Radio Białystok | Wiadomości | Pierwsza sesja Rady Miasta Białystok - prezydent i radni złożyli ślubowanie [zdjęcia]

Pierwsza sesja Rady Miasta Białystok - prezydent i radni złożyli ślubowanie [zdjęcia]

autor: Adam Dąbrowski, Edyta Wołosik

17.11.2018, 07:15, akt. 15:27

W sobotę (17.11) Rada Miasta Białystok uroczyście rozpoczęła nową kadencję. Samodzielną większość ma w niej Koalicja Obywatelska. Przewodniczącym rady wybrany został debiutant w samorządzie miasta, radca prawny Łukasz Prokorym z PO.

Zaprzysiężenie Tadeusza Truskolaskiego na prezydenta Białegostoku, fot. Joanna Szubzda
Zaprzysiężenie Tadeusza Truskolaskiego na prezydenta Białegostoku, fot. Joanna Szubzda

Radni Rady Miasta Białegostoku zostali zaprzysiężeni i złożyli ślubowanie - relacja Edyty Wołosik

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski rozpoczął nową kadencję - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Pierwsza sesja Rady Miasta Białystok

Uroczysta sesja odbyła się nie w stałym miejscu obrad rady, którym jest sala konferencyjna Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, a w Pałacu Branickich w Białymstoku. Wśród gości byli parlamentarzyści, hierarchowie katoliccy i prawosławni, rektorzy uczelni.

Rekomendowany przez Koalicję Obywatelską Łukasz Prokorym był jedynym kandydatem na przewodniczącego Rady Miasta Białystok VIII kadencji; w głosowaniu tajnym wybrany został jednogłośnie. Wcześniej radni odebrali zaświadczenia o wyborze i złożyli ślubowanie.

Nowy przewodniczący rady deklarował, że jest "otwarty i gotowy do współpracy ze wszystkimi":

Bez względu na przynależność polityczną i klubową. Wiem, że każdy z nas w swojej pracy kieruje się dobrem Białegostoku i jego mieszkańców

- mówił Prokorym. Wyraził przekonanie, że kadencja 2018-2023 będzie okresem "dobrej i owocnej współpracy" rady z prezydentem miasta Tadeuszem Truskolaskim.Zobacz listę radnych Rady Miasta BiałegostokuTadeusz Truskolaski rozpoczął 4. kadencję


Tadeusz Truskolaski odebrał na sobotniej sesji zaświadczenie o wyborze i złożył ślubowanie, symbolicznie odebrał też klucze do bram miasta. To  jego czwarta kadencja na stanowisku prezydenta Białegostoku; startował z poparciem Koalicji Obywatelskiej.

W wystąpieniu po złożeniu ślubowania wspominał początki swojej pracy w samorządzie. Jak mówił, Białystok był wtedy miastem "z potencjałem, ale z potencjałem drzemiącym, w którym brakowało wielu rzeczy potrzebnych naszym mieszkańcom".

Wśród najtrudniejszych decyzji w trakcie trzech poprzednich kadencji wymienił przebudowę Rynku Kościuszki (kilka tys. osób podpisało się wówczas pod sprzeciwem) i decyzję o sprzedaży miejskiej spółki ciepłowniczej (w mieście odbyło się w tej sprawie referendum zorganizowane przez przeciwników sprzedaży MPEC; okazało się formalnie nieważne, ale zdecydowana większość jego uczestników była przeciwna tej transakcji).

Tadeusz Truskolaski mówił też, że najtrudniejsza dla niego była miniona kadencja; w radzie większość miał wówczas klub Prawa i Sprawiedliwości. Przypominał, że w tym czasie cztery razy nie otrzymał od rady absolutorium.

Mówił, że przystępuje do nowej kadencji z nadziejami na bardzo dobrą współpracę ze wszystkimi radnymi:

Wszystkich radnych szanuję, dlatego, że każdy z radnych otrzymał mandat społeczny. To najważniejszy egzamin, jaki zdajemy w życiu. To jest mandat, który jest wyrazem zaufania społeczeństwa do danej osoby i każdy ten mandat powinien sprawować zgodnie przede wszystkim ze swoim sumieniem, dla dobra mieszkańców

-  dodał prezydent Białegostoku.


PiS traci większość w Radzie


Po październikowych wyborach samorządowych w 28-osobowej Radzie Miasta Białystok doszło do zmiany układu sił. Większość stracił PiS, który ma teraz 12 radnych. Pozostałe mandaty zdobyli kandydaci z list Koalicji Obywatelskiej, którą w mieście tworzą: Platforma Obywatelska, Nowoczesna, radni klubu Tadeusza Truskolaskiego (taki istniał w minionej kadencji) oraz Forum Mniejszości Podlasia, czyli przedstawiciele społeczności prawosławnej.

Mandat radnego Koalicji Obywatelskiej uzyskał m.in. Tadeusz Truskolaski, ale - zgodnie z prawem wyborczym - po wyborze na prezydenta miasta jego mandat radnego został wygaszony. Radnym w jego miejsce został piłkarz Jagiellonii Białystok Rafał Grzyb.

źródło: PAP | red: rbon, wsz


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Radni PiS zgłaszają kilkadziesiąt pomysłów do budżetu Białegostoku na 2019 r.

15.11.2018, 13:36

Ponad trzydzieści propozycji inwestycji zgłoszonych im przez mieszkańców, chcieliby ująć w budżecie Białegostoku na 2019 r. radni PiS. Projekt budżetu przygotowany przez prezydenta jest już gotowy, w czwartek (15.11) powinien trafić do biura rady miasta.


Podlascy radni złożą ślubowanie na pierwszych sesjach po wyborach samorządowych

13.11.2018, 14:58

Radni odbiorą zaświadczenia o wyborze i złożą ślubowanie. To główne punkty pierwszych sesji po ostatnich wyborach samorządowych.


Radni PiS chcą, aby białostoczanie mieli realny wpływ na budżet miasta

5.11.2018, 14:18

Chcą, by mieszkańcy mieli realny wpływ na budżet Białegostoku. Mimo, że radni Prawa i Sprawiedliwości nie będą teraz mieć większości w radzie miasta, to zachęcają do zgłaszania pomysłów, co trzeba zrobić w 2019 roku.


PiS uzyskało samodzielną większość w sejmiku województwa podlaskiego [lista wybranych]

23.10.2018, 06:52

16 dla PiS, 9 dla Koalicji Obywatelskiej oraz 5 dla Polskiego Stronnictwa Ludowego - taki jest podział mandatów w wybranym w niedzielnych (21.10) wyborach sejmiku województwa podlaskiego. Oznacza to przejęcie władzy i samodzielną większość Prawa i Sprawiedliwości.


W białostockiej radzie miasta tylko dwa ugrupowania - PiS stracił większość [nazwiska radnych]

22.10.2018, 13:57

Po czterech latach PiS traci większość w białostockiej radzie miasta. Kandydaci tej partii uzyskali 12 mandatów, a Koalicja Obywatelska - 16.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok