Radio Białystok | Gość | Tomasz Frankowski [wideo] - kandydat na europosła

Tomasz Frankowski [wideo]

kandydat na europosła

9.04.2019, 08:26, akt. 10:01

"Chciałbym uczestniczyć w komisji sportu, żeby móc pomóc samorządom czy klubom amatorskim, żeby nasz region się rozwijał tak, jak dotychczas" - mówi nasz gość.

Tomasz Frankowski, fot. Monika Kalicka
Tomasz Frankowski, fot. Monika Kalicka

Z Tomaszem Frankowskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Były piłkarz, były trener napastników reprezentacji Polski kandyduje do Europarlamentu. Z Tomaszem Frankowskim rozmawia Lech Pilarski.Lech Pilarski: To Jagiellonia zagra na Narodowym?


Tomasz Frankowski: Od marca, czyli od przeszło miesiąca, jak ruszyły rozgrywki, zespół Jagiellonii jest w pewnym kryzysie, ale Miedź też nie wygląda zbyt okazałe, więc myślimy, że dzisiaj dzień sądny i dla klubu, i dla działaczy, i trenerów, i dla piłkarzy. Będzie to swoiste sprawozdanie z ich przygotowań, bo ten mecz jest niezwykle ważny. 


Jaki będzie wynik?


Ja jestem sercem wiadomo, że za Jagiellonią, będę na stadionie, będę dopingował, będę tym 12 zawodnikiem. Spodziewam się, że jednak Jagiellonia być może w oparach, w ciężarze, ale awansuje do tego finału na Narodowym, gdzie cały Białystok będzie do tego meczu w maju żył, żył całymi przygotowaniami zespołu, żeby na Narodowym sięgnąć kolejny raz po Puchar Polski. 

Wiemy, że dwukrotnie w finale byliśmy, a tylko raz w 2010 roku bodajże, gdzie miałem swój jakiś tam mały udział, udało się po ten puchar sięgnąć, więc życzę młodszym kolegom żeby dzisiaj pokonali i zrobili kolejny krok w celu zagrania w Warszawie.


Będzie dogrywka, będą karne, jaki będzie dramat tego spotkania dzisiejszego?


Ja bym chciał przede wszystkim, żeby padły bramki - choćby jedną więcej dla Jagiellonii i z Jagiellonią w finale pojechać do Warszawy.


Takie są marzenia, jak to będzie poczekamy, w maju będzie mecz finałowy i podobnie w maju - będą wybory do europarlamentu. Teraz pan startuje w tych wyborach, takie było powiedzenie "Franek - łowca bramek", teraz "Franek - łowca głosów"?


No trochę się nie rymuje. Ktoś wymyślił "Frankowski kandydat podlaski", jedyny podlaski gdzieś tam też brzmiało w koalicji.


Ale tu mamy do czynienia ze zmianą ról, bo do tej pory raczej zajmował się pan sportem, w tej dziedzinie się sprawdzał i teraz wszyscy się pytają o kompetencje, bo Parlament Europejski to nie byle co.


To prawda, natomiast nie można zapominać, że ja przez 6 lat ostatnich spełniałem się jako przedsiębiorca, więc też niejako pośrednio między sportem, a być może tym europarlamentem, do którego kandyduję. Kompetencje, myślę że mam, natomiast oczywiście nabieram doświadczenia politycznego, czyli uczestniczę w różnego rodzaju spotkaniach, gdzie jestem na szereg innych pytań przepytywany i tutaj mój światopogląd także interesuje osoby, z którymi rozmawiam.


Bliżej PSL-u, czy bliżej Nowackiej i całej reszty Koalicji Europejskiej?


Bliżej Platformy, myślę że w tym kierunku podążam, żeby w zgodzie ze swoim sumieniem, uczciwością pracować ponad podziałami, takie było moje zamierzenie podczas chęci startowania w wyborach do europarlamentu. Czy jest zwolennik Prawa i Sprawiedliwości, czy Platformy, czy PSL-u, ja chciałbym działać na rzecz mieszkańców Białegostoku, regionu podlaskiego a także Warmii i Mazur.


Jakby tak zajrzeć w szczegóły, to za czym będzie pan optował, o co będzie pan walczył - o większe pieniądze dla naszego regionu i tak dalej?


Większe pieniądze jasna sprawa, natomiast moja rola się sprowadza do tej, którą pełnił dotychczas zanim nie pozostał prezydentem Kielc pan Bogdan Wenta, czyli to jest komisja kultury, sportu, czyli coś - jak mówi się "koszula bliższa ciału" i chciałbym właśnie w tej komisji uczestniczyć, żeby móc pomóc samorządom, czy klubom amatorskim, przedszkolom, żłobkom, dzieciom naszym przede wszystkim, ale także na Warmii i Mazurach, żeby nasz region się rozwijał tak, jak dotychczas i żeby te pieniądze, które są do uzyskania, czy tak jak się mówi do podniesienia z Parlamentu Europejskiego właśnie zawędrowały w nasz region.


Tutaj  zapytam jako przedsiębiorcy, człowieka który zarządza - jak to jest - jak mamy firmę, zorganizujemy sobie dobrą załogę, która osiąga znakomite wyniki, to staramy się tę załogę utrzymać. Natomiast w klubach sportowych, drużyna osiąga dobre wyniki, to zaraz zawodników sprzedają - to trochę bezsensowne.


No tak, natomiast myślę, że kluby piłkarskie też prowadzą swój własny biznes, koniunkturę i wiedzą, że w momencie szczytu dany zawodnik może zostać sprzedany za powiedzmy kwotę miliona euro.


No ale, to podcina się gałąź, na której się siedzi - zawodnicy dają wyniki, nikt inny. W związku z tym pozbycie się dobrych zawodników prowadzi do tego, że drużyna zaczyna gorzej grać i spada.


To prawda, natomiast jak możemy mówić o Jagiellonii Białystok - budżet jest ograniczony i nie zawsze się spina, jak to się mówi. Nie mamy sponsorów, którzy naprawdę dużą chochlą, jak to się mówi popularnie, wkładają miliony nie chcąc nic w zamian i stąd bilans musi się zgadzać. I często jest tak, że właśnie tak jak pan mówi - dwóch-trzech sprzedanych piłkarzy z Jagiellonii przed rundą wiosenną spowodowało obniżkę formy i zamiast walki o mistrzostwo, pozostaje walka o pierwszą ósemkę.

W Wiśle Kraków, w której przed laty grałem i mieliśmy prężnego właściciela Bogusława Cupiała z Telefoniki, też kilkukrotnie dochodziło do tego typu sytuacji i niestety drużyna wówczas przez 2-3-4 miesiące łapała odpowiedni charakter.


To nie warto zmienić zasad, sposobu organizacji, żeby takiego harakiri co jakiś czas nie popełniać?


Przede wszystkim to trzeba rozmawiać z właścicielami, jak zwiększyć przychody klubu. Myślę, że tak jak obserwujemy polską ekstraklasę z roku na rok one rosną, sytuacja naprawdę się poprawiła, pomijając już piękne stadiony i teraz kwestia tylko znajdowania piłkarzy, którzy nie będą odpowiednio drodzy. Tutaj największy problem z budżetem klubu to są wynagrodzenia dla piłkarzy, którzy mocno obciążają ten budżet.


Także czekamy na dzisiejsze spotkanie, na to co będzie 26 maja, czyli wybory do Parlamentu Europejskiego. Powtórzmy jeszcze pana typ na dzisiejszy mecz.


Spodziewam się i życzę zwycięstwa Jagiellonii, życzę żeby wygrała Jagiellonia 3:1, natomiast wszystkich wyborców zapraszam do urn.| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu
Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
31.07.2020

Ósmoklasiści najlepiej poradzili sobie z językiem polskim. Centralna Komisja Egzaminacyjne opublikowała średnie wyniki czerwcowych egzaminów.

Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność
29.07.2020

W przyszłym roku mamy zarabiać co najmniej 2 tysiące 800 złotych brutto miesięcznie - o 200 złotych więcej niż teraz. Taka jest propozycja rządu dotycząca płacy minimalnej, które będzie przestawiona Radzie Dialogu Społecznego.

dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

socjolog z UwB
13.07.2020

"Rafał Trzaskowski okazał się 'kryzysową narzeczoną', zastąpił Małgorzatę Kidawę-Błońską i osiągnął bardzo przyzwoity wynik. Wynik Andrzeja Dudy należy rozpatrywać jako sukces" - mówi socjolog.


Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
13.07.2020

W województwie podlaskim na Andrzeja Dudę zagłosowało ponad 60 proc. wyborców. Na Rafała Trzaskowskiego niespełna 40. Dariusz Piontkowski uważa, że jest to zasługa m.in. dobrej kampanii w regionie.

dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

z Instytutu Socjologii UwB
10.07.2020

Dlaczego jedne sondaże przedwyborcze wskazują na wygraną Andrzej Dudy, a inne na Rafała Trzaskowskiego?

Andrzej Matys, fot. Edyta Wołosik

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
9.07.2020

Lokale wyborcze będą w tych samych miejscach i tak jak w pierwszej turze czynne będą od 7:00 do 21:00, ale w drugiej turze - w najbliższą niedzielę (12.07) - będą też drobne zmiany.


Łukasz Szumowski, źródło: Ministerstwo Zdrowia (flickr)

Łukasz Szumowski

Łukasz Szumowski
7.07.2020

"Wprowadziliśmy zasadę w drugiej turze, że osoby starsze po 60 roku życia, osoby niepełnosprawne, kobiety w ciąży i osoby z małym dzieckiem będą miały prawo wejść do lokalu bez kolejki" - mówi Łukasz Szumowski.

Marlena Maląg - minister RPiPS, fot. Laura Maksimowicz

Marlena Maląg

minister rodziny, pracy i polityki społecznej
6.07.2020

"Ponad 114 miliardów złotych trafiło już do polskich rodzin, w tym 3,38 miliardów tutaj na Podlasiu, w ramach programu Rodzina 500+" - mówi Marlena Maląg.

Fot. Paweł Wądołowski

Prof. Piotr Gliński

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego
3.07.2020

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński był w piątek (3.07) w województwie podlaskim.


Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
30.06.2020

"Związkowcy prawdopodobnie będą domagać się zadeklarowanej przez rząd podwyżki płacy minimalnej" - mówi Józef Mozolewski

Robert Tyszkiewicz, fot. Monika Kalicka

Robert Tyszkiewicz

szef PO w Podlaskiem
29.06.2020

"W II turze liczyć się będzie każdy głos. Nic teraz nie jest przesądzone. Większość Polaków opowiedziała się za zmianą" - mówi Robert Tyszkiewicz.

Dariusz Piontkowski, screen z wideorozmowy

Dariusz Piontkowski

szef podlaskiego PiS
29.06.2020

"Liczymy na wygraną Andrzeja Dudy, polityka skutecznego, polityka, który potrafi rozmawiać z Polakami. Jego druga kadencja zapewni dalszy rozwój kraju" - mówi Dariusz Piontkowski.


fot. Monika Kalicka

Bartosz Brzyski

politolog z Klubu Jagiellońskiego
29.06.2020

"W grupie między 18 a 29 rokiem życia frekwencja wyniosła powyżej 60% i była to frekwencja wyższa niż wśród osób powyżej 60 roku życia. Widać, że także i młodzi ludzie zaczęli się bardziej angażować w życie publiczne, to jest to dobry prognostyk na przyszłość" - mówi Bartosz Brzyski.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

wojewódzki inspektor sanitarny
27.06.2020

Koniec roku szkolnego, początek wakacji - według danych Kuratorium Oświaty w Białymstoku, w naszym regionie będzie około dwustu kolonii, czy różnego rodzaju obozów, to znacznie mniej niż w latach poprzednich.

Andrzej Matys, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
26.06.2020

"Otworzyliśmy wszystkie możliwe wejścia w budynkach, żeby mieszkańcy nie tłoczyli się, na zewnątrz będą strzałki dokąd się kierować" - mówi Andrzej Matys.


Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
26.06.2020

"Uczniowie spokojnie mogę odbierać świadectwa w trakcie wakacji. Tym razem nie zalecamy robienia uroczystego zakończenia zajęć" - mówi Dariusz Piontkowski.

Jacek Kucharewicz, fot. Lech Pilarski

Jacek Kucharewicz

prezes Metal Fachu w Sokółce
25.06.2020

"Najwięcej niepokoju było w marcu, część dilerów odwoływała zamówienia. Dziś mamy sytuację ustabilizowaną. W branży agro jest na razie dobrze" - mówi prezes Metal Fachu.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w Wysokiem Mazowieckiem, fot. Adam Janczewski

Elżbieta Witek

Marszałek Sejmu
25.06.2020

"Ja mam swojego kandydata, tym kandydatem jest prezydent Andrzej Duda. Przede wszystkim jego atutem jest to, że on nie zawiódł" - mówi Elżbieta Witek.


Jacek Sasin, źródło: www.gov.pl

Jacek Sasin

wicepremier i minister Aktywów Państwowych
24.06.2020

"Na ten moment najważniejsze jest, żeby przetrwało jak najwięcej firm, jak najwięcej miejsc pracy uratować - to nam się rzeczywiście udaje" - mówi Jacek Sasin.

Karol Łapiński, fot. Monika Kalicka

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
23.06.2020

"Pracodawca będzie mógł bez zgody pracownika i z pominięciem planu urlopowego udzielić pracownikowi 30 dni zaległego urlopu wypoczynkowego w terminie przez siebie wskazanym, a pracownik będzie musiał wykorzystać taki urlop" - mówi dr Karol Łapiński.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
22.06.2020

"Przestaliśmy się bać tego wirusa, po prostu traktujemy go tak, jakby go nie było, a on jest wśród nas i stwarza dla nas zagrożenie" - mówi Elżbieta Kraszewska.


Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
22.06.2020

Pływanie po alkoholu to zmora ratowników wodnych i ogromne niebezpieczeństwo - przypomina Marcin Gawryluk.

Stanisław Derehajło, fot. Joanna Szubzda

Stanisław Derehajło

wicemarszałek województwa podlaskiego
19.06.2020

"Rolnictwo trzeba wspierać, trzeba mądrze prowadzić, prowadzić mądrze badania, uczyć młodych ludzi bardzo dobrej naszej tradycji rolniczej" - mówi wicemarszałek.

insp. Robert Szewc, źródło: KWP w Białymstoku

Insp. Robert Szewc

komendant wojewódzki policji w Białymstoku
18.06.2020

"Myślę, że tutaj jakaś rewolucja absolutnie nie jest wskazana, tylko konsekwencja w działaniu, dobra praca i to chyba tyle" - mówi szef podlaskich policjantów.


profesor Marta Kosior-Kazberuk, źródło: PB

Marta Kosior-Kazberuk

rektor Politechniki Białostockiej
17.06.2020

"Politechnika istnieje 70 lat, a ja mam nadzieję kontynuować te dobre tradycje, rozbudowywać je i wzmacniać, nadawać im nowoczesny wygląd" - mówi nowa rektor PB.

Paweł Wdówik, źródło: www.gov.pl

Paweł Wdówik

wiceminister, pełnomocnik rządu d/s osób niepełnosprawnych
16.06.2020

"Przygotowujemy nowe programy z funduszu solidarnościowego, dotyczące wsparcia osób z różnymi niepełnosprawnościami, a zwłaszcza rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi" - mówi wiceminister.

Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
15.06.2020

"Najczęstsza przyczyna wypadków to nadmierna prędkość, stąd nasze apele do kierowców, by prędkość dostosować nie tylko do znaków, ale i swoich umiejętności" - mówi Marcin Gawryluk.


Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka, archiwum

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
15.06.2020

"Jesteśmy na ósmym miejscu, jeśli chodzi o wykorzystanie środków europejskich, ale jeśli chodzi o kwestię związaną z przedsiębiorcami, to tam jesteśmy w samej czołówce" - mówi marszałek.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
12.06.2020

"Sprawa kluczowa to utrzymanie stabilności finansowej i pozyskiwanie środków na dalszy rozwój uczelni, bo jeśli nie będziemy się rozwijać to grozi nam stagnacja" - mówi rektor UwB.

foto: Monika Kalicka

dr Helena Jędrzejczak i Magdalena Samojlik

doktor socjologii i nauczycielka gry na ukulele
11.06.2020

"Według badań Eurostatu, w Polsce mało kto uczy się czegoś po zakończeniu edukacji szkolnej czy akademickiej" - mówi dr Helena Jędrzejczak.


Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
10.06.2020

- Zalecenia są nadal aktualne, natomiast ich przestrzeganie jest bardzo nieaktualne. Wirus jest, stan epidemii jest, ale dlaczego my zapomnieliśmy, że on jest wśród nas, trudno to zrozumieć. Chciałabym zaapelować o przestrzeganie zasad.

foto: Monika Kalicka

Cezary Ołdakowski

prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego
9.06.2020

Wystarczył jeden dzień i już wstrzymano przyjmowanie wniosków o tzw. bon antywirusowy. "Urząd marszałkowski pracuje nad tym, aby uruchomić kolejne bony [...] także ci przedsiębiorcy, którym się nie udało w tej edycji, mają szansę uzyskać wsparcie w kolejnych".

Filip Turowski, źródło: glodnyswiata.pl

Filip Turowski

bloger
8.06.2020

"Ludzie coraz częściej decydują się na wakacje w Polsce. Widzę, że nasze wspaniałe i smaczne Podlasie staje się coraz bardziej popularne" - mówi Filip Turowski.


nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
8.06.2020

- Co roku zauważamy bardzo niebezpieczne zachowania, czyli wchodzenie do wody po spożyciu alkoholu. Takiej osobie wydaje się, że może więcej, że dopłynie dalej. Niestety, jest to bardzo złudne i często takie kąpiele kończą się bardzo tragicznie.

Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
8.06.2020

Maseczki, własne przybory egzaminacyjne, ławki daleko od siebie - w rozmowie o tym, jak wygląda matura w czasach epidemii.

Bartosz Szutkiewicz, fot. Monika Kalicka

Bartosz Szutkiewicz

z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
5.06.2020

176 litrów krwi i jej składników zebraliśmy przez pierwsze dwa dni wspólnej akcji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Polskiego Radia Białystok.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok