Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku rozpoczęła się 13. edycja festiwalu "Żubroffka"

W Białymstoku rozpoczęła się 13. edycja festiwalu "Żubroffka"

6.12.2018, 07:32, akt. 07:39

Projekcje ponad 250 krótkometrażowych filmów a także spotkania z twórcami i koncerty odbędą się w ramach 13. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych "Żubroffka", który w środę (05.12) wieczorem rozpoczął się w Białymstoku.

13. edycja festiwalu filmowego "Żubroffka", fot. Olga Gordiejew
13. edycja festiwalu filmowego "Żubroffka", fot. Olga Gordiejew

Spotkanie kultur Wschodu i Zachodu

Ideą festiwalu, który potrwa do niedzieli, jest - według organizatorów z Białostockiego Ośrodka Kultury - spotkanie kultur Wschodu i Zachodu. A Białystok jest miejscem, które je łączy.

Festiwal zainaugurowano uroczyście w środę wieczorem w miejscowym Kinie Forum. Tradycyjnie na otwarcie imprezy pokazywany jest film z muzyką na żywo. W tym roku brytyjski producent Forest Swords zagrał na żywo do poetyckiego filmu grozy Jeana Epsteina i Luisa Bunuela "Upadek domu Usherów" z 1928 roku. Jak mówił wcześniej jeden z organizatorów Krzysztof Sienkiewicz, film należy do klasyki awangardowego impresjonizmu lat 20. w kinie.

Jednak już wcześniej, w środę w ciągu dnia, w kilku miejscach w Białymstoku odbyły się specjalne pokazy filmów krótkometrażowych. Takie projekcje - w Białymstoku i 10 miejscowościach w regionie - będą odbywać się codziennie do zakończenia festiwalu. W tym roku można zobaczyć m.in. zestaw nagradzanych na świecie animowanych dokumentów, filmy science fiction, a także specjalne, dedykowane 13. edycji festiwalu, filmy poświęcone pechowi "Unlucky 13" oraz "Okiem Młodych: Szczęśliwa trzynastka" - optymistyczne dokumenty o szczęściu.

109 filmów w konkursie głównym

Główną częścią festiwalu jest konkurs główny, na który w tym roku zakwalifikowało się 109 filmów z całego świata. Pozostałe konkursy to "Dzieciaki" (filmy dla najmłodszych, którzy są także jurorami), "Videoklipy" oraz "Na skraju" (filmy eksperymentalne i videoart).

Jak mówił jeden z organizatorów Maciej Rant, poziom tegorocznych konkursowych filmów jest bardzo dobry. 

Tematyka konkursowych filmów krótkometrażowych to miłość, przyjaźń, śmierć, uchodźcy, migracje, samotność, alienacja - to wszystko, czym żyje współczesny świat

- dodał Maciej Rant.

"Żubroffka" to także muzyka. Na każdy festiwalowy dzień przewidziano występy muzyków z całego świata. Będzie to m.in. koncert artystów tworzących muzykę elektroniczną, podczas którego zagrają m.in. przedstawiciel kairskiej sceny rave bass Rozzma czy znany białostockiej publiczności Dtekk.

W ramach festiwalu odbędą się też warsztaty skierowane do dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów, odbędzie się też kilka tematycznych paneli dyskusyjnych a także wystawy fotograficzne m.in. ekspozycja poświęcona wybitnemu czeskiemu filmowemu surrealiście - Janowi Svankmajerowi.

źródło: PAP | red: mag

ZOBACZ TEŻ:


13. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA

5.12.2018, 13:11

13. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA odbędzie się w dniach 5-9 grudnia w Białymstoku i na Podlasiu.


15. Przegląd Filmów Amatorskich Łapa 2018

3.12.2018, 12:28

W sobotę, 1 grudnia 2018 r. w Domu Kultury w Łapach odbył się 15. Przegląd Filmów Amatorskich Łapa 2018.


Zubroffka 2018 !pod powierzchnią!

28.11.2018, 17:44

Jeden to Żubr, drugi to Offka, ale nigdy nie wiem który jest który :) Maciej Rant i Krzysztof Sienkiewicz otwierają nam Okno na wschód, a właściwie na Cały ten świat i Na skraju, choć !pod powierzchnią! zrobią dziś BOK-owską muzyczną masakrę piłą mechaniczną przy okazji 13.edycji Zubroffka Short Film Festival.

Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


RadioRower


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok