Radio Białystok | Wiadomości | Odbudowa kościoła w syberyjskim Białymstoku ruszy na wiosnę - jest nowy projekt

Odbudowa kościoła w syberyjskim Białymstoku ruszy na wiosnę - jest nowy projekt

18.12.2018, 11:06, akt. 11:35

Na przyszły rok przesunięty został start odbudowy, po pożarze kościoła w syberyjskiej wsi Białystok. Pierwotny projekt okazał się zbyt kosztowny w stosunku do założeń, ale jest już nowy. Prace budowlane mają ruszyć, gdy pozwoli na to pogoda.

Zgliszcza kościoła w Białymstoku na Syberii, fot. Agnieszka Kaniewska
Zgliszcza kościoła w Białymstoku na Syberii, fot. Agnieszka Kaniewska

Kościół w syberyjskim Białymstoku zbudowali w 1908 r. Polacy, którzy w ramach dobrowolnej emigracji przenieśli się w tamte strony "za chlebem" i założyli osadę. Pożar świątyni, która pełniła nie tylko funkcje sakralne, ale też integrujące miejscową polską wspólnotę, wybuchł w nocy z 18 na 19 kwietnia 2017 r. Za przyczynę przyjęto awarię instalacji elektrycznej.

Miejscowa społeczność chce odbudować kościół

Formalnie pieniądze na odbudowę, w ramach akcji "Syberyjski Białystok – zmartwychwstanie", zbiera parafia katolicka prowadzona przez jezuitów w Tomsku w Rosji. Pod jej opieką są też wierni ze wsi Białystok, gdzie – choć nieliczni – żyją jeszcze potomkowie polskich osadników z początku XX wieku.

Zbiórka ruszyła w połowie ub. roku. Jej wsparcie zadeklarowały m.in. władze Białegostoku i środowiska polonijne. Koszty wszystkich prac szacowane są na równowartość około 150 tys. euro. "Na koniec listopada na koncie mieliśmy trochę ponad 95 tys. euro" – poinformowała we wtorek (18.12) Agnieszka Kaniewska, która w ramach akcji odpowiada za kontakty z mediami.

Koszt realizacji pierwszego projektu okazał się za wysoki

W optymistycznym scenariuszu prace miały ruszyć wiosną tego roku. Projekt architektoniczny był gotowy, a parafia czekała na pozwolenie na budowę. Okazało się jednak, że koszt realizacji tego projektu dwukrotnie przewyższałby założenia finansowe. 

Choć firma otrzymała informację o maksymalnym koszcie budowy, nie dostosowała się do niego. Początkowo trwały negocjacje – bezskuteczne, w końcu zdecydowano się zmienić projekt, na mniejszy budynek, tańszy 

- wyjaśniła Agnieszka Kaniewska.

Podkreśliła, że budynek będzie nawiązywał do pierwotnej budowli. Dopinane są szczegóły projektu, by parafia mogła podpisać umowę na wykonawstwo. W założeniach wykonawcą miałaby być firma projektowa. "Jezuici chcą podpisać umowę tak, aby późną wiosną (przyszłego roku) rozpocząć budowę" – dodała.

Akcja "Syberyjski Białystok – zmartwychwstanie" ma stronę internetową www.belostok-catholic.ru. Są tam informacje o zbiórce, historia kościoła i miejscowej społeczności. Są też numery kont do wpłat (konta zostały założone w Polsce i w Rosji).

źródło: PAP | red: maj

ZOBACZ TEŻ:


Trwa zbiórka pieniędzy na odbudowę kościoła w syberyjskiej wsi Białystok

21.06.2018, 14:24

Władze Białegostoku, tamtejsze Muzeum Pamięci Sybiru, harcerze - deklarują dalsze wsparcie zbiórki pieniędzy na odbudowę po pożarze kościoła w syberyjskiej wsi Białystok. Choć nieliczni, żyją tam jeszcze potomkowie polskich osadników z początku XX wieku.


Zbiórka na odbudowę polskiego kościoła na Syberii - na koncie połowa kwoty

19.04.2018, 09:53

Ponad 75 tys. euro, czyli ok. połowy szacowanych kosztów - taki jest najnowszy bilans zbiórki pieniędzy na odbudowę po pożarze polskiego kościoła w syberyjskiej wsi Białystok (Belostok). Wzniesiona na początku XX wieku świątynia spłonęła doszczętnie dokładnie rok temu.


Białostoccy studenci zebrali ponad 3 tys. zł na odbudowę syberyjskiego kościoła

7.12.2017, 07:55

Udało im się to dzięki kiermaszowi książek na Uniwersytecie w Białymstoku.


Zebrano ponad 52 tys. euro na odbudowę kościoła w syberyjskim Białymstoku - to 1/3 potrzebnej kwoty

10.11.2017, 07:41

Równowartość nieco ponad 52 tys. euro - taki jest obecny bilans zbiórki pieniędzy na odbudowę po pożarze kościoła w syberyjskiej wsi Białystok. Według szacunków organizatorów akcji, trzeba na ten cel zebrać równowartość około 150 tys. euro.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


RadioRower


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok