Radio Białystok | Wiadomości | Rolnicy będą mieć lepszy dojazd do pól - pieniądze na budowę i remonty dróg dla 17 podlaskich gmin

Rolnicy będą mieć lepszy dojazd do pól - pieniądze na budowę i remonty dróg dla 17 podlaskich gmin

autor: Renata Reda

17.06.2019, 13:34, akt. 14:38

Wielu rolników będzie miało lepszy dojazd do pól. To dzięki kolejnej transzy pieniędzy z budżetu województwa podlaskiego na budowę lub modernizację dróg prowadzących do gruntów rolnych. Tym razem pieniądze otrzymało 17 gmin.

Rolnicy będa mieli lepszy dojazd do pól - pieniądze na budowę i modernizację dróg otrzymało 17 podlaskich gmin, źródło: Wrota Podlasia/Małgorzata Sawicka
Rolnicy będa mieli lepszy dojazd do pól - pieniądze na budowę i modernizację dróg otrzymało 17 podlaskich gmin, źródło: Wrota Podlasia/Małgorzata Sawicka

Samorządy gmin na drogi mogły dostać dofinansowanie maksymalnie do 50 procent wartości inwestycji. Z budżetu województwa na ten cel przeznaczono milion 700 tysięcy złotych.

Mamy nadzieję, że te pieniądze przyczynią się do poprawy funkcjonowania rolników na terenach wiejskich. Będziemy dyskutowali w zarządzie województwa podlaskiego wspólnie z radnymi też naszego klubu, tak żeby tę kwotę jeszcze zwiększyć

- mówi marszałek Artur Kosicki.

Najwięcej pieniędzy dostanie gmina Rutki - 240 tysięcy złotych. Wybuduje na podmokłym terenie drogę o długości prawie półtora kilometra.

- Będzie ona budowana na torfie. Zastosujemy innowacyjną metodę, dołożymy plastiki, geowłókniny, na to kamień tłuczony i wtedy posypiemy to żwirem. Taka "pływająca" droga pozwoli na to, że przez wiele lat rolnicy będą mogli z tego korzystać. - mówi wójt Dariusz Modzelewski.

Ponad 180 tysięcy dostała gmina Dobrzyniewo Duże, dzięki czemu wyremontuje prawie kilometr drogi od Dobrzyniewa Fabrycznego w kierunku miejscowości Bohdan.

- Jest to bardzo potrzebna droga. Jest to tak zwany trakt królewski, który ma szerokość 20 m. W tej chwili jest bardzo zaniedbany. Na pewno odblokuje to duży teren dla rolników - mówi wójt Wojciech Cybulski.

W tym roku dzięki dofinansowaniu z budżetu województwa w Podlaskiem powstanie 18 kilometrów dróg dojazdowych do pól.

| red: mag, ary

ZOBACZ TEŻ:


Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa obchodzi swoje 25-lecie

15.06.2019, 07:10

Od 25 lat pomaga rolnikom przekazując im dotacje, premie i dofinansowania - świętuje swój jubileusz.


90 mln zł z UE na termomodernizację obiektów w Podlaskiem

11.06.2019, 16:06

90 mln zł z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego trafi do różnych podmiotów w Podlaskiem na termomodernizacje budynków gminnych, szkół, świetlic, także zabytkowych kościołów - zdecydował we wtorek (11.06) zarząd województwa podlaskiego.


Susza na terenie kilkunastu gmin w Podlaskiem

7.06.2019, 10:18

Ogłoszenie suszy przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach oznacza, że rolnicy mogą ubiegać się o oszacowanie strat w uprawach i występować do wojewody o pomoc.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Kult" Łukasza Orbitowskiego

RadioRower
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok