Radio Białystok | Wiadomości | W Białowieży można oglądać wystawę grzybów z Puszczy Białowieskiej

W Białowieży można oglądać wystawę grzybów z Puszczy Białowieskiej

15.09.2018, 14:41, akt. 14:54

Ok. dwustu gatunków grzybów występujących w Puszczy Białowieskiej zobaczyć można na wystawie, otwartej w sobotę (15.09) w Białowieży.

Fot. Dorota Niebrzydowska
Fot. Dorota Niebrzydowska


Żywe okazy na wystawie

Tylko przez dwa dni oglądać można na wystawie w Białowieży żywe okazy z puszczy. Z powodu suszy, gatunków jest mniej, niż przed rokiem.

Zorganizowaną po raz 24. wystawę oglądać można w Muzeum Przyrodniczo-Leśnym Białowieskiego Parku Narodowego (BPN). Prezentowane na niej okazy zbierali w Puszczy Białowieskiej przez kilka dni naukowcy badający grzyby - mykolodzy, z pomocą pracowników parku narodowego, uczniów miejscowego Technikum Leśnego i wolontariuszy.


Ponad 200 gatunków na wystawie


W tym roku udało się zebrać na wystawie i pokazać zwiedzającym 202 gatunki grzybów; przed rokiem było ich 250. 

Biorąc pod uwagę suszę, to i tak liczba gatunków jest większa, niż się spodziewaliśmy - przyznała dr Anna Kujawa z Instytutu Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN w Poznaniu, która od lat bierze udział w organizacji białowieskiej prezentacji.

W ocenie dr Anny Kujawy, w zasadzie dopiero większe deszcze sprzed tygodnia sprawiły, że grzyby w Puszczy Białowieskiej zaczęły się pojawiać.

Cała wystawa podzielona jest na prezentacje grzybów jadalnych, warunkowo jadalnych, niejadalnych i trujących. Można zobaczyć np. ekspozycję grzybów nadrzewnych (żyjących na żywych drzewach) oraz nadrewnowych (rozkładających martwe drewno).


Jest ładnie, dlatego że w przypadku niektórych gatunków grzybnia wyprodukowała owocniki w takiej obfitości, że możemy pokazać te gatunki w całym cyklu rozwojowym. Mamy kilka gatunków, które tworzą owocniki spektakularne. Do niedawna były one pod ochroną, ale od czterech lat nie są - powiedziała dr Kujawa.


Na wystawie można więc zobaczyć np. purchawice olbrzymie i szmaciaki gałęziste (siedzunie sosnowe). Są też np. gwiazdosze, z których część gatunków nie jest już pod ochroną.

Specjaliści podkreślają, że Białowieski Park Narodowy (BPN) jest jedną z najważniejszych ostoi grzybów wielkoowocnikowych (widocznych gołym okiem) w Polsce. Dowodzą tego zarówno badania prowadzone na jego terenie w XX wieku, jak i najnowsze. Do tej pory na terenie parku zidentyfikowano ok. 2 tys. gatunków grzybów wielkoowocnikowych, co stanowi blisko połowę wszystkich znanych z terenu Polski.


Niektóre grzyby rosną tylko w Puszczy Białowieskiej


Wśród tych gatunków niemal połowa to gatunki uznane za cenne (chronione, zagrożone, bardzo rzadkie, w tym znane wyłącznie z terenu BPN), z tego dla części gatunków park jest jedynym znanym miejscem występowania na terenie Polski.

Po każdej wystawie w Białowieży ukazuje się publikacja naukowa. Jak wynika z informacji dotyczących ubiegłorocznej, podczas przygotowań do niej udało się zebrać prawie sto gatunków grzybów nowych dla tej puszczy, w tym 32 gatunki nowe dla całej Polski.

Jak poinformowała dr Anna Kujawa, w tym roku takiego wyniku na pewno nie będzie, ale już wiadomo, że wśród grzybów pozawystawowych, istotnych z punktu widzenia naukowego, będzie ok. dziesięciu gatunków nowych dla Puszczy Białowieskiej. 

- To jest inna skala, ale mimo wszystko, jak co roku, do listy grzybów Puszczy Białowieskiej dojdą nowe gatunki - dodała. Specjaliści są zdania, że świadomość różnorodności świata grzybów jest w polskim społeczeństwie wciąż niska. 


Pomimo, iż Polacy zaliczani są do mykofilów (miłośników grzybów - PAP), a tradycja grzybobrań kultywowana jest wśród naszych rodaków od wieków, znajomość grzybów ogranicza się w większości przypadków do kilku lub kilkunastu jadalnych gatunków, a wiedza o roli grzybów w ekosystemach, ich zagrożeniu i ochronie jest znikoma - piszą w publikacji o ubiegłorocznej wystawie.


Podkreślają, że rokrocznie na terenie kraju dochodzi do - od kilku do kilkudziesięciu - poważnych zatruć grzybami, a badania ankietowe wskazują, że wielu grzybiarzy kieruje się przesądami przy odróżnianiu grzybów jadalnych od trujących.

Dlatego, w ocenie mykologów, tak istotny jest aspekt edukacyjny wystawy w Białowieży, którą można w sobotę i niedzielę oglądać do 17:00.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:Czy grzyby pomogą w leczeniu nowotworów?

15.02.2018, 14:21

Są znane od tysiącleci, w Azji stanowią preparat czterech leków, a w Europie dopiero są na nowo odkrywane. Chodzi o grzyby i ich lecznicze właściwości, o których w Białymstoku i Hajnówce dyskutują naukowcy z czołowych ośrodków badawczych w Polsce.


Grzyby – przyszłość medycyny

9.02.2018, 15:00

Puszcza Białowieska to naturalny poligon badawczy, występuje tam mnóstwo grzybów, porostów, roślin. Jakie mają właściwości lecznicze?


Roladki grzybowe - przepis Jana Dmitruka z Mielnika

8.12.2017, 10:24

Roladki grzybowe - przepis Jana Dmitruka z Mielnika.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WARSZTATY TEATRALNE DLA DOROSŁYCH


fot. Katarzyna Turowicz
REGION
15.08.2022, 14:06, akt. 14:14

Jarmark Kamedulski w Wigrach
Jesus Imaz, 1.08.2021, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
14.08.2022, 20:23, akt. 20:57

Jesus Imaz: Wracamy do gry
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok