Radio Białystok | Gość | Tomasz Frankowski [wideo] - kandydat na europosła

Tomasz Frankowski [wideo]

kandydat na europosła

9.04.2019, 08:26, akt. 10:01

"Chciałbym uczestniczyć w komisji sportu, żeby móc pomóc samorządom czy klubom amatorskim, żeby nasz region się rozwijał tak, jak dotychczas" - mówi nasz gość.

Tomasz Frankowski, fot. Monika Kalicka
Tomasz Frankowski, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Z Tomaszem Frankowskim rozmawia Lech Pilarski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Były piłkarz, były trener napastników reprezentacji Polski kandyduje do Europarlamentu. Z Tomaszem Frankowskim rozmawia Lech Pilarski.Lech Pilarski: To Jagiellonia zagra na Narodowym?


Tomasz Frankowski: Od marca, czyli od przeszło miesiąca, jak ruszyły rozgrywki, zespół Jagiellonii jest w pewnym kryzysie, ale Miedź też nie wygląda zbyt okazałe, więc myślimy, że dzisiaj dzień sądny i dla klubu, i dla działaczy, i trenerów, i dla piłkarzy. Będzie to swoiste sprawozdanie z ich przygotowań, bo ten mecz jest niezwykle ważny. 


Jaki będzie wynik?


Ja jestem sercem wiadomo, że za Jagiellonią, będę na stadionie, będę dopingował, będę tym 12 zawodnikiem. Spodziewam się, że jednak Jagiellonia być może w oparach, w ciężarze, ale awansuje do tego finału na Narodowym, gdzie cały Białystok będzie do tego meczu w maju żył, żył całymi przygotowaniami zespołu, żeby na Narodowym sięgnąć kolejny raz po Puchar Polski. 

Wiemy, że dwukrotnie w finale byliśmy, a tylko raz w 2010 roku bodajże, gdzie miałem swój jakiś tam mały udział, udało się po ten puchar sięgnąć, więc życzę młodszym kolegom żeby dzisiaj pokonali i zrobili kolejny krok w celu zagrania w Warszawie.


Będzie dogrywka, będą karne, jaki będzie dramat tego spotkania dzisiejszego?


Ja bym chciał przede wszystkim, żeby padły bramki - choćby jedną więcej dla Jagiellonii i z Jagiellonią w finale pojechać do Warszawy.


Takie są marzenia, jak to będzie poczekamy, w maju będzie mecz finałowy i podobnie w maju - będą wybory do europarlamentu. Teraz pan startuje w tych wyborach, takie było powiedzenie "Franek - łowca bramek", teraz "Franek - łowca głosów"?


No trochę się nie rymuje. Ktoś wymyślił "Frankowski kandydat podlaski", jedyny podlaski gdzieś tam też brzmiało w koalicji.


Ale tu mamy do czynienia ze zmianą ról, bo do tej pory raczej zajmował się pan sportem, w tej dziedzinie się sprawdzał i teraz wszyscy się pytają o kompetencje, bo Parlament Europejski to nie byle co.


To prawda, natomiast nie można zapominać, że ja przez 6 lat ostatnich spełniałem się jako przedsiębiorca, więc też niejako pośrednio między sportem, a być może tym europarlamentem, do którego kandyduję. Kompetencje, myślę że mam, natomiast oczywiście nabieram doświadczenia politycznego, czyli uczestniczę w różnego rodzaju spotkaniach, gdzie jestem na szereg innych pytań przepytywany i tutaj mój światopogląd także interesuje osoby, z którymi rozmawiam.


Bliżej PSL-u, czy bliżej Nowackiej i całej reszty Koalicji Europejskiej?


Bliżej Platformy, myślę że w tym kierunku podążam, żeby w zgodzie ze swoim sumieniem, uczciwością pracować ponad podziałami, takie było moje zamierzenie podczas chęci startowania w wyborach do europarlamentu. Czy jest zwolennik Prawa i Sprawiedliwości, czy Platformy, czy PSL-u, ja chciałbym działać na rzecz mieszkańców Białegostoku, regionu podlaskiego a także Warmii i Mazur.


Jakby tak zajrzeć w szczegóły, to za czym będzie pan optował, o co będzie pan walczył - o większe pieniądze dla naszego regionu i tak dalej?


Większe pieniądze jasna sprawa, natomiast moja rola się sprowadza do tej, którą pełnił dotychczas zanim nie pozostał prezydentem Kielc pan Bogdan Wenta, czyli to jest komisja kultury, sportu, czyli coś - jak mówi się "koszula bliższa ciału" i chciałbym właśnie w tej komisji uczestniczyć, żeby móc pomóc samorządom, czy klubom amatorskim, przedszkolom, żłobkom, dzieciom naszym przede wszystkim, ale także na Warmii i Mazurach, żeby nasz region się rozwijał tak, jak dotychczas i żeby te pieniądze, które są do uzyskania, czy tak jak się mówi do podniesienia z Parlamentu Europejskiego właśnie zawędrowały w nasz region.


Tutaj  zapytam jako przedsiębiorcy, człowieka który zarządza - jak to jest - jak mamy firmę, zorganizujemy sobie dobrą załogę, która osiąga znakomite wyniki, to staramy się tę załogę utrzymać. Natomiast w klubach sportowych, drużyna osiąga dobre wyniki, to zaraz zawodników sprzedają - to trochę bezsensowne.


No tak, natomiast myślę, że kluby piłkarskie też prowadzą swój własny biznes, koniunkturę i wiedzą, że w momencie szczytu dany zawodnik może zostać sprzedany za powiedzmy kwotę miliona euro.


No ale, to podcina się gałąź, na której się siedzi - zawodnicy dają wyniki, nikt inny. W związku z tym pozbycie się dobrych zawodników prowadzi do tego, że drużyna zaczyna gorzej grać i spada.


To prawda, natomiast jak możemy mówić o Jagiellonii Białystok - budżet jest ograniczony i nie zawsze się spina, jak to się mówi. Nie mamy sponsorów, którzy naprawdę dużą chochlą, jak to się mówi popularnie, wkładają miliony nie chcąc nic w zamian i stąd bilans musi się zgadzać. I często jest tak, że właśnie tak jak pan mówi - dwóch-trzech sprzedanych piłkarzy z Jagiellonii przed rundą wiosenną spowodowało obniżkę formy i zamiast walki o mistrzostwo, pozostaje walka o pierwszą ósemkę.

W Wiśle Kraków, w której przed laty grałem i mieliśmy prężnego właściciela Bogusława Cupiała z Telefoniki, też kilkukrotnie dochodziło do tego typu sytuacji i niestety drużyna wówczas przez 2-3-4 miesiące łapała odpowiedni charakter.


To nie warto zmienić zasad, sposobu organizacji, żeby takiego harakiri co jakiś czas nie popełniać?


Przede wszystkim to trzeba rozmawiać z właścicielami, jak zwiększyć przychody klubu. Myślę, że tak jak obserwujemy polską ekstraklasę z roku na rok one rosną, sytuacja naprawdę się poprawiła, pomijając już piękne stadiony i teraz kwestia tylko znajdowania piłkarzy, którzy nie będą odpowiednio drodzy. Tutaj największy problem z budżetem klubu to są wynagrodzenia dla piłkarzy, którzy mocno obciążają ten budżet.


Także czekamy na dzisiejsze spotkanie, na to co będzie 26 maja, czyli wybory do Parlamentu Europejskiego. Powtórzmy jeszcze pana typ na dzisiejszy mecz.


Spodziewam się i życzę zwycięstwa Jagiellonii, życzę żeby wygrała Jagiellonia 3:1, natomiast wszystkich wyborców zapraszam do urn.| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

REKLAMA
NIETEATR Mamy Śpiewamy - interaktywny koncert familijny

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Andrzej Wilczyk, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Wilczyk [wideo]

weteran ruchu kibicowskiego Jagiellonii Białystok
17.05.2024

- Jagiellonia jest gotowa na mistrza Polski - mówił w Polskim Radiu Białystok Andrzej Wilczyk.

dr Radosław Poniat, fot. Barbara Sokolińska

dr Radosław Poniat

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
17.05.2024

- Krzysztof Jurgiel już dawno przestał być ważną postacią w partii, nie znalazł się na listach wyborczych - mówi w Polskim Radiu Białystok socjolog Radosław Poniat z Uniwersytetu w Białymstoku

mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Barbara Sokolińska

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
16.05.2024

- To ewenement na skalę całego świata, że państwo sąsiednie zaangażowane jest w organizowanie nielegalnej migracji - mówi o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy mjr Katarzyna Zdanowicz.


Jan Raczyński, źródło: Facebook Muzeum Pamięci Sybiru

Jan Raczyński

prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Memoriał
15.05.2024

- Niestety, dziś w Rosji nie wypada mówić o demokracji. Autorytaryzm nie może opierać się na demokratycznym społeczeństwie - mówi Jan Raczyński.

Maciej Żywno, fot. Marcin Gliński

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
15.05.2024

Premier Donald Tusk zapewnia, że Polska nie przyjmie żadnych uchodźców z tytułu paktu migracyjnego. Mówi też o pełnym poparciu dla straży granicznej i wojska broniącego granicy. W jakim kierunku podąża polityka rządu w tych sprawach?

Dariusz Wieczorek, fot. Marcin Gliński

Dariusz Wieczorek [wideo]

minister nauki i szkolnictwa wyższego
14.05.2024

- Liczba studentów maleje. Koszty rosną. Nie ma możliwości, żeby w Polsce było 350 uczelni wyższych. Jeżeli dzisiaj nie będziemy podejmowali decyzji, to za 2-3 lata będziemy mieli rzeczywiście poważne problemy. Dlatego jestem zwolennikiem łączenia i tworzenia uczelni silniejszych - mówi minister.


Emilia Ramotowska, fot. Marcin Gliński

Emilia Ramotowska

koordynatorka Juwenaliów
13.05.2024

Wilki, Kayah, Dżem i Golec uOrkiestra - m.in. tacy artyści wystąpią na tegorocznych białostockich Juwenaliach. Łącznie przez dwa dni na Kampusie Politechniki Białostockiej wystąpi blisko 30 zespołów.

Rafał Rudnicki, fot. Marcin Gliński

Rafał Rudnicki [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
13.05.2024

Na uczniów czeka ponad 3 tys. miejsc m.in. w liceach i technikach. Rozpoczyna się rekrutacja do białostockich szkół ponadpodstawowych na przyszły rok szkolny.

fot. Marcin Gliński

Magdalena Kaczonowska, Wiktoria Korol, Zofia Szestowicka, Aleksandra Dąbrowska i Zofia Fidziukiewicz

ze Studia Tańca Sportowego HOKUS w Białymstoku
12.05.2024

Specjalną strefę kibica na trasie 11. PKO Białystok Półmaraton przygotowaliśmy jako Polskie Radio Białystok tuż obok swojej siedziby przy ul. Świerkowej. Biegaczy dopingowały dziewczyny ze Studia Tańca Sportowego HOKUS w Białymstoku.


YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska, fot. Joanna Szubzda

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska

wokalistka, laureatka konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
12.05.2024

Specjalną strefę kibica na trasie 11. PKO Białystok Półmaraton przygotowaliśmy jako Polskie Radio Białystok tuż obok swojej siedziby przy ul. Świerkowej. Gościnnie biegaczy dopinguje YUOS, czyli Julianna Olańska - laureatka Niebieskiego Mikrofonu Polskiego Radia Białystok, półfinalistka programu The Voice of Poland.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski [wideo]

prezydent Łomży
10.05.2024

W poniedziałek (6.05.) Mariusz Chrzanowski złożył ślubowanie i oficjalnie rozpoczął swoją trzecią kadencję na stanowisku Prezydenta Miasta Łomża.

Czesław Renkiewicz, fot. Iza Kosakowska

Czesław Renkiewicz [wideo]

prezydent Suwałk
10.05.2024

Nowy żłobek, kolejne inwestycje drogowe i mediateka to ważniejsze cele, które chce zrealizować podczas swojej ostatniej kadencji prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.


prof. Izabela Święcicka, fot. Gabriela Lasota

prof. Izabela Święcicka

główna koordynator Festiwalu Nauki i Sztuki, prorektor Uniwersytetu w Białymstoku ds. nauki i współpracy międzynarodowej
9.05.2024

- Nauka powinna być dla wszystkich. Dążymy do tego, żeby zaprezentować nasze osiągnięcia dla całego społeczeństwa. Chcemy poszerzać wiedzę o tym, co już odkryliśmy. Mając ją, rozumiejąc różnego rodzaju zjawiska, które są w świecie i we wszechświecie, lepiej funkcjonujemy - mówi w Polskim Radiu Białystok prof. Izabela Święcicka.

Artur Kosicki, fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

były marszałek województwa podlaskiego
9.05.2024

"Marszałkiem się bywa, a człowiekiem trzeba być. Dlatego dziękuję za wszystkie słowa wsparcia. Za - nie tylko to poparcie - 23 tys. głosów, które zostały na mnie oddane, ale też za ten odzew po tej sytuacji, która zaistniała we wtorek i zmianie w zarządzie" - mówił w Polskim Radiu Białystok były marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

profesor Uniwersytetu w Białymstoku
8.05.2024

- Bardzo ważne będzie, w jaki sposób Rosjanie i Białorusini zaczną korzystać z danych Tomasza Szmydta. Wykorzystają go też do propagandy - mówi prof. Daniel Boćkowski.


Łukasz Prokorym, fot. Joanna Szubzda

Łukasz Prokorym [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.05.2024

- Każdego radnego, który w mojej ocenie przechodzi na dobrą stronę mocy, będę nazywał bohaterem i będę gratulował odpowiedzialności za losy województwa. I uważam, że to są właściwe słowa dla państwa marszałków Wiesławy Burnos i Marka Malinowskiego - mówi marszałek.

Marcelina Román, Iga Caban i Michał Znaniecki, fot. Joanna Szubzda

Marcelina Román, Iga Caban i Michał Znaniecki

artyści
8.05.2024

W Operze i Filharmonii Podlaskiej trwają przygotowania do ostatniej w tym sezonie artystycznym premiery. Już 10 maja publiczność zobaczy "Pajace" Ruggera Leoncavalla i "Rycerskość wieśniaczą" Pietra Mascagniego w reżyserii Michała Znanieckiego.

Michał Dzierżek i Aneta Radziszewska, fot. Joanna Szubzda

Michał Dzierżek i Aneta Radziszewska

tegoroczni maturzyści z I LO w Białymstoku
7.05.2024

- Moim zdaniem tematy były do przewidzenia i raczej typowe - mówiła tegoroczna maturzystka Aneta Radziszewska.


Magdalena Dziejma, fot. Joanna Szubzda

Magdalena Dziejma [wideo]

polonistka, wicedyrektor VI LO w Białymstoku
7.05.2024

- Czy egzamin ustny z jęz. polskiego jest potrzebny? Myślę, że jesteśmy w stanie troszkę inaczej sprawdzić umiejętności komunikacyjne maturzystów. Lepiej by było, żeby uczniowie mieli szansę skupienia się tylko na egzaminach pisemnych, zwłaszcza na poziomie rozszerzonym - uważa polonistka.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
6.05.2024

- Przyjeżdża do nas kilka tysięcy ludzi z całej Polski. Mamy rekordową frekwencję na całej imprezie, w tej chwili jest zapisanych już prawie 6600 osób. Przygotowaliśmy też aż 15 punktów kibicowania na 21-kilometrowej trasie - będą kapele, dj'e, a nawet orkiestra - mówi Grzegorz Kuczyński.

Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
6.05.2024

- Chciałbym, żeby te 5 lat upłynęło pod znakiem zaspokajania potrzeb mieszkańców. To, co przyjmiemy do realizacji, będzie monitorowane - będziemy się spotykać z mieszkańcami i będę zdawał im relacje z tego, co zostało zrobione - zapowiada prezydent.


Robert Sadowski, fot. Marcin Gliński

Robert Sadowski [wideo]

dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku
2.05.2024

"To symbol, który nas wszystkich łączy" - tak o biało-czerwonej fladze mówił w Polskim Radiu Białystok dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku Robert Sadowski.

Radosław Hancewicz, fot. Joanna Szubzda

Radosław Hancewicz [wideo]

rzecznik podlaskiej KAS
30.04.2024

Około 7-9 proc. to jeszcze zeznania podatkowe składane tradycyjną drogą w formie papierowej - albo bezpośrednio w urzędzie, albo za pośrednictwem poczty. Natomiast powyżej 90 proc. podatników rozlicza się elektronicznie - mówi rzecznik.

foto: Monika Kalicka

Michał Fiszer

ekspert Stowarzyszenia Portów Lotniczych V4+
29.04.2024

Pierwszy samolot z lotniska Białystok - Krywlany odleci być może w ciągu roku. Początkowo planuje się loty do Chorwacji, może do Niemiec, ale nie oczekujmy tego, że będą to loty codziennie, tylko zapewne w jakieś dni tygodnia - mówi Michał Fiszer.


fot. Marcin Gliński

Paweł Chomczyk

współtwórca Siedliska Kultury Solniki 44
28.04.2024

To ma być przedsmak i wiosenna odsłona letniego festiwalu teatralnego LasFest. W nadchodzący majowy długi weekend Siedlisko Kultury Solniki 44 otwiera tegoroczny sezon artystyczny.

fot. Gabriela Lasota

Emilia Świętochowska

Podlaski Instytut Kultury
27.04.2024

Do 10 maja można nadsyłać zgłoszenia do Rockowań. Gdzie można to zrobić, jakie kryteria trzeba spełnić, żeby dostać się do półfinału przeglądu?

fot. Joanna Szubzda

Karol Zimnoch [wideo]

doradca kredytowy
26.04.2024

Znane są już założenia programu Mieszkanie na start. Kto będzie mógł skorzystać z państwowych dopłat do kredytów hipotecznych i na jakich warunkach?


prof. Mariusz Popławski

prof. Mariusz Popławski [wideo]

rektor elekt Uniwersytetu w Białymstoku
25.04.2024

- Celem jest doprowadzenie do tego, żeby wszystkie wydziały, a przypomnę, że mamy ich 15, były zlokalizowane na kampusie, żeby oprócz tego były akademiki, żeby była stołówka z prawdziwego zdarzenia, żeby życie studenckie mogło się rozwijać.

źródło: www.gov.pl

Mikołaj Dorożała [wideo]

wiceminister klimatu i środowiska
24.04.2024

"Chcemy ochronić najcenniejsze drzewa, a jednocześnie zaprezentować też pakiet dla przedsiębiorców drzewnych" - mówi Mikołaj Dorożała.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
23.04.2024

"Myślę, że nowy zarząd województwa stworzy Prawo i Sprawiedliwość. Zobaczymy tylko z kim, w jaki sposób i na jakich warunkach, bo to jest bardzo istotne" - mówi Artur Kosicki.


Czesław Renkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Czesław Renkiewicz

prezydent Suwałk
22.04.2024

"Bardzo się cieszę, że będę mógł jeszcze przez pięć lat kierować naszym miastem. Dużo spraw jest do załatwienia, wiem, jakie są oczekiwania mieszkańców. Uczynię wszystko, żeby miasto piękniało, zmieniało się" - mówi Czesław Renkiewicz.

dr Maciej Białous, fot. Barbara Sokolińska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
22.04.2024

- Tego typu wyniki jak w Korycinie pokazują, jak bardzo decyzja każdego z nas o pójściu bądź niepójściu na wybory może decydować o tym, co przez kolejne lata będzie się działo w naszej miejscowości - mówi dr Maciej Białous.

Marcin Kruszewski, fot. Joanna Szubzda

Marcin Kruszewski [wideo]

prawnik, twórca profilu i książki „Prawo Marcina”
21.04.2024

- Można mówić o prawie w trochę inny sposób, przekazywać te informacje nie po prawniczemu, ale po ludzku, językiem zrozumiałym dla każdego, również dla dzieciaków - mówi Marcin Kruszewski.


Krzysztof Gawkowski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Gawkowski [wideo]

wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski
19.04.2024

- Rosja tego nie ukrywa, że za wszelką cenę chciałaby rozbić sojusz Unii Europejskiej, państw go tworzących, i będzie siała dezinformację w Polsce i w innych państwach. Szczególnie ma to znaczenie przy eurowyborach, dlatego że one nasilają te odśrodkowe ruchy - mówi minister.

Krzysztof Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej
18.04.2024

"Jeżeli ktoś jest zawiedziony rządami pana marszałka Artura Kosickiego, jest zawiedziony też ośmioma latami rządów PiS, to będziemy rozmawiać z każdą taką osobą, która chciałaby rzeczywiście budować województwo podlaskie" - mówił w Polskim Radiu Białystok poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej Krzysztof Truskolaski.

Michał Kuźmicz, fot. Barbara Sokolińska

Michał Kuźmicz [wideo]

członek Izby Adwokackiej i ekspert prawa karnego gospodarczego
17.04.2024

- Państwo polskie w lipcu ubiegłego roku zrobiło olbrzymi krok w kierunku gwarancji bezpieczeństwa dla dzieci - mówił w Polskim Radiu Białystok Michał Kuźmicz.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok