Radio Białystok | Wiadomości | KAS udaremniła próbę przemytu ponad 185 tys. paczek papierosów

KAS udaremniła próbę przemytu ponad 185 tys. paczek papierosów

7.12.2018, 07:56, akt. 08:11

Próbę przemytu w ciężarówce ponad 185 tys. paczek papierosów udaremnili funkcjonariusze KAS z polsko-białoruskiego przejścia granicznego w Kuźnicy. Według szacunków, gdyby nielegalny towar trafił na rynek, Skarb Państwa straciłby na podatkach ok. 4 mln zł.

KAS udaremniła próbę przemytu ponad 185 tys. paczek papierosów, źródło:podlaskie.kas.gov.pl
KAS udaremniła próbę przemytu ponad 185 tys. paczek papierosów, źródło:podlaskie.kas.gov.pl

Jak poinformował w piątek (7.12) asp. Maciej Czarnecki z zespołu prasowego Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku, transport papierosów bez polskich znaków akcyzy był ukryty w ciężarówce przewożącej ładunek - zapakowanego w kartony - sypkiego materiału ściernego.

Podczas szczegółowego sprawdzania transportu okazało się, że deklarowany towar znajduje się tylko w części kartonów. W pozostałych ukryte były paczki papierosów, przysypane warstwą czarnego proszku. "Rozładunek, dokładne sprawdzenie wszystkich kartonów oraz przeliczenie kontrabandy trwało ponad dobę" - dodał Czarnecki.

W ciężarówce, której kierowcą był 48-letni Białorusin, funkcjonariusze KAS znaleźli ponad 185 tys. paczek papierosów oznaczonych białoruskimi znakami akcyzy. Gdyby towar został wprowadzony do nielegalnej sprzedaży w Polsce, straty Skarbu Państwa z tytułu utraconych podatków wyniosłyby ok. 4 mln zł.

Służba Celno-Skarbowa wszczęła w sprawie przemytu postępowanie karne skarbowe; nielegalny towar został zarekwirowany, podobnie ciężarówka z naczepą.

Tak duży przemyt papierosów na granicy z Białorusią w Podlaskiem to w ostatnim czasie rzadkość. W tej części Polski grupy przestępcze częściej próbują bowiem przemytu przez granicę wewnętrzną UE, czyli granicę z Litwą.


Papierosy zmiast mrożonek w ciężarówce na polsko-litewskiej granicy


Dwa tygodnie temu KAS z Budziska udaremniła próbę przemytu 440 tys. paczek papierosów, przy której Skarb Państwa straciłby na podatkach ponad 9,5 mln zł. Tirem kierował Litwin, a deklarowanym towarem miały być mrożonki. Miesiąc wcześniej w czasie podobnej kontroli niedaleko polsko-litewskiej granicy w Budzisku zatrzymano jeszcze większy przemyt, bo 656 tys. paczek papierosów. W tym przypadku straty Skarbu Państwa na podatkach były szacowane na ponad 14 mln zł. W tirze miały być meble.

źródło: PAP | red: sk

ZOBACZ TEŻ:


SG udaremniła w Kuźnicy próbę przemytu prawie 70 kg haszyszu

27.11.2018, 09:11

Próbę przemytu na Wschód blisko 70 kg haszyszu o czarnorynkowej wartości 3,5 mln zł, udaremniła Straż Graniczna na przejściu z Białorusią w Kuźnicy. Narkotyki funkcjonariusze SG znaleźli w podwójnej podłodze auta, którym jechał Rosjanin.


Papierosy zmiast mrożonek w ciężarówce na polsko-litewskiej granicy

21.11.2018, 08:50

Ponad 400 tys. paczek nielegalnych papierosów przechwycili w pobliżu polsko-litewskiej granicy podlascy funkcjonariusze skarbowi z Budziska.


Nowoczesny skaner pomoże w łapaniu przemytników na kolejowym przejściu w Kuźnicy

14.11.2018, 13:52

Ma to zwiększyć bezpieczeństwo na granicy i pomóc w walce z przemytem. Na kolejowym polsko-białoruskim przejściu granicznym w Kuźnicy będzie zamontowane urządzenie do prześwietlania ładunków w pociągach.


W Budzisku funkcjonariusze KAS ujawnili rekordowy przemyt papierosów

17.10.2018, 12:13

Próbę przemytu 656 tysięcy paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy ujawnili w Budzisku funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) z Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Nasz Moniuszko


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok