Radio Białystok | Wiadomości | Tomasz Frankowski ogłasza dokument "Europejskie Podlasie"

Tomasz Frankowski ogłasza dokument "Europejskie Podlasie"

24.04.2019, 16:01, akt. 17:33

Walka o większe pieniądze z UE dla województwa podlaskiego, polityka senioralna, edukacja, rolnictwo - to niektóre elementy dokumentu "Europejskie Podlasie", który ogłosił w środę w Białymstoku lider miejscowej listy Koalicji Europejskiej w wyborach do PE Tomasz Frankowski.

źródło: Biuro Zarządu Regionu Podlaskiego PO RP
źródło: Biuro Zarządu Regionu Podlaskiego PO RP

Kandydata z okręgu nr 3, obejmującego województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie wspierali na środowej konferencji prasowej w centrum Białegostoku radni klubu Koalicji Obywatelskiej w sejmiku województwa podlaskiego. Obecni byli m.in. wicemarszałkowie województwa Maciej Żywno i Anna Naszkiewicz oraz byli przewodniczący sejmiku Jacek Piorunek i Karol Pilecki oraz radny Igor Łukaszuk.

Frankowski powiedział, że dokument "Europejskie Podlasie" powstał właśnie we współpracy z radnymi sejmiku. Dokument zawiera - jak powiedział - 20 punktów, "priorytetów", którymi chciałby się zająć, jeśli zostanie wybrany.

Podkreślił, że "istotnym założeniem" jest w tym programie "walka o większy budżet" dla województwa w ramach nowej perspektywy finansowej UE na lata 2021-27, o której Parlament Europejski będzie decydować. "Chcielibyśmy, żeby ten budżet był jak największy, a także, żeby kontynuacja unijnego programu Polska Wschodnia także była w nim zawarta" - mówił Frankowski. "Wiem jedno, że samorząd w dużej mierze decyduje o przeznaczeniu dotacji unijnych, więc deklaruję rozmowę, chęć współpracy także po zdobyciu mandatu europosła" - podkreślał kandydat.

Frankowski zaznaczył, że zależy mu także na tym, by biura europosła były "regionalnym centrum współpracy z UE", miejscem informowania o Unii, o możliwościach korzystania z różnych środków. "Chcemy poszukiwać zagranicznych partnerów i kontaktów z tym związanych" - mówił kandydat. Chce on również działać na rzecz sportu, rozbudowy infrastruktury sportowej dla młodzieży, edukacji, wychowania poprzez sport. "Chcielibyśmy zdobywać środki, które zainwestujemy w kształcenie na wszystkich etapach od przedszkola po szkoły średnie" - powiedział Frankowski i dodał, że chodzi także o rozwój szkolnictwa zawodowego dostosowanego do potrzeb regionalnej gospodarki.  

"Cieszę się, że to właśnie Tomek Frankowski jest tym kandydatem, bo wszyscy go znamy jako człowieka sukcesu ze sportu" - powiedział były przewodniczący sejmiku Karol Pilecki. Dodał, że Frankowski "również sprawdził się w biznesie i to jest w polityce bardzo ważne, że za działalność publiczną zaczynają zabierać się ludzie, którzy są niezależni finansowo i którzy są w stanie działać niezależnie od tego, czy mają pracę w polityce, czy nie". Zaznaczył, że atutem kandydata jest też biegła znajomość języka francuskiego.

Były wicemarszałek Maciej Żywno powiedział, że Frankowski będzie mógł przekonywać w Brukseli, iż to w takich miejscach jak woj. podlaskie "zaczyna się Unia Europejska". "Nasze granice potrzebują dalszego wsparcia w inwestycje, aby te bramy były otwarte, aby jak najwięcej ułatwień w przekraczaniu granicy było dla obywateli całego świata, którzy chcą do nas zajrzeć" - mówił Żywno.

Radny i były przewodniczący sejmiku Jacek Piorunek dodał, że wierzy, iż Frankowski - jeśli zostanie eurodeputowanym - dołączy do frakcji Europejskiej Partii Ludowej i razem z PO będzie dbał o to, by do regionu płynęło jeszcze więcej pieniędzy z UE na rozwój. "Liczymy na dobrą aktywność w sferze rolnictwa podlaskiego gnębionego dzisiaj przez ASF (wirus afrykańskiego pomoru świń-PAP) i wiele innych problemów" - mówił Piorunek.

Tomasz Frankowski to były piłkarz i trener, reprezentant Polski, jeden z rekordzistów pod względem liczby strzelonych goli w ekstraklasie.


źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Tomasz Frankowski na spotkania z wyborcami jeździ specjalnym busem

23.04.2019, 14:02

We wtorek (23.04) na liście odwiedzin ma Łapy, Wasilków, Supraśl i Tykocin - w środę kolejne mniejsze miejscowości. Tomasz Frankowski - kandydat na posła parlamentu europejskiego z listy Koalicji Europejskiej zapowiada intensyfikację kampanii wyborczej.


Tomasz Frankowski [wideo]

9.04.2019, 08:26

"Chciałbym uczestniczyć w komisji sportu, żeby móc pomóc samorządom czy klubom amatorskim, żeby nasz region się rozwijał tak, jak dotychczas" - mówi nasz gość.


Prezydent Białegostoku wspiera w kampanii wyborczej Tomasza Frankowskiego

5.04.2019, 17:37

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski wspiera w kampanii wyborczej Tomasza Frankowskiego. Były zawodnik Jagiellonii jest "jedynką" Koalicji Europejskiej w wyborach do Europarlamentu z okręgu obejmującego województwo podlaskie i warmińsko-mazurskie.


Tomasz Frankowski spotkał się z wyborcami przed łomżyńskim ratuszem

1.04.2019, 19:36

Znam problemy Łomży i chcę je rozwiązywać - mówił kandydat Koalicji Obywatelskiej w zbliżających się wyborach do Europarlamentu.


Podlaska PO zachęca do wyboru do PE Tomasza Frankowskiego

31.03.2019, 17:30

Majowe wybory do PE zadecydują o przyszłości Polski, także regionów, dlatego PO zachęcała w niedzielę mieszkańców Białegostoku, by wybrali kandydata reprezentującego region i miasto - Tomasza Frankowskiego, lidera listy KE w okręgu obejmującym woj. podlaskie i warmińsko-mazurskie.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok