Radio Białystok | Wiadomości | 200 tys. zł od samorządu województwa na profilaktykę zdrowia

200 tys. zł od samorządu województwa na profilaktykę zdrowia

27.03.2019, 16:30, akt. 17:03

200 tys. zł od samorządu województwa dostanie 14 podlaskich organizacji pozarządowych na promocję i profilaktykę zdrowia. W środę (27.03) w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku podpisano 10 takich umów.

200 tys. zł od samorządu województwa na profilaktykę zdrowia, fot. Grzegorz Pilat
200 tys. zł od samorządu województwa na profilaktykę zdrowia, fot. Grzegorz Pilat

200 tys. zł od samorządu województwa na profilaktykę zdrowia - relacja Grzegorza Pilata

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Z przedstawicielami organizacji umowy podpisali marszałek województwa Artur Kosicki i członek zarządu województwa Marek Malinowski.


Warsztaty promujące zdrowy tryb życia 

Marszałek poinformował, że w ramach dofinansowanych projektów będą organizowane zajęcia, warsztaty, spotkania dla różnych grup wiekowych, ale też promujące zdrowy tryb życia i profilaktykę chorób audycje radiowe i telewizyjne.


W trosce o zdrowie seniorów 

Największą dotację – prawie 22 tys. zł – na profilaktykę chorób układu krążenia wśród seniorów dostało Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Cywilizacyjnego "Ściana Wschodnia" w Sejnach.

Prezes tej organizacji Jerzy Nazaruk powiedział, że w większości uczestnikami projektu będą seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Około 100 seniorów najpierw przejdzie badania przesiewowe, potem odbędą się zajęcia z rehabilitantem.

Nazaruk podkreślił, że wszystkie ich działania służą seniorom w terapii schorzeń, a także w walce z samotnością oraz podkreślaniu podmiotowości osób starszych i docenianiu ich.


Młodzież trzeba uświadamiać  

Stowarzyszenie Faros z Białegostoku dostało nieco ponad 7 tys. zł na przeprowadzenie zajęć warsztatowych dla młodzieży w wieku 16-18 lat w szkołach średnich na temat zdrowia prokreacyjnego, głównie ukierunkowanych na uświadamianie im zagrożeń związanych z możliwością zakażenia np. wirusem HIV, ale też HPV czy chorobami wenerycznymi.

Prezes tego stowarzyszenia Iwona Grzesiuk, która jest edukatorem seksualnym z certyfikatem Krajowego Centrum ds. AIDS, powiedziała, że będą to zajęcia, które mają uświadomić, jakie mogą być konsekwencje niebezpiecznych i ryzykowanych zachowań.

Stowarzyszenie będzie proponować szkołom takie zajęcia, jeżeli będzie na nie zgoda, to się odbędą. Iwona Grzesiuk oceniła, że jest za mało takich zajęć. 


Młodzież czerpie wiedzę z internetu, od rówieśników, ze źródeł, które często są szkodliwe i krzywdzące – dodała.


O nowotworach z nastolatkami

Młodzież będzie mogła też skorzystać z zajęć na temat onkologii. Przygotowało je Stowarzyszenie na rzecz Postępu w Onkologii Dziecięcej w Białymstoku (dotacja prawie 14,5 tys. zł). Mają one młodym ludziom przybliżyć tematykę raka.

Dr Małgorzata Sawicka-Żukowska z Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Białymstoku podkreśliła w rozmowie z dziennikarzami, że z młodymi o nowotworach przede wszystkim należy szczerze rozmawiać.


To trudne rozmowy, ale każdą można przeprowadzić tak, aby informacje, jakie chcemy przekazać, były zrozumiałe i dostępne dla każdej grupy wiekowej – dodała lekarka.


Jej zdaniem młodzieży brakuje wiedzy o onkologii i chce ją zdobywać. Jednym z elementów zajęć będzie np. tematyka przeszczepów szpiku kostnego. W zajęciach będzie uczestniczyć chłopak, który przeszedł chorobę nowotworową, przeszczep szpiku, wyzdrowiał i podzieli się swoimi doświadczeniami. Młodzież pozna kwestie związane z chemioterapią, radioterapią i z objawami chorób nowotworowych. Nauczy się, jak zachowywać się w kontaktach z takimi osobami, jak przyjąć je z powrotem do środowiska zdrowych rówieśników. Projekt przewiduje również edukację nauczycieli. 

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Akcja "Wiosna jest kobietą" w USK w Białymstoku - można było zrobić bezpłatną cytologię

21.03.2019, 07:12

Z okazji pierwszego dnia wiosny w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku można było zrobić bezpłatne badania.


Lekarze z Pododdziału Ginekologii Onkologicznej w Białymstoku wykonali rzadką operację

25.01.2019, 14:08

Młodej, 24-letniej kobiecie z rakiem szyjki macicy usunęli nowotwór i dali szanse na posiadanie w przyszłości dzieci.


Aleksandra Żagarska laureatką tegorocznej Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy o HIV/AIDS

30.11.2018, 14:10

Średnio trzy osoby dziennie w Polsce dowiadują się, że są chore na HIV - wynika ze statystyk specjalistów.


Podlaska młodzież uczy się profilaktyki HIV i AIDS

16.05.2018, 14:11

Młodzież z podlaskich szkół będzie się uczyła profilaktyki HIV/AIDS. W środę (16.05) w Białymstoku zainaugurowano cykl takich spotkań warsztatami w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim. Stwierdzono, że mniej się ostatnio mówi o HIV i AIDS, a wiedza jest konieczna.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Prokurator Alicja Horn" Tadeusz Dołęga-Mostowicz
stock.adobe.com
WYBORY
4.06.2020, 00:01, akt. 10:42

Wybory prezydenckie 28 czerwca
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok