Radio Białystok | Wiadomości | Mural "Utkany wielokulturowością" ponownie naprawiony

Mural "Utkany wielokulturowością" ponownie naprawiony

16.06.2019, 14:05, akt. 19:42

Wielokulturowy mural, który znajduje się w centrum Białegostoku, a zniszczony przez nieznanych sprawców, został w niedzielę (16.06) naprawiony siłami m.in. mieszkańców. Akcję poparły władze miasta.

Naprawiony mural "Utkany wielokulturowością" przy przy Alei Piłsudskiego 19/1 w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska
Naprawiony mural "Utkany wielokulturowością" przy przy Alei Piłsudskiego 19/1 w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Mural "Utkany wielokulturowością" ponownie naprawiony - relacja Sylwii Krassowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

To już drugie zniszczenie tego muralu

Mural "Utkany wielokulturowością", który powstał w 2015 roku w ramach antydyskryminacyjnego programu Stowarzyszenie 9dwunastych we współpracy z Fundacją "Klamra", został zniszczony po raz drugi. Mural nawiązuje do wielokulturowej historii miasta, przypomina wielobarwną tkaninę; znajdują się na nim słowa w różnych językach i wizerunki przedmiotów związanych z różnymi kulturami, m.in. menora.


Przekreślona menora i  napis "STOP 447"

Ponad rok temu ktoś na menorze namalował swastykę. Na początku tego tygodnia odkryto, że ktoś czarną farbą przekreślił menorę, a obok znalazł się napis "STOP 447", co jest nawiązaniem do amerykańskiej tzw. ustawy 447 o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today — JUST Act, potocznie zwana ustawą 447), dotyczącej restytucji mienia ofiar Holokaustu.


Mieszkańcy wspólnie odmalowali mural 

Podobnie jak przy pierwszym zniszczeniu, w niedzielę zorganizowano akcję naprawczą - napisy i przekreślenie zostały zamalowane. W akcji wzięli udział m.in. prezydent miasta, przedstawiciele różnych środowisk i organizacji pozarządowych z Białegostoku oraz mieszkańcy.

"Chciałem powiedzieć wandalowi czy wandalom, że te działania, które podejmuje, są działaniami +przeciwskutecznymi+" - mówił prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, bo - jak dodał - za każdym razem mural będzie odnawiany, a każda taka akcja przynosi mu rozgłos. Truskolaski wziął udział w naprawianiu muralu po raz drugi.


Nie radzę innym naśladownictwa, bo będziemy się spotykać tutaj tyle razy, ile razy będzie potrzeba, aby pokazywać, że Białystok jest otwarty, że Białystok szanuje swoje tradycje wielokulturowości tej przedwojennej i że powinien być przede wszystkim tolerancyjny i że nie ma tutaj miejsca na ksenofobię, na homofobie - mówił Tadeusz Truskolaski.


Zaapelował też do wszystkich, aby "nie było na takie rzeczy po prostu przyzwolenia". 

Żeby wszystkie akty tego rodzaju były po pierwsze piętnowane, po drugie wymiar sprawiedliwości, policja dokładała wszelkich starań, aby sprawców tego typu działań zatrzymywać i zgodnie z prawem karać - podkreślił prezydent.


Prezes "Klamry" Dariusz Paczkowski podziękował wszystkim za przybycie i "skrzyknięcie się" w tak krótkim czasie. Informacja o akcji pokazała się przed weekendem, a w niedzielę przyszło ok. 30 osób, każdy chciał odbić swoją dłoń na muralu. Dołączyły one do tych "odbitych" podczas poprzedniej akcji naprawiania muralu.


Policja ustala, kto zniszczył malowidło 

Zawiadomienie o zniszczeniu muralu straż miejska otrzymała w poniedziałek rano, a ze względu na możliwość popełnienia przestępstwa, informacja została przekazana policji. Policja wykonała na miejscu czynności, ma analizować m.in. monitoring. Czy doszło do popełnienia przestępstwa, ma zdecydować - jak informowała wcześniej podlaska policja - prokuratura. Po odkryciu zniszczenia administrator budynku zasłonił mural.

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Policja wyjaśnia, kto zniszczył wielokulturowy mural w Białymstoku

10.06.2019, 18:41

Policja wyjaśnia sprawę i szuka sprawców zniszczenia jednego z białostockich murali promującego wielokulturowość miasta. Mural jest w centrum miasta, powstał w ramach projektu antydyskryminacyjnego.


W Drohiczynie powstał mural upamiętniający wizytę papieża Jana Pawła II w tej miejscowości

10.06.2019, 16:19

W Drohiczynie powstał mural z wizerunkiem św. Jana Pawła II. To z okazji 20. rocznicy wizyty papieża-Polaka w tym mieście. Dokładnie 10 czerwca 1999 roku Jana Paweł II był w Drohiczynie.


"Wyślij pocztówkę do babci" – mural i akcja Up to Date Festival w Białymstoku [zdjęcia]

5.06.2019, 15:27

Mural przedstawiający babcię z napisem "Wyślij pocztówkę do babci", który odsłonięto we wtorek w centrum Białegostoku, ma zachęcać do pamiętania o najbliższych. To społeczna akcja organizatorów Up to Date Festival, który po raz 10. odbędzie się w Białymstoku we wrześniu.


W Białymstoku powstał mural Zenka Martyniuka [zdjęcia, wideo]

17.04.2019, 14:30

Zenon Martyniuk zaprezentował swój mural w Białymstoku.


Białystok miastem pełnym swastyk na murach? Mieszkańcy uważają, że to miejsce tolerancyjne i otwarte na innych

30.01.2019, 15:45

"Białystok miastem pełnym swastyk na murach, gdzie neonaziści od lat się panoszyli" - taką opinię o stolicy woj. podlaskiego mogli po raz kolejny usłyszeć widzowie jednej z największych telewizji informacyjnych w Polsce. Miasto kolejny raz utożsamiono z ruchami neonazistowskimi i rasistowskimi. A wszystko w kontekście trwającego postępowania prokuratury w sprawie białostockich pseudokibiców.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok