Radio Białystok | Wiadomości | Uniwersytet Medyczny w Białymstoku otrzymał grant na innowacyjne badania

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku otrzymał grant na innowacyjne badania

autor: Katarzyna Kozłowska

8.01.2019, 16:42, akt. 16:55

Narodowe centrum badań i rozwoju przyznało na to grant w wysokości 10 milionów złotych.

Fot. Monika Kalicka
Fot. Monika Kalicka

Innowacyjne badania wczesnego wykrywania chorób metodą analizy telefonicznej głosu pacjenta rozpoczynają Uniwersytet Medyczny w Białymstoku wspólnie z firmą Techmo z Krakowa.

Naukowcy, lekarze i eksperci chcą opracować system diagnostyki komputerowej VAMP. Może on usprawnić wczesne wykrywanie chorób cywilizacyjnych, schorzeń psychicznych i zmian neurodegeneracyjnych.

Dzięki jego zastosowaniu diagnozę pacjenta będzie można rozpocząć już podczas rozmowy przez telefon. Docelowo ma też powstać specjalna aplikacja na urządzenia mobilne.

W badaniach weźmie ponad 500 osób, m.in  pacjenci z zaburzeniami neurologicznymi chorobą wieńcową, niewydolnością serca, chorobami układu oddechowego, otyłością, cukrzycą czy z niedoczynnością tarczycy.

Według naukowców narząd mowy jest bardzo wrażliwy na dolegliwości zarówno somatyczne jak i psychiczne, stąd stan zdrowia mówcy istotnie wpływa na sposób komunikowania się, emisję głosu, składnię, semantykę oraz specyficzne nawyki.

Specjalna aplikacja umożliwi analizę uzyskanych danych i wykrycie wczesnych objawów chorobowych. Grant ma być realizowany przez 4 lata.


| red: rbon

ZOBACZ TEŻ:


Najlepsi naukowcy i dydaktycy dostali nagrody rektora UMB

17.12.2018, 14:58

Naukowcy, którzy publikują najwięcej, zdobywcy patentów oraz grantów badawczych, a także dydaktycy dostali w poniedziałek (17.12) doroczne nagrody rektora Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.


Na białostockim Uniwersytecie Medycznym wręczono promocje doktorskie i habilitacyjne

14.12.2018, 14:06

To doroczne podsumowanie pracy naukowej na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. W Auli Pałacu Branickich kilkadziesiąt osób otrzymało promocje doktorskie i habilitacyjne.


Nanotechnologia w terapii glejaka wielopostaciowego z UMB najlepsza w konkursie POTENCJOmetr

20.11.2018, 17:55

Studenci z koła naukowego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku zwyciężyli w ogólnopolskim konkursie na najlepszy projekt naukowy POTENCJOmetr.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


"Pokój z widokiem. Lato 1939" Marcina Wilka


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok