Radio Białystok | Wiadomości | Znów nie ma wyroku w procesie młodego białostockiego ginekologa oskarżonego o błąd w sztuce

Znów nie ma wyroku w procesie młodego białostockiego ginekologa oskarżonego o błąd w sztuce

autor: Marta Nazarko

6.12.2018, 05:30, akt. 16:17

Potrzebne jest dodatkowe przesłuchanie oskarżonego ginekologa i rodziców zmarłego dziecka – uznał w czwartek (6.12) Sąd Rejonowy w Białymstoku w procesie o błąd w sztuce medycznej. Miał ogłosić wyrok, zdecydował jednak o wznowieniu przewodu sądowego.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Znów nie ma wyroku w procesie młodego białostockiego ginekologa oskarżonego o błąd w sztuce - relacja Marty Nazarko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Kolejna rozprawa ma odbyć się za dwa tygodnie. Wtedy też może zapaść wyrok.

Oskarżonemu ginekologowi prokuratura zarzuca, że 3 lipca 2012 – wówczas jako rezydent szpitala klinicznego w Białymstoku i lekarz dyżurny w jednej z klinik tej placówki – podjął złe decyzje w sprawie leczenia pacjentki w 39. tygodniu ciąży. Zarzuca mu m.in., że nie zrobił stosownych badań i na czas nie wykonał cesarskiego cięcia, czym nieumyślnie doprowadził do śmierci dziecka. Uznał, że wyniki wykonanych kobiecie badań krwi wskazują na zapalenie pęcherza moczowego (zgłaszała silne bóle), a nie – jak wynika z opinii biegłych powołanych w śledztwie – na to, że mogło nastąpić przedwczesne odklejanie się łożyska.

Lekarz oskarżony o błąd w sztuce medycznej

Na podstawie zebranych przez prokuraturę dowodów, lekarz został oskarżony o to, że nie podjął w tym kierunku badań diagnostycznych i zaniechał rozwiązania ciąży cesarskim cięciem. Zarzut obejmuje też nieumyślne spowodowanie śmierci dziecka. Dziewczynka zmarła z powodu "ostrego niedotlenienia w przebiegu przedwczesnego odklejenia się łożyska".

W listopadzie 2016 r. sąd rejonowy już raz zamknął przewód sądowy, strony wygłosiły mowy końcowe i miał być ogłoszony wyrok. Sąd uznał jednak, że potrzebuje opinii zespołu specjalistów innych niż ci, którzy wcześniej opiniowali w tej sprawie, i zwrócił się o nią do biegłych z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Prokurator chciał 9. miesięcy więzienia w zawieszeniu - obrońca uniewinnienia

Na opinię czekał wiele miesięcy, później biegli odpowiadali jeszcze na rozprawie na dodatkowe pytania stron. Dwa tygodnie temu sąd ponownie zamknął przewód sądowy i strony wygłosiły mowy końcowe. Prokuratura wnioskowała o 9 miesięcy więzienia w zawieszeniu, 10 tys. zł grzywny, 20 tys. zł jako częściowego zadośćuczynienia, zakaz przez dwa lata wykonywania zawodu oraz obowiązek przeproszenia rodziców zmarłego dziecka. Obrona wnioskuje o uniewinnienie.

Do ogłoszenia wyroku jednak w czwartek nie doszło. Sąd uznał, że potrzebuje dodatkowo przesłuchać oskarżonego i pokrzywdzonych, czyli rodziców dziecka, więc wznowił przewód sądowy i rozprawę odroczył do 19 grudnia. Sąd zapowiedział jednocześnie, że wtedy też zamierza ogłosić wyrok.

| red: rbon, mag, maj

ZOBACZ TEŻ:


Lekarz z Sejn może stracić prawo do wykonywania zawodu

5.12.2018, 20:30

Ośmiu miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata domaga się prokurator dla oskarżonego Andrzeja B., lekarza Pogotowia Ratunkowego w Sejnach.


W Białymstoku zakończył się proces chirurga oskarżonego o błąd w sztuce medycznej

4.12.2018, 15:26

Kary roku więzienia w zawieszeniu i 15 tys. zł grzywny chce prokuratura w procesie białostockiego lekarza – specjalisty z zakresu chirurgii klatki piersiowej, oskarżonego o narażenie życia 67-letniej pacjentki, u której wystąpiło pooperacyjne krwawienie z tętnicy. Wyrok za tydzień.


W Białymstoku kończy się proces ws. śmierci dziecka po porażeniu prądem

29.11.2018, 16:16

Potrzebna jest dodatkowa opinia biegłego w sprawie instalacji dzwonka elektrycznego – uznał w czwartek Sąd Rejonowy w Białymstoku po przesłuchaniu ostatnich świadków w procesie oskarżonego m.in. o nieumyślne spowodowanie śmierci 10-miesięcznego dziecka 64-letniego właściciela domu.


Mężczyzna ranił 2 osoby nożem – grozi mu nawet 10 lat więzienia

26.11.2018, 17:46

Nawet 10 lat więzienia grozi mężczyźnie, który tydzień temu w Łomży ranił nożem dwie osoby.  
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


RadioRower


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok