Radio Białystok | Wiadomości | Od czerwca podlaskie mikro, małe i średnie firmy mogą się starać o bony na innowacje

Od czerwca podlaskie mikro, małe i średnie firmy mogą się starać o bony na innowacje

5.04.2019, 14:13, akt. 14:25

Od czerwca podlaskie mikro, małe i średnie firmy mogą się starać w Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego w Białymstoku o pieniądze na badania nad nowymi produktami czy rozwiązaniami, by podnieść swoją konkurencyjność. PFRR dostała na ten cel 10 mln zł.

Artur Kosicki przekazał symboliczny czek, fot. Edyta Wołosik
Artur Kosicki przekazał symboliczny czek, fot. Edyta Wołosik

Od czerwca podlaskie mikro, małe i średnie firmy mogą się starać o bony na innowacje - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Artur Kosicki przekazał symboliczny czek 

To pieniądze z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020. Symboliczny czek na bony na innowacje przekazał w piątek (05.04) prezesowi PFRR Andrzejowi Parafiniukowi marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Marszałek powiedział na konferencji prasowej w PFRR, że pieniądze te trafią do przedsiębiorców, na badania, które będą służyć rozwojowi firm i regionu. Dodał, że Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego jest sprawdzonym partnerem, który szybko i sprawnie będzie te środki przekazywać firmom. 

Mamy nadzieję, że przyspieszy to rozwój naszych przedsiębiorstw i usprawni działanie jeśli chodzi o wykorzystanie środków europejskich

- dodał Artur Kosicki.

Dofinansowanie na jeden projekt to maksymalnie 100 tys. zł

Dofinansowanie na jeden projekt to maksymalnie 100 tys. zł (dofinansowanie do 85 proc. wartości przedsięwzięcia) na przeprowadzenie badań, zakup gotowych wyników, wdrożenie nowych rozwiązań w już istniejących produktach czy usługach. Jedna firma może składać kilka wniosków. 

Zasady naboru będą ogłoszone w maju, w czerwcu, przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski i starać się o wsparcie - poinformowano na konferencji w PFRR. Projekt będzie realizowany przez dwa lata.

PFRR będzie realizować bony na innowacje po raz drugi

PFRR będzie realizować bony na innowacje po raz drugi. W pierwszej edycji tego przedsięwzięcia pieniądze - również ok. 10 mln zł - trafiło do 84 firm (dofinansowano 110 projektów badawczych). Wsparto firmy z najróżniejszych branż: informatycznej (np. powstało oprogramowanie do zarządzania widownią kinową), medycznej (producent wymienił panel sterowania w urządzeniu stosowanym w szpitalach), gospodarce odpadami.

Preferowane są podmioty, które prowadzą działalność w dziedzinach, które są tzw. inteligentnymi specjalizacjami województwa podlaskiego: przemysł rolno-spożywczy, ekoinnowacje, przemysł maszynowy czy szkutniczy.

Prezes PFRR Andrzej Parafiniuk ocenił, że bon na innowacje się sprawdza, chwalą go przedsiębiorcy. Podsumował, że po pieniądze te sięgnęły mikro i małe firmy, które do tej pory w ogóle nie korzystały ze środków unijnych i uznał, że to chyba największe osiągnięcie pierwszej edycji projektu. Przypomniał, że przyjęto i zrealizowano założenie, że maksymalnie uproszczony jest wniosek o dofinansowanie (kilkustronicowy), a ocena wniosku trwa nie dłużej niż 10 dni, co daje przedsiębiorcy szybką odpowiedź. - To samo będzie teraz - dodał. Wnioski z błędami można poprawiać i składać ponownie.

Andrzej Parafiniuk podkreślał, że wsparto przedsięwzięcia, w których przedsiębiorcy wykazali, że realizacja badań czy nowych rozwiązań przyniesie zysk, zwiększy przychody, zapewni rozwój.

Efektem pierwszej edycji tych działań jest 26 różnych zgłoszeń związanych z patentami, zastrzeganiem wzorów przemysłowych, ochroną własności intelektualnej - poinformował Parafiniuk. Samych zgłoszeń patentowych było 18 - dodał wiceprezes PFRR Marek Dźwigaj.

Wiceprezes PFRR podkreślał, że firmy chcą się rozwijać, ale nie zawsze wiedzą jak skorzystać ze wsparcia i do takich firm "z barierami rozwojowymi" jest bon na innowacje. Mówił, że nie zawsze badania trzeba prowadzić samemu, można zlecić prace koncepcyjne innym czy kupić gotowe już gotowe rozwiązania.

- Wynikiem jest dążenie do wprowadzenia nowych produktów, nowych procesów i technologii w firmie, żeby być bardziej konkurencyjnym i żeby zwiększać sprzedaż, zyski i w naturalnej konsekwencji zatrudnienie i wynagrodzenia - powiedział Marek Dźwigaj.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Podlaski samorząd wsparł budowę suwalskiego lotniska i Suwałki Blues Festival

4.04.2019, 15:12

Kolejne 3 mln zł na budowę suwalskiego lotniska oraz 80 tys. na Suwałki Blues Festival. Umowę o przekazaniu pieniędzy władzom miasta podpisał w Suwałkach marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.


Podpisano umowę na budowę wiaduktu nad torami w Sokółce

29.03.2019, 13:16

Ponad 50 mln zł będzie kosztowała budowa wiaduktu nad torami kolejowymi w Sokółce. W piątek (29.03) w Białymstoku podpisano umowę z wykonawcą inwestycji. Wiadukt ma być gotowy za dwa lata.


200 tys. zł od samorządu województwa na profilaktykę zdrowia

27.03.2019, 16:30

200 tys. zł od samorządu województwa dostanie 14 podlaskich organizacji pozarządowych na promocję i profilaktykę zdrowia. W środę (27.03) w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku podpisano 10 takich umów.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!
fot. Marcin Mazewski
REGION
20.09.2020, 07:18, akt. 13:15

24. Cross Trzeźwości w Suchowoli

źródło: Urząd Miejski w Białymstoku
BIAŁYSTOK
19.09.2020, 07:38, akt. 14:13

"Dzień Rowerów" w Białymstoku

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok