Radio Białystok | Wiadomości | Pożar w sortowni odpadów w Studziankach [zdjęcia, wideo]

Pożar w sortowni odpadów w Studziankach [zdjęcia, wideo]

autor: Renata Reda

5.06.2019, 20:56, akt. 6.06.2019, 07:32

Strażacy dogaszają pożar, który w środę (5.06) wieczorem wybuchł na terenie sortowni odpadów w Studziankach koło Białegostoku. Na miejscu, przed północą było blisko 40 zastępów straży pożarnej.

Pożar w sortowni odpadów w Studziankach, 5.06.2019, fot. Joanna Szuzbda
Pożar w sortowni odpadów w Studziankach, 5.06.2019, fot. Joanna Szuzbda


0:00
0:00
Po kolejnym pożarze sortowni odpadów w Studziankach mieszkańcy apelują o zamknięcie zakładu - relacja Grzegorza Pilata | Pobierz plik.


0:00
0:00
Strażacy dogaszają pożar w sortowni odpadów w Studziankach - relacja Grzegorza Pilata | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Zgłoszenie o pożarze hałdy odpadów strażacy otrzymali przed 20:00. Jak mówił wcześniej Tomasz Gierasimiuk, we wstępnej fazie pożar zajmował 1/5 hałdy, ale później się nieco rozprzestrzenił i zajmuje 1/4 hałdy. Dodał, że hałda ma wysokość kilkunastu metrów.Tomasz Gierasimiuk powiedział, że działania strażaków skupiają się na ugaszeniu pożaru, ale też na tym, by pożar nie rozprzestrzenił się na pobliski las. Dodał, że gaszenie może potrwać wiele godzin, a na miejsce dojeżdżają wciąż kolejne zastępy. Przed 23:00 na miejscu było 35 zastępów straży pożarnej.


Na miejscu jest też cysterna z wodą. Tomasz Gierasimiuk nie wyklucza, że będzie trzeba użyć ciężkiego sprzętu a także piasku, którym hałda zostanie zasypana. Piasek był używany przez strażaków już we wcześniejszych akcjach by w ten sposób ugasić pożar.

Sortowania leży niedaleko drogi krajowej nr 19 na odcinku Białystok-Sokółka. Gierasimiuk powiedział, że na miejscu są policjanci i kierują ruchem.


To kolejny pożar w Studziankach


Sortownia należy do prywatnej firmy. To nie pierwszy pożar w ostatnich latach w tym miejscu. W żadnym przypadku nie udało się ustalić sprawców.

W Studziankach jest też wysypisko odpadów należące do spółki założonej przez kilka podbiałostockich gmin. Tam ostatni duży pożar wybuchł w sierpniu 2018 roku. W kluczowym momencie akcji gaśniczej uczestniczyło 111 zastępów zawodowej straży pożarnej (również z woj. mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego) i OSP. Był też używany samolot Lasów Państwowych, z którego zrzucono wodę, by nie dopuścić do rozprzestrzenienia się ognia na pobliski las.

źródło: PAP | red: wsz, mak, zmj, maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Burmistrz Wasilkowa: Centrum Innowacyjnej Gospodarki Odpadami w Studziankach nielegalnie przyjmuje śmieci

29.03.2019, 17:07

Centrum Innowacyjnej Gospodarki Odpadami w Studziankach prowadzi nielegalne przyjmowanie śmieci – poinformował burmistrz Wasilkowa Adrian Łuckiewicz.


Pożar wysypiska śmieci w Studziankach - to nie było podpalenie

8.11.2018, 13:42

Nie wiadomo, co było bezpośrednią przyczyną pożaru gminnego składowiska w Studziankach, ale nie było to podpalenie. To opinia biegłego z zakresu pożarnictwa, który na zlecenie białostockiej prokuratury ustalał przyczyny jednego z największych pożarów śmieci w regionie.


Muszą poradzić sobie z zagrożeniem chemicznym i wypadkami drogowymi - podlascy strażacy doskonalą umiejętności

24.10.2018, 17:25

Zagrożenia chemiczne na granicy, wypadki drogowe i wodne - to tylko niektóre scenariusze ćwiczeń z którymi muszą sobie poradzić strażacy.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok