy urodzeń. W województwie opolskim to 22,28 na 100 tysięcy urodzeń. Dla porównania NIK podaje przykład z Podkarpacia, gdzie relacja ta wynosi 5,41 na 100 tys. urodzeń.

Co czwarta przychodnia nie zapewniała swoim pacjentkom warunków intymności podczas badania, nie było np. parawanu, za którym kobieta mogłaby się swobodnie rozebrać, a miejsce badania nie było zasłonięte przez osobami postronnymi, np. w przypadku otwarcia drzwi gabinetu.

Kontrola w 27 poradniach wiejskich

NIK skontrolował w sumie 8 oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia i 27 poradni wiejskich z województw łódzkiego, opolskiego, podkarpackiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. W Podlaskiem sprawdzano działalność poradni w Turośli, Dąbrowie Białostockiej i Szumowie.

NFZ uzasadniał małą liczbę poradni na Lubelszczyźnie i Podlasiu brakiem chętnych do udzielania świadczeń. W latach 2016-2017 świadczenia były na ogół udzielane przez poradnie wyłonione przez wojewódzkie oddziały NFZ podczas konkursów przeprowadzonych kilka lat wcześniej.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Pielęgniarki ze szpitala w Łomży złożyły wnioski do sądu pracy przeciwko dyrektorowi

21.08.2018, 17:05

Około dwustu pielęgniarek pracujących w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży złożyło wnioski do sądu pracy przeciwko swojemu dyrektorowi.


Podlascy medycy coraz częściej wystawiają elektroniczne zwolnienia

13.08.2018, 16:37

Lekarze nie potrzebują chodzić do ZUS-u po formularze, pacjenci nie muszą zanosić zwolnień do zakładu pracy. Coraz częściej podlascy medycy wystawiają elektroniczne zwolnienia.


Ukąszenia i użądlenia przez owady - interweniują lekarze i strażacy

13.08.2018, 07:11

Ból, rumień, obrzęk - są to pierwsze objawy ukąszenia bądź użądlenia. Ciepłe, suche lato sprzyja owadom, których w tym roku nie brakuje.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nowy tytul

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok