Radio Białystok | Wiadomości | Spektakl o obławie augustowskiej w Teatrze Dramatycznym

Spektakl o obławie augustowskiej w Teatrze Dramatycznym

1.03.2019, 06:48, akt. 07:43

Spektakl "Obława", przybliżający historię tzw. obławy augustowskiej z lipca 1945 roku, przygotował Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Premiera odbędzie się w piątek (01.03), w Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

"Obława" w Teatrze Dramatycznym, fot. Sylwia Krassowska
"Obława" w Teatrze Dramatycznym, fot. Sylwia Krassowska

Na próbie spektaklu o obławie augustowskiej była Dorota Sokołowska

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Spektakl w białostockim teatrze wyreżyserował Jan Nowara. Jak mówił w środę (27.02) na konferencji prasowej, inspiracją do stworzenia scenariusza, który napisał wspólnie z Jagodą Skowron, był tekst Adama Białousa "Śmierć przyszła w lipcu".

Zauważył, że pracując nad spektaklem zdał sobie sprawę, że po zakończeniu wojny "bez wieści, bez żadnej nadziei, bez żadnego znaku (...) odeszła masa istnień ludzkich". "Uznałem, że powinniśmy znaleźć dla tej opowieści wspornik duchowy, czyli że ona powinna być próbą komunikacji z duchami" - powiedział Nowara.


Rozmowa z Janem Nowarą


Podczas spektaklu odprawiany jest obrzęd przywoływania duchów. Nowara wyjaśnił, że sięgnął po tekst "Dziadów" Adama Mickiewicza, a przywoływane duchy to ofiary tych tragicznych wydarzeń, ich bliscy, ale też oprawcy. Dodał, że to przede wszystkim przez opowieści kobiet-guślarek poznajemy dramat tamtych zdarzeń.

- Z jednej strony postanowiliśmy wywołać duchy tej tragicznej przeszłości, a z drugiej strony - wzięliśmy dokumenty, które w tej sprawie są - mówił. Dodał, że to m.in. dokumenty wojskowe i spisane opowieści bliskich ofiar. W ocenie Nowary połączenie warstwy duchowej spektaklu z warstwą faktograficzną "daje nadzieję". 


Wiążemy z tym spektaklem nadzieję, że on pozwoli w sposób artystyczny pożegnać się z tymi istnieniami w symboliczny sposób i że ten spektakl tę pamięć ożywi, a jednocześnie tę traumę spróbuje trochę rozładować

 - powiedział Nowara.

Jak mówił jeden z aktorów Bernard Bania, to nie jest spektakl jak każdy inny. Podkreślił, że podczas rozmów i pracy nad nim uświadomił sobie, że bohaterowie to nie są postaci fikcyjne, ale ludzie, "którzy przepadli bez śladu".

W spektaklu wykorzystano multimedia, a muzyka jest grana na żywo. Będzie można usłyszeć w muzycznej aranżacji m.in. wiersz Zbigniewa Herberta "Wilki".

W ubiegłym roku, w białostockim teatrze odbyło się czytanie performatywne sztuki "Obława". Nowara pytany czy jego przedstawienie nawiązuje do tamtego scenariusza, powiedział, że wykorzystano z niego kilka fragmentów. Natomiast dyrektor Teatru Dramatycznego Piotr Półtorak powiedział, że czytanie performatywne "było próbą zmierzenia się z tekstem, który - w jego odczuciu - nie nadawał się na deski teatralne".

Czytanie performatywne "Obławy"

Tzw. obława augustowska z lipca 1945 r. to największa, niewyjaśniona zbrodnia popełniona na Polakach po II wojnie światowej.

Od kilku lat śledztwo w sprawie obławy prowadzą prokuratorzy oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku. Dotyczy ono zbrodni komunistycznej przeciwko ludzkości. Przyjęto w nim, że w lipcu 1945 r., w nieustalonym dotychczas miejscu zginęło ok. 600 osób.

Zatrzymali je żołnierze sowieckiego Kontrwywiadu Wojskowego "Smiersz" III Frontu Białoruskiego Armii Czerwonej, przy współudziale funkcjonariuszy polskich organów Bezpieczeństwa Publicznego, MO oraz żołnierzy I Armii WP.

W 2015 r. Sejm RP ustanowił na 12 lipca Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Od kilku lat na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie jest tablica upamiętniająca podziemie antykomunistyczne, a wśród upamiętnionych wydarzeń jest również obława augustowska. Znalazł się tam napis mówiący m.in. o co najmniej 592 ofiarach.

Wciąż nie wiadomo jednak, czy to liczba ostateczna (w niektórych publikacjach jest mowa nawet o kilku tysiącach ofiar) oraz gdzie są miejsca ich pochówku. Historycy zajmujący się tematem obławy uważają, że bez działań na szczeblu politycznym może być trudno to ustalić. 


źródło: PAP | red: sk, mak, mag

ZOBACZ TEŻ:


Teatr Dramatyczny wystawi sztukę "Obława"

24.02.2019, 10:15

To będzie teatralna impresja o historii Suwalszczyzny i próba zmierzenia się z bolesnym tematem wciąż niewyjaśnionego ludobójstwa dokonanego w 1945 r. na żołnierzach podziemia niepodległościowego oraz ludności cywilnej Suwalszczyzny.


Najpierw w Białymstoku, później w Suwałkach będzie można zobaczyć spektakl o Obławie Augustowskiej

29.01.2019, 16:26

Prace nad dramatem trwają właśnie w białostockim Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki.


Zjazd Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej w Suwałkach

27.01.2019, 16:51

Tablice pamiątkowe na Jasnej Górze oraz w czterech kościołach Suwalszczyzny, liczne wydawnictwa, w tym komiks, efektowne misteria rocznicowe, sympozja naukowe - to niektóre z osiągnięć Związku Pamięci Obławy Augustowskiej 1945 roku, który w niedzielę (27.01) w Suwałkach podsumował ostatnie trzy lata działalności.


Augustów. Czy w budynku dawnego dworca kolejowego powstanie muzeum?

10.12.2018, 07:54

Będę popierała pomysł stworzenia muzeum w budynku augustowskiego dworca — zapowiedziała senator Anna Maria Anders, która w ubiegłym tygodniu była gościem Studia Suwałki.


Można zwiedzić ścieżkę edukacyjną śladami obławy augustowskiej

17.09.2018, 18:38

Kilkunastokilometrową ścieżkę edukacyjną śladami obławy augustowskiej otwarto w poniedziałek (17.09) w Gibach. Jej pierwszy przystanek znajduje się przed wzgórzem symbolizującym miejsce pochówku ofiar. Obława to największa zbrodnia dokonana na Polakach po II wojnie światowej.


"Zginęli, bo byli Polakami" – 73. rocznica Obławy Augustowskiej w Gibach

15.07.2018, 08:04

Mszą świętą celebrowaną przez biskupa ełckiego Jerzego Mazura rozpoczęły się w niedzielę (15.07) w Gibach obchody 73. rocznicy Obławy Augustowskiej. Honorowy patronat nad uroczystością objął prezydent RP Andrzej Duda.


Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej - największej niewyjaśnionej zbrodni na Polakach po II wojnie światowej

12.07.2018, 07:09

73 lata temu - 12 lipca 1945 roku - sowieci rozpoczęli wielką operację wojskową na obszarze Puszczy Augustowskiej i terenach do niej przyległych.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Pływanie na Byle Czym


fot. Monika Kalicka
PRACA
21.05.2019, 06:43, akt. 10:23

Mikrofon szuka człowiekaPożar domu w Żywkowie, 20.05.2019, fot. Ryszard Minko
POŻAR
20.05.2019, 18:49, akt. 21.05.2019, 07:12

Pożar domu w Żywkowie niedaleko Zabłudowa [zdjęcia]

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok