Radio Białystok | Wiadomości | Uroczystość Matki Bożej Miłosierdzia - głównej patronki archidiecezji białostockiej

Uroczystość Matki Bożej Miłosierdzia - głównej patronki archidiecezji białostockiej

autor: Dominika Dębska

16.11.2018, 07:51, akt. 07:56

Do tego święta wierni przygotowywali się przez dziewięciodniową nowennę odprawianą w katedrze. W piątek (16.11) Kościół obchodzi uroczystość Matki Bożej Miłosierdzia - głównej patronki archidiecezji białostockiej.

Archikatedra białostocka, fot. Katarzyna Cichoń
Archikatedra białostocka, fot. Katarzyna Cichoń

Z tej okazji także w katedrze zostanie odprawiona msza św., której przewodniczyć będzie metropolita abp Tadeusz Wojda. Kazanie wygłosi metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Początek o 18:00. Wcześniej przed cudownym obrazem modlić się będą członkowie Żywych Kół Różańca.

Kult Matki Bożej Miłosierdzia rozpoczął się na Podlasiu na początku XIX wieku, które wówczas terytorialnie przynależało do archidiecezji wileńskiej. Przez kolejne dziesięciolecia wierni coraz chętniej modlili się przed wizerunkiem Maryi w Ostrej Bramie w Wilnie. 

Po wojnie kult Matki Bożej Miłosierdzia przeniósł do Białegostoku abp Romuald Jałbrzykowski, który stąd zarządzał całą archidiecezją i do białostockiej katedry przywiózł kopię cudownego obrazu z Ostrej Bramy. Od ponad 40 lat wizerunek Matki Bożej Miłosierdzia wierni czczą w bocznej kaplicy białostockiej katedry - obraz i kaplicę w 1977 roku poświęcił kardynał Karol Wojtyła.

| red: maj

ZOBACZ TEŻ:


Kościół św. Rocha w Białymstoku zyskał rangę bazyliki mniejszej

14.10.2018, 07:23

To będzie druga tej rangi świątynia w Białymstoku. Zgodnie z decyzją papieża Franciszka kościół świętego Rocha otrzymał tytuł bazyliki mniejszej.


Archidiecezja Białostocka przygotowuje dom dla młodzieży

14.07.2018, 14:28

Kościół stawia na duszpasterstwo wśród młodzieży, dlatego Archidiecezja Białostocka przygotowuje miejsce, gdzie młodzi ludzie będą mogli przeżyć swoje spotkanie z Bogiem.


Duchowni dyskutowali w seminarium o biskupach niezłomnych

10.05.2018, 17:53

To dzięki ich determinacji Kościół katolicki na Białostocczyźnie rozwijał się po wojnie. O biskupach niezłomnych: Adamie Sawickim, Ignacym Świrskim i Władysławie Suszyńskim w białostockim seminarium duchownym dyskutowali w czwartek (10.05) historycy.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Nasz Moniuszko


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok