Radio Białystok | Wiadomości | O północy z piątku na sobotę rozpocznie się cisza wyborcza - także w internecie

O północy z piątku na sobotę rozpocznie się cisza wyborcza - także w internecie

19.10.2018, 08:22, akt. 10:00

O północy z piątku na sobotę (19/20.10) rozpocznie się cisza wyborcza i potrwa do końca głosowania w niedzielę (21.10). Za złamanie ciszy wyborczej grozi nawet 1 mln zł grzywny; zabronione jest publikowanie sondaży, agitowanie na rzecz konkretnych kandydatów i list. Zakaz obowiązuje też w internecie.

fot. Joanna Żemojda
fot. Joanna Żemojda

Podsumowanie kampanii wyborczej w Białymstoku - relacja Dominiki Dębskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Lokale będą czynne od 7:00 do 21:00

Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę w godzinach od 7:00 do 21:00. Cisza wyborcza rozpoczyna się na 24 godziny przed dniem głosowania i trwa do jego zakończenia. Jeśli żadna z obwodowych komisji wyborczych nie przedłuży głosowania, cisza wyborcza zakończy się o godz. 21:00.

Głosowanie może zostać przedłużone w wyniku nadzwyczajnych wydarzeń, czyli np. powodzi, zalania lokalu wyborczego, katastrofy budowlanej, komunikacyjnej czy konieczności dodrukowania kart do głosowania. Chodzi o przeszkody, które utrudniają bądź paraliżują pracę obwodowej komisji wyborczej i wykluczają lub w poważnym stopniu ograniczają dotarcie wyborców do lokalu wyborczego.

24-godzinna cisza wyborcza

Ciszę wyborczą narusza każdy element czynnej agitacji wyborczej, czyli publicznego nakłaniania lub zachęcania do głosowania w określony sposób. Jak wskazuje Państwowa Komisja Wyborcza, nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. Plakaty rozwieszone przed rozpoczęciem ciszy wyborczej nie muszą być zrywane. Nie wolno jednak jeździć pojazdami oklejonymi plakatami wyborczymi, oklejony pojazd może natomiast stać. Agitować nie wolno także w internecie.

Komisja podkreśla, że zabroniona jest także agitacja w lokalu wyborczym polegająca m.in. na eksponowaniu symboli, znaków i napisów kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi.

Za złamanie ciszy wyborczej grozi nawet 1 mln zł grzywny

Za złamanie zakazu agitacji wyborczej grozi grzywna.

Najwyższa grzywna: od 500 tys. zł do 1 mln zł grozi za publikację sondaży w czasie ciszy wyborczej. Chodzi zarówno o sondaże przedwyborcze dotyczące przewidywanych zachowań wyborców, wyników wyborów, jak i sondaże prowadzone w dniu głosowania.

PKW zaznacza jednocześnie, że o tym, czy coś stanowi złamanie zakazu agitacji wyborczej, mogą decydować tylko organy ścigania i sądy, a wyborca, który uzna, że naruszono ciszę wyborczą, powinien to zgłosić bezpośrednio policji lub do prokuratury.

źródło: PAP | red: sk

ZOBACZ TEŻ:Wybory samorządowe - zasady

17.10.2018, 13:19

Wybory samorządowe już w niedzielę, 21 października. Na jakim etapie są przygotowania? Jakie są zasady, co się zmieniło? Kiedy poznamy wyniki głosowania?


Ostatni tydzień kampanii samorządowej

15.10.2018, 12:50

Ostatni tydzień kampanii samorządowej to wiele wizyt rządowych gości.


7 osób będzie ubiegać się o stanowisko burmistrza Nowogrodu w przedterminowych wyborach

1.09.2017, 16:48

Siedem osób będzie ubiegać się o stanowisko burmistrza Nowogrodu w przedterminowych wyborach, które w odbędą się w niedzielę (03.09). Wybory są konieczne, bo w czerwcu, po długiej chorobie, zmarł wieloletni burmistrz tego miasta Józef Piątek.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NASfot. Marcin Gliński
REGION
21.01.2019, 18:34, akt. 18:36

Podlaska policja podsumowała 2018 rokźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok