Radio Białystok | Wiadomości | Karol Karski, Krzysztof Jurgiel i Tomasz Frankowski z naszego regionu wejdą do Parlamentu Europejskiego

Karol Karski, Krzysztof Jurgiel i Tomasz Frankowski z naszego regionu wejdą do Parlamentu Europejskiego

27.05.2019, 06:47, akt. 16:10

W okręgu wyborczym obejmującym północno-wschodnią Polskę będzie nie dwóch, a trzech europosłów - potwierdziła oficjalnie w poniedziałek (27.05) po południu PKW. Oprócz Karola Karskiego i Tomasza Frankowskiego mandat zdobył również Krzysztof Jurgiel.

stock.adobe.com
stock.adobe.com

Okręg  nr 3 w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Okręg  nr 3 w wyborach do Parlamentu Europejskiego to województwa podlaskie i  warmińsko-mazurskie. PiS uzyskał tam 47,28 proc. głosów, drugi wynik ma  KE, którą poparło 37,03 proc. wyborców. Wiosna Roberta Biedronia zdobyła  w tym okręgu 5,73 proc. głosów, Konfederacja KORWiN, Liroy, Braun,  Narodowcy - 4,9 proc., Kukiz'15 - 3,6 proc., zaś Lewica Razem - 1,45  proc.

Frekwencja wyborcza w tym okręgu wyniosła 38,59 proc.

W dotychczasowych wyborach do Parlamentu Europejskiego były tam do  podziału dwa mandaty. We wcześniejszych jeden uzyskiwała zawsze  Platforma Obywatelska. Drugi - w wyborach w 2014 i 2009 roku - zdobywał  kandydat z listy PiS, a w 2004 r. przedstawiciel Ligi Polskich Rodzin.

Po niedzielnych wyborach przypadły one liderom list PiS i KE: Karolowi Karskiemu i Tomaszowi Frankowskiemu.

Karola Karskiego, europosła kończącej się kadencji, poparło nieco ponad 184  tys. osób. W 2014 r. również miał on najlepszy wynik w okręgu nr 3;  zdobył wtedy blisko 68 tys. głosów, ale przy dużo niższej frekwencji,  która wyniosła wtedy 19,39 proc.

Mandat europosła zdobył też w niedzielnych wyborach Tomasz Frankowski  - debiutujący w polityce b. reprezentant Polski w piłce nożnej, po  zakończeniu sportowej kariery zajmujący się przed wszystkim  działalnością biznesową. Bardzo znany w Białymstoku, lubiany przez  kibiców Frankowski dostał pozycję lidera listy KE. W niedzielnych  wyborach zagłosowało na niego 125,8 tys. wyborców.

Krzysztof Jurgiel z mandatem

Wysoka frekwencja wyborcza sprawiła, że okręgowi w  północno-wschodniej Polsce przypadł też trzeci mandat. Zdobył go b.  minister rolnictwa, poseł PiS Krzysztof Jurgiel, który otrzymał 104,6  tys. głosów. Jurgiel startował z drugiego miejsca listy PiS, zwłaszcza w  Podlaskiem prowadził bardzo aktywną kampanię, dostał poparcie m.in.  podlaskiej Solidarności i wielu samorządowców.

Choć w skali całego okręgu lepszy był PiS, w stolicach obu regionów  wygrała Koalicja Europejska. O ile w Olsztynie przewaga była znaczna  (48,66 proc. na kandydatów KE, 30,74 proc. na PiS) to w Białymstoku  różnica wyniosła zaledwie 0,01 proc. (7 głosów).

W 2014 r. mandat Parlamentu Europejskiego z tego okręgu, oprócz  Karola Karskiego, miała Barbara Kudrycka, która była wówczas liderką  listy PO. W obecnych wyborach nie wystartowała.

źródło: PAP | red: sk, ary, magStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Kult" Łukasza Orbitowskiego

RadioRower
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok