Radio Białystok | Wiadomości | Znany ekonomista prof. Marian Gorynia odebrał tytuł doktora honoris causa UwB

Znany ekonomista prof. Marian Gorynia odebrał tytuł doktora honoris causa UwB

autor: Marta Nazarko

24.04.2019, 10:31, akt. 18:06

Prof. dr hab. Marian Gorynia, wybitny polski ekonomista, odebrał w środę (24.04), tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku.

źródło - UwB
źródło - UwB

Prof. Marian Gorynia jest jednym z najwybitniejszych autorytetów w dziedzinie badań nad gospodarką międzynarodową oraz konkurencyjnością. Laudację na jego cześć wygłosił podczas uroczystości prof. Robert Ciborowski – rektor Uniwersytetu w Białymstoku. Podkreślał w niej m.in. rozległość zainteresowań naukowych nowego doktora honorowego białostockiej uczelni: 

W działalności Profesora uwagę zwraca rozbudowany i konsekwentnie realizowany program badawczy, skoncentrowany na badaniu uwarunkowań, przejawów i efektów funkcjonowania przedsiębiorstw w różnych systemach gospodarczych, w szczególności w realiach polskiej gospodarki centralnie administrowanej, a także w okresie transformacji i budowania rozwiniętej gospodarki rynkowej. Wśród wymienionych wyróżniają się mezoekonomiczne uwarunkowania zachowań przedsiębiorstw.  

W swoim wykładzie prof. Marian Gorynia mówił z humorem między innymi o tym, dlaczego uprawianie nauk ekonomicznych sprawia mu przyjemność:

Wymyśliłem taką oryginalną formułę, która momentami przypomina zapis wzoru, że ja lubię, kocham, rozkoszuję się naukami ekonomicznymi za to, że spełniają warunki cztery razy dwa „P”. Są to nauki płodne poznawczo, następnie są praktycznie przydatne, dalej pozytywnie posępne i wreszcie są pięknie piękne. I mogę chyba o sobie powiedzieć tak, że jeśliby pracę traktować jako uciążliwość, jako nieprzyjemność, to ja nigdy jeszcze właściwie w życiu nie pracowałem. Bo ja uprawiając nauki ekonomiczne tak je lubię, a nawet kocham, że zawsze przeżywałem satysfakcję i przyjemność, gdyż ta uciążliwość, która ewentualnie niektórych z nas dotyczy, była mi zawsze obca. 

Prof. Marian Gorynia studia ekonomiczne ukończył w Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, tam też w roku 1985 obronił doktorat. W 1995 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego, a w roku 2000 - tytuł naukowy profesora nauk ekonomicznych. Od roku 2003 jest profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

To właśnie z inicjatywy prof. Mariana Goryni Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu nawiązał współpracę ze środowiskiem naukowym Wydziału Ekonomii i Zarządzania Uniwersytetu w Białymstoku. Prof. Gorynia przyczynił się także znacząco do rozwoju kadry naukowej tej jednostki, w szczególności angażując się w postępowania awansowe jej pracowników.

Na wniosek Rady Wydziału Ekonomii i Zarządzania, 27 lutego 2019 roku Senat Uniwersytetu w Białymstoku podjął uchwałę o nadaniu tytułu doktora honoris causa prof. Marianowi Goryni, w uznaniu jego niekwestionowanego wkładu w rozwój nauk ekonomicznych oraz zasług dla rozwoju naukowego WEiZ.

Uroczystość wręczenia tytułu odbyła się w auli Wydziału Matematyki i Informatyki UwB.

Do tej pory godność doktora honoris causa została nadana przez Senat Uniwersytetu w Białymstoku łącznie 19 osobom. Prof. Marian Gorynia jest trzecim ekonomistą w tym gronie.  

źródło: UwB | red: mag, mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Jubileusz 50-lecia studiów historycznych w Białymstoku

15.06.2018, 13:03

Konferencja naukowa, spotkania pracowników i zjazd absolwentów - to wszystko w ramach obchodów 50-lecia studiów historycznych w Białymstoku.


Prof. Ewa Wipszycka-Bravo doktorem honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku

14.06.2018, 16:52

Wybitna badaczka historii starożytnej o międzynarodowej sławie prof. Ewa Wipszycka-Bravo otrzymała w czwartek (14.06) tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku. W sumie uczelnia nadała ten tytuł 18 osobistościom.


Środowisko filologiczne z Białegostoku świętuje 50-lecie

9.06.2018, 05:02

Białostoccy poloniści i historycy świętują pięćdziesięciolecie istnienia Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku.


prof. Violetta Wejs-Milewska

8.06.2018, 08:30

"50 lat to dobry wiek, to jest taki moment, kiedy mamy już jakąś historię za sobą, ale jeszcze mamy szansę na pewne perspektywy".

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!Lotto Netta Cup 2024, fot. Karol Prymaka
REGION
20.07.2024, 09:57, akt. 21.07.2024, 07:14

Zawody w skokach na nartach wodnych Lotto Netta CupDzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 19:45

Dzień Rodziny w Hodyszewie
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok