Radio Białystok | Wiadomości | Muzułmański Związek Religijny wydał kalendarz zdobiony zdjęciami muhirów

Muzułmański Związek Religijny wydał kalendarz zdobiony zdjęciami muhirów

29.12.2018, 16:14, akt. 16:44

Muzułmański Związek Religijny w RP (MZR) wydał kalendarz na 2019 rok ze zdjęciami muhirów, czyli ozdobnych plansz lub tkanin, najczęściej z inskrypcjami z Koranu. W kalendarzu zaznaczono nie tylko święta muzułmańskie, ale też państwowe i katolickie.

źródło: mzr.pl
źródło: mzr.pl

Wydawnictwo MZR to powszechny kalendarz gregoriański, z naniesionymi datami świąt religijnych polskiej społeczności muzułmańskiej, ustalonymi według kalendarza księżycowego.

Oparty na fazach księżyca kalendarz bierze swój początek od daty ucieczki Mahometa (zwanej też emigracją lub wywędrowaniem) z Mekki do Medyny. Miało to miejsce w 622 roku według kalendarza gregoriańskiego.

Rok w kalendarzu księżycowym liczy 354 dni

Do tego rok w kalendarzu księżycowym jest krótszy od tradycyjnego, bo ma 354 dni, dlatego główne święta islamskie (najważniejsze z nich, to Święto Ofiarowania Kurban Bajram oraz święto zakończenia postu Ramadan Bajram) ulegają ciągłym przesunięciom względem kalendarza powszechnego.

Dlatego wydany przez MZR kalendarz dotyczy 2019 roku, ale równolegle 1440 i 1441 roku według kalendarza księżycowego, bo nowy rok w tym kalendarzu wypadnie 31 sierpnia. Sam kalendarz składa się z dwunastu plansz, na których są też fotografie muhirów pochodzących w większości z rodzinnych kolekcji polskich Tatarów, którzy stanowią największą grupę polskich wyznawców islamu.

Muhiry miały chronić przed nieszczęściami

Jak podkreśla Związek w informacji na swojej stronie internetowej, polscy Tatarzy wieszali muhiry we wnętrzach meczetów, salach modlitwy i we własnych domach, wierząc w ich moc ochronną przed nieszczęściami. Jednocześnie był to wyraz pobożności ich posiadaczy i autorów. W muhirach pojawiają się - zazwyczaj wyszywane lub wypisywane - wersety Koranu albo przedstawienie budowli sakralnych o szczególnym znaczeniu, czemu towarzyszą dekoracje kaligraficzne, geometryczne, roślinne, architektoniczne lub ornamentyka muzułmańska.

Najczęściej wykaligrafowane lub wyszyte było wyznanie wiary – szahada, a także przedstawienia świętych meczetów z odpowiednim zdobieniem. Zwyczaj ten przyjął się wśród społeczności tatarskiej zamieszkującej pogranicze polsko-litewskie na przełomie XVIII i XIX w. i trwa do dziś. Muhiry malowano przeważnie na papierze lub kartonie, rzadziej na desce lub sklejce. Używano gwaszu i atramentu, a w XX w. farb plakatowych i akwareli, a także kredek. Często spotykaną techniką był haft.

Podlaskie meczety w kalendarzu MZR

Kartki z sierpnia i września kalendarza MZR, zdobią zdjęcia muhirów ze zbiorów Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Są na nich meczety: w Iwiu na Białorusi oraz w Kruszynianach.

W kalendarzu oprócz świąt religijnych polskich muzułmanów, odznaczone są też święta o charakterze państwowym, główne święta katolickiej większości a także święta o charakterze rodzinnym, np. dzień babci, dziadka czy matki. Jest też kalendarium rocznic ważnych dla społeczności muzułmańskiej w naszym kraju oraz opisy zamieszczonych w kalendarzu muhirów.

Kalendarz można zobaczyć na stronie MZR oraz na stronie Biblioteki Muzułmańskiej.

Dokładna liczba polskich wyznawców islamu nie jest znana. MZR szacuje ich liczbę na ok. 5 tys. osób.

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Odnowiono dach na zabytkowym meczecie w Bohonikach

3.07.2018, 12:34

Muzułmańska Gmina Wyznaniowa w Bohonikach odnowiła dach na zabytkowym XIX-wiecznym drewnianym meczecie. Sosnowe, gontowe pokrycie dachu wymieniono na gont modrzewiowy.


Kruszyniany: Wandale zbezcześcili meczet i mizar w Kruszynianach [zdjęcia]

29.06.2014, 14:30

Nieznani sprawcy namalowali napisy na meczecie i mizarze w Kruszynianach.


Meczety w Bohonikach i Kruszynianach oficjalnie pomnikami historii

28.11.2012, 18:03

Prezydent Bronisław Komorowski nadał tytuły Pomnik Historii 5 obiektom o niezwykłej wartości historycznej. Od środy taki zaszczytny tytuł noszą: Bazylika Katedralna w Łowiczu, Zespół Staromiejski ze średniowiecznym systemem fortyfikacji w Paczkowie, Opactwo Cystersów w Sulejowie, Kościół pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu oraz meczety i mizary w Bohonikach i Kruszynianach
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok