Radio Białystok | Wiadomości | Różne środowiska zachęcają w Podlaskiem do wzięcia udziału w wyborach do PE

Różne środowiska zachęcają w Podlaskiem do wzięcia udziału w wyborach do PE

15.05.2019, 13:32, akt. 13:44

O wzięcie udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 26 maja - apelowały w środę (15.05) na wspólnej konferencji prasowej władze województwa podlaskiego, przedstawiciele samorządów, przedsiębiorców, służby zdrowia oraz środowisk naukowych i studentów.

fot. Grzegorz Pilat
fot. Grzegorz Pilat

Różne środowiska zachęcają w Podlaskiem do wzięcia udziału w wyborach do PE - relacja Grzegorza Pilata

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


- Kwestia Unii Europejskiej i wyborów do PE jest bardzo istotna dla nas ze względu na to, że będą decydowały się losy o tworzeniu programów unijnych, z których korzystamy jako województwo, będą też decydowały się losy całego budżetu Unii Europejskiej - podkreślił podczas konferencji marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki. Jak zauważył, frekwencja w Polsce w tych wyborach jest bardzo niska. - Prawie o połowę niższa niż w innych krajach Unii Europejskiej i też prawie o połowę niższa niż w wyborach do parlamentu krajowego - zaznaczył marszałek.

- Naszym obowiązkiem jest podejmować wszelkie działania, aby zachęcić mieszkańców województwa podlaskiego do tego, żeby poszli do wyborów - podkreślił Artur Kosicki. Dodał, że do mieszkańców wystosował też specjalny list, w którym zachęca do uczestniczenia w głosowaniu. Dodał, że nie wskazuje, na kogo mają głosować. - Niech robią to zgodnie z własnymi przekonaniami, tak jak uznają za stosowne - powiedział. List w formie papierowej ma trafić do skrzynek na listy w całym regionie.

Według Artura Kosickiego, trzeba wspólnie zachęcać do pójścia na wybory, aby "reprezentacja nie tylko województwa podlaskiego, ale i całego naszego kraju była jak najbardziej silna, jak najbardziej przygotowana do tego, żeby walczyć o interesy naszego kraju".

Dzięki środkom z UE został wybudowany kampus UwB

Konferencja prasowa odbyła się na kampusie Uniwersytetu w Białymstoku, który - jak mówił rektor tej uczelni prof. Robert Ciborowski - został wybudowany dzięki środkom z Unii Europejskiej. Dodał, że dzięki środkom unijnym udało się zrealizować na Uniwersytecie wiele różnych projektów inwestycyjnych, ale też tzw. miękkich. Robert Ciborowski zwracał uwagę na możliwość wyjazdów studentów i pracowników zagranicę, ale też na przyjazd studentów w ramach wymian studenckich. - Wszyscy powinniśmy dążyć do tego, jako społeczność naukowa, akademicka, żeby zakres naszej współpracy był jeszcze szerszy - zaznaczył. Jak dodał chodzi też o zdobywanie środków unijnych, dzięki którym uczelnie mogą się rozwijać i być w głównym nurcie europejskim.

Rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis zwrócił uwagę, że dzięki środkom unijnym uczelniom w Polsce udało się wyposażyć na "średnio wysokim" poziomie europejskim laboratoria i ośrodki badawcze, uczelnie mogą realizować ambitniejsze programy dydaktyczne, wzbogacać je o międzynarodowe elementy jak wymiana studentów czy kadry naukowej. W jego ocenie, te wszystkie działania zmieniły "oblicze" polskich uczelni, które "nabrały nowego tempa, nowego życia".

O udział w wyborach do PE apelowali też samorządowcy

O udział w wyborach do PE apelowali też samorządowcy: przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Podlaskiego Bogdan Zieliński oraz przewodniczący Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego Grzegorz Jakuć. Podkreślali jak bardzo dzięki unijnym środkom zmieniła się Polska powiatowa i gminna. Bogdan Zieliński podkreślał, że warto pójść na wybory, bo - jak zaznaczył - "wpływa to na codzienne życie mieszkańców tych terenów wiejskich, tej Polski powiatowej, gdzie mamy coraz lepsze drogi, lepszą infrastrukturę, większe możliwości". Grzegorz Jakuć natomiast podkreślał, że każdy jeden głos jest ważny, dlatego zachęcał by wziąć udział w wyborach "gremialnie", by potwierdzić - jak mówił - "nic o nas bez nas".

Dyrektorka Białostockiego Centrum Onkologii Magdalena Borkowska mówiła jak dzięki środkom unijnym rozwinęły się szpitale w regionie, a przedstawiciel przedsiębiorców Wojciech Strzałkowski zachęcał do udziału w wyborach, aby zmniejszać różnice, jeśli chodzi o rozwój gospodarczy czy społeczny kraju.

Studentka UwB Justyna Zalesko z Erasmus Student Network podkreśliła, że w ramach prowadzonej przez organizację kampanii tłumaczą i zachęcają studentów do wzięcia udziału w wyborach do PE, bo - jak zaznaczyła - to obywatelski obowiązek, ale pokazanie też, że Unia Europejska jest dla nich ważna.

źródło: PAP | red: mag

ZOBACZ TEŻ:


Wybory do Parlamentu Europejskiego - serwisy wyborcze

11.05.2019, 15:57

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce 26 maja. Głosować będziemy od 7:00 do 21:00.


Frankowski z Siemoniakiem odwiedzili Bielsk Podlaski i Siemiatycze

10.05.2019, 17:54

Bielsk Podlaski i Siemiatycze to miejscowości, w których w piątek (10.05) można było spotkać Tomasza Frankowskiego.


Zdaniem Tadeusza Nowaka z Partii Zieloni - powinniśmy czerpać energię wyłącznie ze źródeł odnawialnych

9.05.2019, 16:42

Zmiany klimatu nie powinny nam być obojętne i musimy z nimi walczyć. Tak uważa kandydat Partii Zieloni do Parlamentu Europejskiego.


Jurgiel: Europa musi być zbudowana na wartościach chrześcijańskich

8.05.2019, 13:38

Jak mówił na konferencji w Białymstoku - o te wartości trzeba walczyć, bo Unia Europejska ma właśnie takie korzenie.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Gwiazdka z Książką

"Drogi Święty Mikołaju" Nataszy Sochy i Magdy Mazur

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok