Radio Białystok | Wiadomości | II tura wyborów samorządowych – wyniki w woj. podlaskim

II tura wyborów samorządowych – wyniki w woj. podlaskim

autor: Adam Dąbrowski, Edyta Wołosik, Marcin Kapuściński, Marta Nazarko

5.11.2018, 05:23, akt. 17:14

Zakończyła się druga tura wyborów samorządowych. Wiemy, kto będzie sprawował władzę w poszczególnych powiatach.

WYNIKI II TURA
WYNIKI II TURA

Powiat białostocki 

Kilka lat temu był już zastępcą burmistrza, teraz sam pokieruje miastem – Krzysztof Gołaszewski będzie nowym włodarzem Łap. W drugiej turze wyborów, pokonał ubiegającą się o reelekcję Urszulę Jabłońską. Zdaniem Krzysztofa Gołaszewskiego miastu potrzebne są nowe impulsy rozwojowe.
 
- Łapy mają niesamowite, dobre położenie. Kolej, w tej chwili droga do Białegostoku, dwupasmówka, połączenie z Warszawą. Więc miasto dla inwestorów stworzone. Tylko trzeba zapewnić odpowiednie warunki - mówi Krzysztof Gołaszewski.

Zapowiada, że nie planuje żadnej rewolucji dotyczącej pomysłów poprzedniczki. Jednak jego zdaniem trzeba będzie zweryfikować wszystkie plany. Pytany o priorytety na pierwsze miesiące urzędowania, odpowiada, że chodzi o realizację rozpoczętych inwestycji.

- Dopilnować tych inwestycji, które zostały zaczęte. To jest podstawowy priorytet, czyli centrum przesiadkowe, dom kultury. To są wszystkie inwestycje spóźnione. Tutaj trzeba położyć szczególny nacisk, żeby te wszystkie inwestycje zakończyć - dodaje burmistrz.

W niedzielnych wyborach Krzysztof Gołaszewski uzyskał poparcie ponad 53 procent głosujących. Będzie jednak musiał skuteczniej przekonywać radnych do swoich pomysłów, bo większość w nowej radzie miasta zdobyli kandydaci z list poprzedniej burmistrz (PiS).



W Wasilkowie Mirosława Bielawskiego, który zdobył 45,94 proc. głosów zastąpi Adrian Łuckiewicz, na którego głosowało 54,06 proc. wyborców. Obaj startowali z własnych komitetów.



Nie będzie zmiany na stanowisku burmistrza Supraśla. Zwyciężył Radosław Dobrowolski, który zdobył 56,64 proc. głosów. Jego kontrkandydatka Katarzyna Todorczuk - 43,36 proc.



Wójtem gminy Juchnowiec Kościelny pozostanie Krzysztof Marcinowicz, na którego głosowało 57,05 proc. wyborców. Jego rywal Marek Skrypko zdobył 43 proc. głosów.


Powiat suwalski 

Decyzją wyborców po 10 latach urząd gminy w Filipowie opuści Sylwester Koncewicz. Obecny wójt zdobył prawie 46 proc. poparcia, czyli o 155 głosów mniej niż rywalizujący z nim kierownik tamtejszego urzędu stanu cywilnego Tomasz Rogowski.


Powiat łomżyński

Nowego wójta będą mieli mieszkańcy gminy Piątnica, gdzie Artura Wierzbowskiego poparło 51,08 proc.


Powiat wysokomazowiecki 

W Ciechanowcu dotychczasowy przewodniczący rady Eugeniusz Święcki pokonał Mirosława Reczko zdobywając poparcie 54,22 proc. głosujących.



14 głosów zdecydowało o zwycięstwie Marka Kaczyńskiego w II turze wyborów i  utrzymaniu przez niego stanowiska wójta Nowych Piekut.  Kaczyński, który był też posłem w latach 1997-2001, w samorządzie tej  gminy pracuje od 1994 r.

To  jeden z najbardziej doświadczonych samorządowców w regionie; w połowie roku obchodził 24-lecie na stanowisku wójta gminy Nowe Piekuty. Formalnie od 1994 r. był przewodniczącym zarządów gminy dwóch kadencji (wybieranych przez radę gminy). W latach 1997-2001 łączył tę pracę z mandatem poselskim z listy AWS, na krótko również z mandatem radnego sejmiku pierwszej kadencji. Od 2002 r. wybory wójtów, burmistrzów i prezydentów są bezpośrednie; w kolejnych udawało mu się zachować stanowisko.

W niedzielę to właśnie w Nowych Piekutach doszło do - jak się okazało po podliczeniu wyników głosowania - najbardziej wyrównanego pojedynku w II turze wyborów samorządowych w regionie. O zwycięstwie urzędującego wójta (KWW Marka Kaczyńskiego) nad Anną Żochowską (KWW Jedność i  Samorządność) zdecydowało czternaście głosów. Kaczyński dostał 50,32  proc. poparcia, jego kontrkandydatka 49,68 proc.

Wójt Nowych Piekut przypomniał, że 21 października do jego zwycięstwa w pierwszej turze zabrakło 23 głosów (dostał wtedy  48,46 proc. poparcia). Uważa, że na wynik w II turze duży wpływ miała negatywna kampania prowadzona przeciwko niemu w mediach społecznościowych przed niedzielną dogrywką wyborczą.


Powiat zambrowski 

W Rutkach o fotel rywalizowało dwóch zupełnie nowych kandydatów. Ostatecznie mieszkańcy gminy wybrali przewagą stu kilkunastu głosów Dariusza Sławomira Modzelewskiego, który zdobył poparcie 52,62 proc. wyborców.



Wójtem Kołak Kościelnych został Sylwester Jaworowski, uzyskując 52,54 proc. poparcia. 


Powiat kolneński 

Na swoim dotychczasowym stanowisku pozostał wójt Małego Płocka
Józef Dymerski. Zdobył 51,64 proc. poparcia  



W Stawiskach dotychczasowa sekretarz miasta Agnieszka Rutkowska zdobyła ponad 350 głosów więcej niż Krzysztof Rafałowski i teraz to ona pokieruje miastem i gminą.


Powiat augustowski

Zaledwie 152 głosy zdecydowały o tym, że będzie zmiana na stanowisku burmistrza Augustowa. Przez kolejne 5 lat miastem rządzić będzie Mirosław Karolczuk z ugrupowania Nasze Miasto, który zdobył 50,79 proc. głosów. Co ciekawe, w pierwszej turze to dotychczasowego burmistrza Wojciecha Walulika z ugrupowania Porozumienie Samorządowe - Dobry Wybór poparło najwięcej osób.

- Skończył się czas często ostrej rywalizacji. Rozpoczął się czas pracy i współpracy. Moja deklaracja o współpracy ze wszystkimi, którzy noszą w sercu Augustów jest ciągle aktualna. Chcę, abyśmy razem mogli budować nasze miasto, abyśmy mogli wykorzystywać jego potężny potencjał i abyśmy za 5 lat mogli być wspólnie dumni z naszego grodu nad Nettą - mówi Mirosław Karolczuk.

- Mówiąc o wyniku rywala przede wszystkim gratuluję mu. Chcę również oddać uznanie dla jego zwolenników. Chcę zasłużyć również na to, żeby i oni się do mnie przekonali. Myślę, że moje czyny i działania doprowadzą do tego. Mam również nadzieję, że przekonałem do siebie mieszkańców Augustowa, którzy w I turze oddali głos również na innych kandydatów. Mam nadzieję, że jeśli dojdzie do kolejnych wyborów to również zasłużę na uznanie - dodaje Mirosław Karolczuk.
 
Mirosław Karolczuk zapowiada chęć dalszej współpracy z Wojciechem Walulikiem, który jako jedyny ze swojego ugrupowania zdobył mandat radnego.





Zmiana nastąpi też w gminie Nowinka. Rządząca tam od 2010 roku Dorota Winiewicz przegrała 118 głosami z Teresą Strękowską.


W Sztabinie miejsce ustępującego wójta Tadeusza Drągiewicza zajmie Jarosław Karp. Urzędnik augustowskiego oddziału Podlaskiego Zespołu Doradztwa Rolniczego zdobył 56,22 proc.


Powiat sejneński 

Zmian nie będzie natomiast w Sejnach. Obecny burmistrz Arkadiusz Nowalski zdobył 56,01 proc. głosów i pokonał Jolantę Bagińską. Ona z kolei dwa tygodnie temu zdobyła mandat radnej, a jej komitet wprowadził do rady najwięcej osób.



Wójtem wiejskiej gminy Sejny został natomiast Dariusz Łostowski. Poparło go 52,4 proc. wyborców.


Powiat moniecki 

Zbigniew Karwowski pozostanie burmistrzem Moniek. Zdobył 60,02 proc. głosów i pokonał Jana Zabielskiego (z komitetu PiS).



W powiecie monieckim do urn poszli jeszcze mieszkańcy Goniądza i jak się okazuje, postawili na nową osobę. Burmistrzem będzie tam Grzegorz Dudkiewicz, który zdobył 58,57 proc. głosów i pokonał Mariusza Ramotowskiego.


Powiat bielski 

W powiecie bielskim zmiany nie będzie w Bielsku Podlaskim i Wyszkach. Nastąpi ona jednak w Brańsku.

W Bielsku Podlaskim burmistrzem pozostanie Jarosław Borowski, który zdobył 60,21 proc. głosów i pokonał Tomasza Hryniewickiego.



Wójtem Wyszek pozostanie Mariusz Korzeniewski, który z 58,27 proc. poparciem zwyciężył nad Janem Falkowskim.



W Brańsku burmistrzem będzie natomiast Eugeniusz Koczewski. Zdobył on 72,78 proc. głosów i pokonał swego rywala - Czesława Sokołowskiego.


Powiat hajnowski 

W powiecie hajnowskim zmiany będą w gminach: Białowieża i Czeremcha.

W Białowieży na stanowisko wójta powraca rządzący we wcześniejszych kadencjach Albert Litwinowicz, który zdobył 50,94 proc. Dotychczasowego włodarza Grzegorza Kasprowicza pokonał zaledwie 22 głosami.



W Czeremsze nowym wójtem będzie Jerzy Wasiluk. Zdobył on 51,48 proc. głosów i pokonał swego rywala Jerzego Szykułę.


Powiat siemiatycki 

W powiecie siemiatyckim po głosowaniu w drugiej turze zmiana będzie na stanowisku wójtów w gminach Dziadkowice i Mielnik.

W Dziadkowicach z 64,97 proc. poparciem zwyciężył Antoni Brzeziński, jego rywalem był Adam Cwalina.



W Mielniku natomiast nowym wójtem będzie Marcin Urbański. Zdobył 58,15 proc. głosów i pokonał dotychczasowego wójta Eugeniusza Wichowskiego.



Zmiany nie będzie natomiast w Drohiczynie. Przez kolejnych 5 lat rządzić tam będzie Wojciech Borzym. Głosowało na niego prawie 51,64 proc. wyborców. Pokonał Mirosława Krasowskiego.


Powiat sokólski 

W powiecie sokólskim druga tura wyborów była tylko w gminie Janów. Wójtem będzie tam Jerzy Pogorzelski. Zdobył on 66,77 proc. głosów. Jego rywalem był dotychczasowy wójt - Czesław Kiejko.


źródło: PAP | red: sk, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


II tura wyborów samorządowych - jak głosowali mieszkańcy Podlaskiego?

4.11.2018, 21:00

Zakończyła się druga tura wyborów samorządowych. Dokładne wyniki głosowania będą znane za kilka godzin.


Frekwencja wyborcza w II turze wyborów samorządowych

5.11.2018, 03:05

Państwowa Komisja Wyborcza podała końcową frekwencję w drugiej turze wyborów samorządowych.






ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
OiFP KONCERT DYPLOMANTÓW UMFC FILII W BIAŁYMSTOKU

REKLAMA
NIETEATR ŻYCIORYS - Wojciech Wysocki | monodram poetycki

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

Fot. Grzegorz Pilat
REGION
28.03.2024, 18:26, akt. 18:47

Samorządowe wsparcie dla wsi















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok