Radio Białystok | Wiadomości | "Z książką w podróż muzyczną" - projekt Książnicy Podlaskiej promujący czytelnictwo

"Z książką w podróż muzyczną" - projekt Książnicy Podlaskiej promujący czytelnictwo

5.05.2019, 14:42, akt. 14:48

Promocji czytelnictwa poprzez połączenie literatury i muzyki będzie służył najnowszy projekt Książnicy Podlaskiej "Z książką w podróż muzyczną". Złożą się na niego warsztaty literacko-muzyczne, zajęcia teatralne, koncerty i spotkania autorskie skierowane do dzieci i dorosłych.

Fotolia.com
Fotolia.com

Promocja czytelnictwa w niekonwencjonalny sposób

Najnowszym pomysłem pracowników "Książnicy Podlaskiej" jest projekt "Z książką w podróż muzyczną", który otrzymał dofinansowanie z resortu kultury. Jak mówi rzeczniczka Książnicy Podlaskiej Justyna Sawczuk, pomysłodawcy chcieli podejść do promocji czytelnictwa w sposób niekonwencjonalny, połączyć literaturę i muzykę oraz inspirować kulturę literacką poprzez  muzykę.

Złoży się na niego blisko 20 wydarzeń, które potrwają od maja do połowy października. Pierwsze wydarzenie jest we wtorek (7.05). Szczegółowy program można znaleźć na stronie ksiaznicapodlaska.wordpress.com.

Najmłodsi będą mogli skorzystać z różnego rodzaju zajęć i warsztatów czy to literacko-plastycznych czy literacko-muzycznych. Podczas jednych z nich "W bibliotece filharmonia" na podstawie książek, gdzie głównym tematem jest muzyka, dzieci będą mogły poznać instrumenty muzyczne, a także zagrać na niektórych. Inne zajęcia przybliżą najmłodszym różne zakątki świata, a będzie można "podróżować" do nich na podstawie książek m.in. Arkadego Fiedlera, Toniego Halika, Beaty Pawlikowskiej czy Martyny Wojciechowskiej.

Jedno z działań będzie skierowane do młodzieży i seniorów, a będzie to międzypokoleniowa wymiana dźwięków. Jak piszą organizatorzy, celem spotkania będzie integracja pokoleń, pokazanie, że mimo różnic wiekowych jest coś, co łączy ludzi i jest to m.in. muzyka. Każda z grup będzie mogła przedstawić swoje inspiracje muzyczne.


Spotkanie autorskie z Mariolą Pryzwan


Natomiast podczas spotkania autorskiego z Mariolą Pryzwan, autorką biografii m.in. Anny Jantar i Anny German, będzie można dowiedzieć się o życiu polskich artystów. Pryzwan opowie też jak powstają biografie, co przeszkadza w tworzeniu takiej książki, a co jest pomocne. Nie zabraknie również ciekawostek i anegdot z życia prywatnego i estradowego artystów.

Projektowi towarzyszyć będzie wystawa "Książnica Podlaska - a może muzyka?", na której prezentowane będą nietypowe i unikatowe nieksiążkowe dokumenty ze zbiorów Książnicy. Wystawa będzie też dostępna w internecie.

Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku jest największą  biblioteką w regionie. Placówka podlega samorządowi województwa podlaskiego. Bardzo aktywnie włącza się w promocję czytelnictwa organizując m.in. akcje rozdawania książek, środy literackie, a także liczne warsztaty i spotkania dla najmłodszych.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Książnica Podlaska rozdała białostoczanom 100 książek

26.04.2019, 15:55

Romanse, kryminały, powieści obyczajowe i lektury dla dzieci. W sumie sto książek trafiło w piątek (26.04) w ręce tych, którzy w południe pojawili się w okolicy białostockiego ratusza.


Justyna Sawczuk

25.04.2019, 11:53

"Mamy nadzieję, że wśród osób, które dostaną od nas książkę, znajdą się tacy, którzy jednak w końcu chwycą bakcyla czytelnictwa i nas odwiedzą" - mówi Justyna Sawczuk.


Książnica Podlaska wzbogaciła się o pierwsze wydanie "Pieśni nabożnych" Franciszka Karpińskiego z 1792 roku

17.03.2019, 10:30

Podczas konferencji prasowej w Dziale Zbiorów Specjalnych Książnicy zaprezentowano starodruk.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu


fot. Wojciech Szubzda
AUGUSTÓW
12.07.2020, 17:04, akt. 17:09

W Augustowie utonął mężczyznafot. Paweł Szymański
REGION
12.07.2020, 14:58, akt. 15:39

Nie żyje Janusz Henryk Szymański

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok