Radio Białystok | Wiadomości | Reakcje po ogłoszeniu wyników sondażowych

Reakcje po ogłoszeniu wyników sondażowych

26.05.2019, 20:21, akt. 22:53

PiS z poparciem proc. 42,4 proc. zwyciężyło w niedzielnych (26.05) wyborach do Parlamentu Europejskiego - wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsat.

Sztab PiS, fot. Edyta Wołosik
Sztab PiS, fot. Edyta Wołosik

Jakie nastroje były w białostockim sztabie Koalicji Europejskiej? - relacja Grzegorza Pilata

Nastroje w białostocki sztabie Prawa i Sprawiedliwości - relacja Edyty Wołosik

Reakcje po ogłoszeniu wyników sondażowych w białostockim sztabie Prawa i Sprawiedliwości - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Koalicja Europejska uzyskała 39,1 proc. głosów. PiS zdobył 24 mandaty w Parlamencie Europejskim; Koalicja Europejska -  22; Wiosna Roberta Biedronia - 3; Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy - 3 - wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsat.

Posłowie wybrani do Parlamentu Europejskiego z województwa podlaskiego

Karol Karski z Prawa i Sprawiedliwości otrzymał 175 536 głosy i na pewno wejdzie do  Parlamentu Europejskiego. Prawdopodobnie w Europarlamencie będzie również Krzysztof Jurgiel, który otrzymał 103 255 głosów.           

- Dla nas jest to bardzo dobra prognoza, przede wszystkim przed wyborami jesiennymi, ponieważ wybory do Parlamentu Europejskiego z punktu widzenia mojego ugrupowania, czyli Prawa i Sprawiedliwości są trudniejsze. Dotąd trudniej nam było zmobilizować naszych wyborców, oni nie do końca widzieli związek między wyborami do Europarlamentu, a tym co się dzieje w kraju. Dziś chyba się to na szczęście się zmieniło, bo skoro utrzymaliśmy przewagę, to znaczy, że tym razem udało nam się tych wyborców zmobilizować - mówi poseł Dariusz Piontkowski.

119 503 głosy otrzymał Tomasz Frankowski, który również będzie posłem.

- Nauczony doświadczeniem piłkarskim, zawsze gram do gwizdka sędziego, a tutaj jeszcze gwizdek nie wybrzmiał. Dlatego cieszy mnie entuzjazm wszystkich dookoła, ale sam mocno stąpam po ziemi. Dziękuję wszystkim ze sztabu, rodzinie, mieszkańcom naszego miasta i regionu, którzy zdecydowali się oddać głos na moją skromną osobę. Obiecuję, że nie zawiodę - mówi Tomasz Frankowski.


Kaczyński: musimy ciężko pracować przed wyborami parlamentarnymi 

- Wygraliśmy, ale wygraliśmy w takim stosunku, który musi nas skłaniać do jednego - do bardzo ciężkiej pracy przed wyborami parlamentarnymi - mówił lider PiS Jarosław Kaczyński podczas wieczoru wyborczego.
Podkreślił, że premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Beata Szydło, to "dwie osoby, które wzięły na siebie ogromną część ciężaru tej kampanii".

"Historyczny wynik @pisorgpl w wyborach do Europarlamentu i piąte  zwycięstwo z rzędu są najlepszym dowodem, że Polacy chcą dobrej zmiany  nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Dziękuję kandydatom i  wolontariuszom, bez których nie byłoby tej wygranej. Zrobiliśmy to!" -  napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.


Schetyna: zbudowaliśmy Koalicję Europejską - to nasz wielki sukces, ale też początek drogi

Zrobiliśmy  wielki krok, razem zbudowaliśmy Koalicję Europejską, zjednoczyliśmy  opozycję - to jest nasz wielki sukces; ale wiemy, że to jest dopiero  początek drogi - mówił w niedzielę lider PO Grzegorz Schetyna po  ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów do PE.

- Wiemy, że wszystko jest przed nami. Zrobiliśmy wielki krok,  wspólnie, razem - zbudowaliśmy Koalicję Europejską i to jest nasz wielki  sukces" - oświadczył Schetyna. "Zjednoczyliśmy opozycję" - dodał. "Ale  wiemy, że to jest dopiero początek drogi - zaznaczył lider PO.

Dziękował też Polkom i Polakom, którzy oddali swój głos na Koalicję.  - Blisko 7 mln głosów oddanych na Koalicję Europejską to jest wielki  sukces - podkreślił Schetyna.


Wiosna Roberta Biedronia z trzecim wynikiem w eurowyborach

Wiosna  Roberta Biedronia z trzecim wynikiem w eurowyborach. Sondaże powyborcze  wskazują, że na kandydatów z tego ugrupowania zagłosowało 6,6 proc.  głosujących. - To wynik, który nas cieszy - mówi startujący z drugiego  miejsca z naszego okręgu z listy Wiosny Sławomir Gromadzki.

-  Oczywiście zakładaliśmy uzyskanie większego wyniku. Natomiast wynik  bliski 7 proc. pokazuje, że odnieśliśmy olbrzymi sukces, ponieważ  program trafił do wyborców - mówi Sławomir Gromadzki.

Sławomir Gromadzki uważa, że na wynik Wiosny wpływ miała intensywna kampania  wyborcza. Mówi, że partia dostawała dużo pozytywnych głosów od  wyborców. 

- Zrobiliśmy to, daliśmy radę, jesteśmy trzecią siłą polityczną w Polsce;  to dopiero początek naszej drogi, na jesieni musimy być pierwszą siłą  polityczną - powiedział lider Wiosny Robert Biedroń po ogłoszeniu  wyników sondażowych wyników niedzielnych wyborów do PE.

Według sondaży Exit pool kandydaci Wiosny zdobyli 3 mandaty. Jeden ma trafić do lidera ugrupowania - Roberta Biedronia.


Dworczyk: rekordowa frekwencja w wyborach do PE oznacza, że Polacy dali nam silny mandat poparcia

Rekordowa frekwencja w wyborach do PE w połączeniu ze wstępnymi wynikami oznacza, że Polacy dali nam bardzo silny mandat poparcia - napisał w niedzielę po ogłoszeniu wyników do PE szef KPRM Michał Dworczyk. Pogratulował też wszystkim europosłom z obozu Zjednoczonej Prawicy.

Według sondażu Ipsos: PiS uzyskał 24 mandaty; Koalicja Europejska - 22 ; Wiosna Roberta Biedronia - 3; Konfederacja - 3 mandaty.

"Rekordowa frekwencja w połączeniu ze wstępnymi wynikami oznacza, że Polacy dali bardzo silny mandat poparcia @pisorgpl. Dziękujemy! Już teraz gratuluję wszystkim europosłom z obozu Zjednoczonej Prawicy. A szczególne wyrazy uznania dla architektów wygranej: PJK i PMM" - napisał Dworczyk na Twitterze.


Kandydaci z listy Lewica Razem zdobyli 1,3 procent głosów

Sondaże Exit pool nie dają im szans na mandat w Europarlamencie. Kandydaci z listy Lewica Razem zdobyli 1,3 procent głosów.

-  Nie jesteśmy zachwyceni, ale daliśmy sygnał wyborcom, że lewica w  Polsce dalej jest - mówi startująca z drugiego miejsca z listy Lewicy  Razem w okręgu podlasko-warmińsko-mazurskiego Katarzyna Rosińska.

Katarzyna  Rosińska zwraca uwagę - na dobry jej zdaniem wynik Wiosny Roberta  Biedronia. Ta partia zdobyła 6,6 proc. i ma szanse na 3 mandaty.

-  Nie jestem przekonana, czy zabrała nasze głosy, chociaż ten elektorat w  jakiejś tam części jest wspólny. Niektóre nasze postulaty znalazły się w  programie WIOSNY - dodaje Katarzyna Rosińska. 

Według sondażowych wyników - progu wyborczego oprócz Lewicy Razem nie przekroczył jeszcze Komitet Kukiz'15.         


To jest obiektywny sukces - tak sondażowy wynik wyborczy Konfederacji ocenia jeden z liderów tej listy - poseł Robert Winnicki

To jest obiektywny sukces - tak sondażowy wynik wyborczy Konfederacji ocenia jeden z liderów tej listy - poseł Robert Winnicki. Sondaże wskazują, że Konfederacja jest 4. siłą w wyborach z poparciem 6,1 proc.

Nasz wynik jest naszym sukcesem - mówi jedynka na liście Konfederacji w okręgu podlasko-warmińsko-mazurskim poseł Robert Winnicki.

Według posła Winnickiego wpływ na wynik Konfederacji miały głosy młodych Polaków. Według sondażowych wyników Konfederacja może liczyć na 3 mandaty w nowym Parlamencie Europejskim.


Progu wyborczego nie przekroczyli kandydaci z listy Kukiz'15

Progu wyborczego nie przekroczyli kandydaci z listy Kukiz'15. Tak wynika z sondażowych badań exit pool. Zagłosowało na nich 4,1 proc. głosujących w eurowyborach. Na razie to sondażowe wyniki i czekamy na oficjalne - mówi startująca z drugiego miejsca z listy Kukiz'15 z naszego okręgu - Wanda Jankowska.

Dodaje, że działaczy Kukiz'15 czeka dalsza praca, która ma przekonać wyborców do ich programu.


Polacy wybierali 52 europosłów spośród 866 kandydatów

Polacy wybierali 52 europosłów spośród 866 kandydatów. Do zakończenia głosowania, czyli do godz. 21:00 trwała cisza wyborcza. 

Do  udziału w głosowaniu w Polsce uprawnionych było 29 mln 752 tys. 34  wyborców; wybory odbywały się w 27 tys. 286 obwodach głosowania. Polacy  przebywający podczas eurowyborów za granicą głosowali w jednym z 203  obwodów głosowania utworzonych poza granicami Polski.

źródło: PAP | red: mag

ZOBACZ TEŻ:


Grupa obserwatorów z Białorusi odwiedziła Białystok - przyglądają się, jak wyglądają w Polsce wybory

26.05.2019, 17:22

Przyglądają się jak wyglądają w Polsce kampania i głosowanie.


30,62% - frekwencja w Podlaskiem na godzinę 17:00

26.05.2019, 08:58

W niedzielę (26.05) wybieramy swoich przedstawicieli do Europarlamentu. Okręg 3 - województwo warmińsko-mazurskie oraz podlaskie przy wysokiej frekwencji ma szansę na 3 mandaty europoselskie.


Frekwencja na godzinę 17:00 - 32,51% - Polacy wybierają eurodeputowanych

26.05.2019, 06:13

To są czwarte w Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


RadioRower


Wyższa Szkoła Administracji Publicznej w Białymstoku, 13.06.2013, foto Ryszard Minko
BIAŁYSTOK
22.08.2019, 08:20, akt. 08:32

Co dalej z mundurowym liceum WSAP?


Bitwa Białostocka z 1920 r. - rekonstrukcja, fot. Joanna Szubzda
BIAŁYSTOK
22.08.2019, 07:23, akt. 07:28

Mija 99 lat od Bitwy o Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok