Radio Białystok | Wiadomości | Chemikalia porzucone na działce w Przytułach to farby, rozpuszczalniki i odpady chemiczne

Chemikalia porzucone na działce w Przytułach to farby, rozpuszczalniki i odpady chemiczne

autor: Adam Dąbrowski

14.09.2018, 16:24, akt. 16:30

Potwierdziły się wstępne informacje - chemikalia porzucone na działce w Przytułach to farby, rozpuszczalniki i odpady chemiczne - poinformował rzecznik prokuratury Okręgowej w Łomży prokurator Rafał Kaczyński.

Fot. Adam Dąbrowski
Fot. Adam Dąbrowski

Substancje są łatwopalne

Substancje te są łatwopalne i mogą grozić wybuchem, jednak ekspertyza przysłana z Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie wyklucza występowanie w nich metali ciężkich.

Prokuratura przesłała kopię tej ekspertyzy do Urzędu Gminy w Przytułach, który ma 30 dni na poinformowanie jakie kroki przedsięweźmie w celu likwidacji zagrożenia.

To jednak nie zamyka postępowania, prokuratura prowadzi także śledztwo w sprawie czy długotrwałe przechowywanie chemikaliów nie mogło zagrozić środowisku naturalnemu oraz życiu i zdrowiu ludzi.

W tym celu próbki gleby z sąsiedztwa składowanych pojemników bada łomżyńska delegatura Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Wyniki znane będą jeszcze w tym miesiącu.

Około 200 plastikowych i metalowych pojemników porzucono na prywatnej działce w miejscowości Przytuły Las przed rokiem. Po kilku miesiącach zwrócili na nie uwagę mieszkańcy okolicy obawiając się wpływu nieznanych substancji na swoje życie i zdrowie oraz na środowisko. Beczki i pojemniki zostały wówczas prowizorycznie zabezpieczone, a próbki ich zawartości przekazano do zbadania w Krakowie.

| red: mag

ZOBACZ TEŻ:


Prokuratura wyjaśnia co jest w beczkach z chemikaliami na prywatnej posesji

7.02.2018, 09:20

Kilkaset pojemników z chemikaliami znajduje się na prywatnej działce w okolicy Przytuł. Ustaleniem co zawierają plastikowe i metalowe beczki i kto jest odpowiedzialny za ich sprowadzenie zajmuje się prokuratura rejonowa w Łomży.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok