Radio Białystok | Wiadomości | Ryba po grecku, smażony karp i kutia – pół tysiąca osób na wigilii dla samotnych i potrzebujących

Ryba po grecku, smażony karp i kutia – pół tysiąca osób na wigilii dla samotnych i potrzebujących

24.12.2018, 06:43, akt. 18:50

Po raz piąty Caritas Archidiecezji Białostockiej, Fundacja Rodziny Czarneckich i Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Archidiecezji Białostockiej zorganizowały wigilijną kolację dla kilkuset osób. Przyjść mógł każdy.

Pół tysiąca osób na wigilii dla samotnych i potrzebujących, fot. Wrota Podlasia
Pół tysiąca osób na wigilii dla samotnych i potrzebujących, fot. Wrota Podlasia

Z myślą o potrzebujących i samotnych białostockie organizacje specjalnie dla nich przygotowały wigilię - relacja Wojciecha Szubzdy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W Zespole Szkół Katolickich w Białymstoku do wspólnej wigilii po godzinie 14:00 w poniedziałek (24.12) zasiadło w tym roku pół tysiąca osób, chociaż miejsc organizatorzy przygotowali o połowę więcej. Spotkanie co roku organizowane jest dla osób ubogich, bezdomnych oraz samotnych, lecz przyjść mógł tu każdy. Wigilia odbyła się na hali sportowej, gdzie świąteczne stroiki na stoły przygotowali uczniowie tej szkoły.


"Nikt nie powinien być sam, nikt nie powinien czuć się odrzucony"

Ci, którzy nie mają tej rodziny przy sobie, żeby byli w wielkiej rodzinie zgromadzonej tutaj pośród nas. Zdecydowanie tego dnia i wieczoru nikt nie powinien być sam - powiedział do zgromadzonych dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej ks. Adam Kozikowski.


Biorącym udział w wigilii życzenia składali i dzielili się opłatkiem marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, wiceprezydent Białegostoku Rafał Rudnicki, metropolita białostocki arcybiskup Tadeusz Wojda, który podkreślał wagę i potrzebę takich spotkań, zwracając uwagę na duchowe i religijne potraktowanie spotkania.

Życzę, aby Jezus, który narodził się w Betlejem, narodził się w sercu każdego człowieka (...) To jest taki moment, aby wspólnie poświętować i powiedzieć, że Jezus narodził się dla wszystkich i przychodzi do wszystkich, poczynając od najbiedniejszych, poprzez najbogatszych. Dla biednych, żeby nie poczuli się sami, dla bogatych, żeby zrozumieli, że trzeba się dzielić z innymi - powiedział hierarcha.

Biorący udział w spotkaniu, mówili, że powody, dla których tu przyszli, są różne, często to samotność, strata najbliższej osoby, czy rodzina mieszkająca za granicą.

Dużo słyszałam dobrego o tym spotkaniu wigilijnym i dlatego postanowiłam się dołączyć, żeby przyjemnie z ludźmi spędzić ten jedyny wieczór wigilijny. Dwanaście potraw, atmosfera jest bardzo religijna i dobra. Wszystkim tutaj życzę zdrowych, radosnych, spokojnych świąt - powiedziała biorąca udział w wigilii Aleksandra Fiedorowicz.

2 tony wigilijnego jedzenia

Za przygotowanie posiłków na wigilię odpowiedzialna jest Fundacja Rodziny Czarneckich. Jak mówiła jej prezes Helena Czarnecka, przygotowania do tego wieczoru rozpoczęły się już we wrześniu, gdy poszukiwani byli darczyńcy i wolontariusze, dzięki których pomocy można było przygotować potrawy.

Jak podała fundacja, w tym roku to blisko 2 tony wigilijnego jedzenia, m.in. 250 kg ryby po grecku, 150 kg kutii, 150 kg łazanek, około 150 kg sałatki śledziowej i 100 litrów czerwonego barszczu. Jedzenie rozdawało 50 wolontariuszy. Potrawy były rozdawane także na wynos.

Wszystko po to, żeby poczuli się naprawdę jak w domu, żeby poczuli się jak goście i żeby zapewnić im jak największy komfort i spokój ducha - powiedziała Helena Czarnecka.

Podobne wigilie Caritas zostały zorganizowane w 24 miastach Polski. Według szacunków, w sumie weźmie w nich udział około 10 tys. osób. 

źródło: PAP | red: sk, rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Zbliżają się święta - jak nie cierpieć z powodu przejedzenia?

18.12.2018, 13:12

Święta tuż, tuż. Czy można się na nie jakoś przygotować, by nie cierpieć później z powodu przejedzenia i dodatkowych kilogramów?


Trwa sezon na wigilie firmowe

17.12.2018, 15:19

Dla jednych to miłe spotkanie w nieformalnej atmosferze, dla innych - święto obłudy.


Wigilia w Zakładzie Karnym w Czerwonym Borze

17.12.2018, 14:37

Łamanie się opłatkiem, śpiewanie kolęd i spotkania z rodzinami. Więźniowie z Zakładu Karnego w Czerwonym Borze kolację wigilijną z najbliższymi mieli już w poniedziałek (17.12).


Spotkania wigilijne w Suwałkach, Łomży i Łapach

16.12.2018, 09:57

Był wspólny opłatek, życzenia i kolędowanie. Mieszkańcy Suwałk po raz kolejny spotkali się w niedzielę (16.12) na placu Marii Konopnickiej na Wigilii Miejskiej. Podobne spotkanie w Łapach na Placu Niepodległości i na Starym Rynku w Łomży.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: stock.adobe.com
UWAGA!
29.05.2020, 08:04, akt. 09:24

Uwaga na kleszcze w podlaskich lasach
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok