Radio Białystok | Wiadomości | PKP PLK szukają firmy, która zbuduje system sterowania dla części Rail Baltica

PKP PLK szukają firmy, która zbuduje system sterowania dla części Rail Baltica

10.11.2018, 18:20, akt. 19:15

PKP Polskie Linie Kolejowe SA szukają w przetargu firmy, która zaprojektuje i zbuduje nowoczesny system sterowania na odcinku Warszawa Rembertów-Białystok międzynarodowej trasy kolejowej Rail Baltica. Przetargowe oferty zostaną otwarte 22 listopada.

Fot. Wojciech Szubzda
Fot. Wojciech Szubzda

Karol Jakubowski z biura prasowego PKP PLK wyjaśnił, że system  ERTMS/ETCS, który powstanie, pozwoli na sprawniejsze i bardziej bezpieczne prowadzenie ruchu kolejowego, ale też "ułatwi obsługę  pociągów pasażerskich i towarowych oraz ruch aglomeracyjny".

Wprowadzenie systemu pozwoli pociągom poruszającym się po  europejskich liniach kolejowych, na swobodne przekraczanie granic, bez  konieczności wymiany urządzeń lub lokomotyw

- poinformował Jakubowski.

Wyjaśnił także, że system ERTMS opiera się na dedykowanym kolei  systemie łączności bezprzewodowej GSM-R oraz na nowoczesnych  technologiach z branży IT:

Składa się z dwóch elementów: Europejskiego  Systemu Sterowania Pociągiem (European Train Control System, ETCS) i  systemu łączności GSM-R (GSM-Railways)

- powiedział.

System ETCS służy przesyłaniu informacji o tym, co się dzieje na  danej trasie do lokomotywy pociągu, która jest wyposażona w system  łączności GSM-R:

Informacje, wraz z danymi o warunkach przejazdu,  dopuszczalnej prędkości i położeniu innych pociągów, trafiają na pulpit  maszynisty. Kierujący pociągami mają wszystkie szczegóły niezbędne do  bezpiecznego prowadzenia składu

- wyjaśnił Jakubowski. Dodał, że system pozwala także na "kontrolę" pracy maszynisty i gdyby np. doszło do  zignorowania ostrzeżeń, może automatycznie dostosować prędkość do  panujących warunków.

System sterowania ma powstać w ramach dwóch projektów dotyczących  modernizacji Rail Baltica, które są dofinansowane z UE w ramach  instrumentu CEF I (Connecting Europe Facility - Łącząc Europę) i CEF II.  Chodzi o odcinek: Sadowne–Czyżew i inne prace na odcinku Warszawa Rembertów–Sadowne oraz odcinek Czyżew–Białystok.

W PKP PLK trwa analiza ofert w przetargu na wykonanie prac  budowlanych na odcinku Czyżew-Białystok. Oferty otwarto w październiku.  Karol Jakubowski poinformował, że sprawdzane jest, czy oferty te  spełniają warunki postępowania przetargowego. Jak podawały wcześniej PAP  PKP PLK, wpłynęły dwie oferty, a proponowane przez podmioty oferty mają  wartość od ponad 1,7 mld zł brutto do ponad 1,8 mld zł brutto. PKP PLK  informowały wcześniej, że na realizację tej inwestycji zaplanowano 1 mld  275,8 mln zł brutto.

Międzynarodowa trasa kolejowa E75 Rail Baltica to największa  inwestycja kolejowa, która będzie realizowana w Podlaskiem. Wcześniej  prace objęły mazowieckie odcinki tej linii. Rail Baltica to  transeuropejski korytarz transportowy łączący kraje nadbałtyckie z  Polską i innymi krajami UE. W Polsce ten szlak to 341 km od Warszawy  przez Białystok, Ełk do granicy z Litwą w Trakiszkach.


| red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Czeremsze powstanie nowy dworzec kolejowy

10.11.2018, 12:41

W Czeremsze do końca przyszłego roku stanie nowy budynek dworca kolejowego.


Od grudnia pasażerowie PKP będą korzystać z tymczasowego dworca

7.11.2018, 17:09

Wykonawca właśnie przejął plac budowy - podały w środę PKP S.A.


PKP PLK ogłosiły przetarg na budowę odcinka Rail Baltica Czyżew-Białystok

2.08.2018, 16:06

PKP PLK ogłosiły przetarg, w którym chcą wyłonić wykonawcę robót budowlanych na 70-kilometrowym odcinku Czyżew-Białystok międzynarodowej trasy kolejowej Rail Baltica. Zainteresowane firmy mogą się zgłaszać do 11 września - podały w czwartek (02.08) PKP PLK.


Będzie modernizacja odcinka Rail Baltica Czyżew-Białystok

12.03.2018, 16:55

W połowie 2018 r. PKP PLK ogłoszą przetarg na modernizację odcinka Czyżew-Białystok międzynarodowej trasy kolejowej E75 Rail Baltica - poinformował Karol Jakubowski z biura prasowego PKP PLK.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!Dzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 10:58

Dzień Rodziny w Hodyszewie

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok