Radio Białystok | Wiadomości | "Miriam", "Hobbit", a może "Upiór w operze"? W weekend do teatru i opery za symboliczne 350 groszy

"Miriam", "Hobbit", a może "Upiór w operze"? W weekend do teatru i opery za symboliczne 350 groszy

autor: Adam Dąbrowski, Dorota Sokołowska, Olga Gordiejew

18.05.2019, 04:16, akt. 12:17

Długie kolejki przed kasami białostockich teatrów to niecodzienny widok... To wszystko w związku z akcją "grosze grają rolę".

Kolejka przed OiFP w Białymstoku w ramach akcji "Bilet do teatru za 350 groszy", fot. Olga Gordiejew
Kolejka przed OiFP w Białymstoku w ramach akcji "Bilet do teatru za 350 groszy", fot. Olga Gordiejew

W weekend do teatru i opery za symboliczne 350 groszy - relacja Olgi Gordiejew

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Teatru Publicznego - do Opery i Filharmonii Podlaskiej, Teatru Dramatycznego i Białostockiego Teatru Lalek możemy wybrać się za symboliczne 350 groszy. 

Przed Operą pierwsi widzowie, którzy chcieli kupić bilet, ustawili się jeszcze przed północą, kolejni o 2:00, 3:00 w nocy.


Grosze grają rolę

Idea zrodziła się kilka lat temu, gdy teatr publiczny świętował swoje 250-lecie, wtedy Instytut Teatralny i ministerstwo kultury zaproponowały tzw. akcję groszową by - jak mówi Martyna Zaniewska z Teatru Dramatycznego w Białymstoku - "ułatwić widzom, którzy na co dzień rzadziej korzystają z oferty teatrów w Polsce, odwiedzenie naszych instytucji, zainteresowanie się ofertą teatralną". Gdy zaczynano akcję, w 2015 roku, przystąpiło do niej ok. 100 teatrów z całej Polski, podobnie będzie też w tym roku - dodaje.


Do akcji włączyły się 3 białostockie instytucje 

W Białymstoku do akcji przystąpiły trzy instytucje. Jak mówi dyrektor Białostockiego Teatru  Lalek (BTL) Jacek Malinowski, dzięki tej akcji wielu widzów, którzy nie zawsze trafiają do instytucji kultury, będą mogli skorzystać z oferty aż trzech. "Z tego należy bardzo się cieszyć" - dodaje.

 

"Miriam" w BTL-u

W BTL będzie można obejrzeć w niedzielę wieczorem kameralny spektakl "Miriam" w reżyserii Bernardy Bieleni, w którym grają Katarzyna Siergiej i Ryszard Doliński. "Kameralny, ale taki, który stawia na dobry temat, poważny temat i - jak zwykle - na bardzo dobre aktorstwo (...). Ta przygoda nasza teatralna będzie i na uśmiechu i z łezką w oku" - mówi Malinowski. Sprzedaż biletów rozpoczęła się o 11:00.


"Upiór w operze" w OiFP

Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku wystawi w sobotę musical "Upiór w operze". Dyrektor opery Damian Tanajewski zachęca wszystkich do przyjścia. Pryekonuje, że dekoracje przyjadą w 18 tirach, będzie fantastyczny żyrandol i wspaniałe przedstawienie. Kasy zostały otwarte o 9:00.


"Hobbit" w Teatrze Dramatycznym

W Teatrze Dramatycznym w Białymstoku będzie można zobaczyć najnowszy spektakl "Hobbit" na podstawie książki Tolkiena. Dyrektor teatru Piotr Półtorak mówi, że "Hobbit" to bardzo udana premiera, wielkie widowisko, które podoba się małym i dorosłym, a co najważniejsze - jak dodaje - podoba się fanom Tolkiena. Spektakl będzie można zobaczyć w teatrze w sobotę. Sprzedaż biletów rozpoczęła się o 10:00.


Sprzedaż biletów ruszy w sobotę w kasach instytucji, każdy będzie mógł nabyć maksymalnie dwa bilety, a za każdy z nich zapłaci 350 groszy. Jak mówi Zaniewska, kwota wynika z badań ekonomistów. "Według ich wyliczeń każde 100 gr przeznaczone na teatr, przynosi zysk 350 groszy. Stąd taka kwota" - dodaje.


"Zaczarowany Jeleń" w łomżyńskim Teatrze Lalki i Aktora 

W tegorocznej edycji akcji "Bilet do teatru za 350 groszy" bierze udział także Teatr Lalki i Aktora w Łomży. W niedzielę (19.05) o godzinie 11:00 wystawi on spektakl "Zaczarowany Jeleń".

To okolicznościowa baśń, która powstała z okazji 600-lecia nadania praw lokacyjnych Łomży. Historię dzielnego Rycerza zamienionego w Jelenia wymyślił i wyreżyserował Jarosław Antoniuk, wykorzystując lokalne przekazy, legendy, podania ludowe i przypowieści dotyczące powstania herbu Łomży i Księcia Janusza, nadającego miastu ten herb i prawa miejskie.

Bilety na spektakl dostępne będą wyłącznie w kasie teatru, a ich sprzedaż rozpocznie się w sobotę, 18 maja o 16:00 i trwać będzie do 19:00 oraz ewentualnie dnia następnego przed spektaklem. Na to wydarzenie nie można dokonywać wcześniejszej rezerwacji.

źródło: PAP | red: maj, sk

ZOBACZ TEŻ:


Polskie Radio Białystok na prapremierze "Hobbita" [zdjęcia, wideo]

11.05.2019, 13:46

Ta opowieść przypomina widzom, że warto dać się porwać wyobraźni, porzucić codzienność i kilkadziesiąt minut spędzić w magicznym świecie fantasy.


Liczne podróże, nowe spektakle i wystawy - Białostocki Teatr Lalek podsumował miniony rok

7.01.2018, 05:41

Początek nowego roku to w wielu instytucjach czas podsumowań minionego. W Białostockim Teatrze Lalek to był rok premier, festiwali i licznych podróży zespołu.


Białystok: Premiera spektaklu "Miriam" w Teatrze Dramatycznym

25.09.2016, 09:00

Spektakl jest wynikiem współpracy dwóch teatrów oraz Akademii Teatralnej.


Białystok: Ostatnie próby przed premierą "Upiora w operze"

19.05.2013, 14:44

Najsłynniejszy musical na deskach Opery i Filharmonii Podlaskiej. Trwają ostatnie próby przed białostocką premierą "Upiora w operze" Andrew Lloyda Webbera.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

KONKURS

"Miłość Ci nic nie wybaczy" Alek Rogoziński


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok