Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku będą dodatkowe przesłuchania świadków w procesie urzędników samorządowych

W Białymstoku będą dodatkowe przesłuchania świadków w procesie urzędników samorządowych

21.02.2019, 18:10, akt. 18:17

Będzie dodatkowe przesłuchanie pięciu świadków w procesie byłych i obecnych urzędników urzędu marszałkowskiego w Białymstoku, oskarżonych o niedopełnienie obowiązków przy przetargach za pieniądze z UE – zdecydował w czwartek (21.02) miejscowy sąd rejonowy, uwzględniając wniosek jednego z obrońców.

Fotolia.com
Fotolia.com

CBA zainteresowało się przetargami publicznymi

Przetargi publiczne z lat 2011-2013, którymi zainteresowało się CBA, a potem prokuratura, dotyczyły współfinansowanego z programu "Rozwój Polski wschodniej" projektu tworzenia i rozwoju sieci centrów obsługi inwestora, który realizował Departament Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku.

Były dyrektor tego departamentu jest jedną z osób oskarżonych w sprawie. Zarzucono mu brak nadzoru nad kierowanym departamentem, wskutek czego doszło do nieuzasadnionego zakupu urządzeń elektronicznych: telefonów komórkowych, nawigacji samochodowych czy czytników e-booków. Miały być na nie wgrane materiały promujące województwo podlaskie i – z taką zawartością – dystrybuowane przyszłym inwestorom.

Przy rozliczeniu projektu zakupy te zostały jednak uznane przez tzw. instytucję pośredniczącą w przekazywaniu unijnych pieniędzy jako niekwalifikujące się do takiego finansowania. Urząd marszałkowski musiał oddać, wraz z odsetkami, ponad 480 tys. zł. Zrobił to pod koniec 2014 r.

Prokuratura Okręgowa w Białymstoku stoi na stanowisku, że dany wydatek mógłby być uznany za kwalifikowalny, gdyby był niezbędny do realizacji projektu, a – jak wynika z ustaleń śledztwa – np. kupione w przetargu telefony (każdy o wartości ok. 2 tys. zł) zostały rozdysponowane niezgodnie z przeznaczeniem, bo trafiły one m.in. do członków rodzin dwóch urzędników.

Oskarżono sześciu byłych już i obecnych urzędników samorządu województwa. Siódmym jest przedsiębiorca, któremu zarzucono zmowę przy przetargu na te urządzenia. Z tym wątkiem śledztwa związane są też zarzuty dla kilku urzędników, którym zarzucono przyjęcie rzeczy (telefonów komórkowych) uzyskanych drogą czynu zabronionego.

Proces trwa od dwóch lat

Proces trwa od dwóch lat. Niewykluczone, że w czwartek Sąd Rejonowy w Białymstoku zamknąłby przewód sądowy i wyznaczył termin wystąpień końcowych, ale wpłynęły nowe wnioski dowodowe. Obrońca jednego z oskarżonych złożyła wniosek o dodatkowe przesłuchanie pięciu osób, które już w charakterze świadków były w tym procesie przesłuchiwane. Chodzi o skonfrontowanie ich zeznań z treścią dokumentów, które sąd pozyskał m.in. z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Termin przesłuchania tych świadków sąd wyznaczył na kwiecień.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Suwalska ławniczka oskarżona o fałszerstwo

19.02.2019, 11:24

Choć urzędniczkę oskarżono o fałszowanie dokumentów, dalej pracuje w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Suwałkach, a także pełni funkcję ławnika w miejscowym sądzie.


Początek procesu znanego suwalskiego biznesmena Mirosława Sz.

4.12.2018, 12:00

Rozpoczął się proces znanego suwalskiego biznesmena Mirosława Sz.. Przedsiębiorca oskarżony jest o wyłudzenie 555 tysięcy złotych unijnej dotacji na budowę trzygwiazdkowego hotelu. Grozi mu za to do 5 lat więzienia i zwrot całej kwoty.


Jarosław Dworzański ponownie świadkiem w procesie urzędników samorządowych

10.09.2018, 12:38

Po blisko roku od poprzedniego przesłuchania, były marszałek województwa podlaskiego Jarosław Dworzański w poniedziałek (10.09) ponownie był świadkiem w procesie byłych i obecnych urzędników Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku, oskarżonych o niedopełnienie obowiązków przy przetargach za pieniądze z UE.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystokfot. Monika Kalicka
REGION
26.01.2021, 07:20, akt. 17:16

Trudne warunki na drogach w Podlaskiem

Intensywne opady śniegu w Białymstoku, fot. Monika Kalicka
POGODA
25.01.2021, 08:50, akt. 26.01.2021, 06:33

W Podlaskiem ciągle pada śnieg [zdjęcia, wideo]


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok