Radio Białystok | Wiadomości | Ktoś po raz kolejny zniszczył mural w centrum Białegostoku

Ktoś po raz kolejny zniszczył mural w centrum Białegostoku

autor: Grzegorz Pilat

18.06.2019, 10:44, akt. 11:10

Po raz kolejny nieznani sprawcy zniszczyli wielokulturowy mural w centrum Białegostoku. Policja zgłoszenie otrzymała we wtorek (18.06) rano. W niedzielę (16.06) z udziałem prezydenta miasta i mieszkańców odbyła się akcja naprawienia muralu.

Ktoś po raz kolejny zniszczył mural w w centrum Białegostoku, źródło: Damian Tworkowski
Ktoś po raz kolejny zniszczył mural w w centrum Białegostoku, źródło: Damian Tworkowski

Mural "Utkany wielokulturowością" powstał w ramach antydyskryminacyjnego programu

Mural  "Utkany wielokulturowością", który powstał w 2015 r. w ramach  antydyskryminacyjnego programu Stowarzyszenie 9dwunastych we współpracy z  Fundacją "Klamra", został zniszczony po raz drugi. Mural nawiązuje do wielokulturowej historii miasta, przypomina wielobarwną tkaninę. Są na  nim słowa w różnych językach i wizerunki przedmiotów związanych z  różnymi kulturami, m.in. menora.

To właśnie menora po raz kolejny została przekreślona czarną farbą, a  obok znalazł się napis "STOP 447", co jest nawiązaniem do amerykańskiej  tzw. ustawy 447 o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono  (Justice for Uncompensated Survivors Today (JUST) Act, potocznie zwaną  ustawą 447), dotyczącej restytucji mienia ofiar Holokaustu.

Jak poinformowała PAP Katarzyna Zarzecka z zespołu prasowego Komendy  Miejskiej Policji w Białymstoku, policja zgłoszenie otrzymała o godz. 8:30 we wtorek. Dodała, że od rana na miejscu funkcjonariusze prowadzą  czynności. Zostały zabezpieczone m.in. próbki farby i monitoring. - Prowadzimy czynności w kierunku nawoływania do nienawiści i zniszczenia  mienia. Na tę chwilę nie mamy nikogo zatrzymanego – mówiła Zarzecka.

Mural został zniszczony po raz trzeci

Mural został zniszczony po raz trzeci. W ubiegły poniedziałek policja  otrzymała zgłoszenie o zniszczeniu muralu. Wtedy też została  przekreślona menora, a obok widniał napis "STOP 447". Za pierwszym  razem, ponad rok temu, na menorze ktoś narysował swastykę. Zarzecka  powiedziała, że policja w sprawie sprzed tygodnia prowadzi szczegółową  analizę monitoringu z miejsca, bo – jak zaznaczyła – w tym miejscu jest  wiele kamer, choć żadna nie jest skierowana bezpośrednio na mural.  Sprawa sprzed roku została umorzona ze względu na niewykrycie sprawców –  poinformowała Zarzecka.

Za każdym razem twórcy muralu wspólnie z władzami miasta organizowały  akcję naprawczą, ostatnią – w niedzielę. Napisy i przekreślenie zostały  zamalowane, a uczestniczący w niej mieszkańcy i prezydent Białegostoku  Tadeusz Truskolaski "odbili" swoją dłoń pod muralem. Dołączyły one do  tych zrobionych przy wcześniejszej akcji naprawczej.

W niedzielę podczas akcji naprawczej prezydent Białegostoku Tadeusz  Truskolaski mówił, że działania wandali są nieskuteczne, bo za każdym  razem będzie on odnawiany.

Nie radzę innym naśladownictwa, bo będziemy się spotykać tutaj tyle  razy, ile razy będzie potrzeba, aby pokazywać, że Białystok jest  otwarty, że Białystok szanuje swoje tradycje wielokulturowości tej  przedwojennej i że powinien być przede wszystkim tolerancyjny i że nie ma tutaj miejsca na ksenofobię, na homofobię

– mówił Truskolaski.

Jak powiedziała we wtorek rzecznik prezydenta Białegostoku  Urszula Boublej, tak długo, jak będzie potrzeba, mural będzie odnawiany.  Dodała, że dodatkowo zostanie sprawdzone, czy jest szansa, aby miejsce  muralu obejmował miejski monitoring. - Może w ten sposób będzie trudniej  sprawcom po raz kolejny go zniszczyć – dodała.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Mural, którego główną postacią jest Józef Piłsudski wygrał głosowanie suwalskich internautów

17.06.2019, 06:08

Tę wizję uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Suwałki poparło 1290 osób.


Mural "Utkany wielokulturowością" ponownie naprawiony

16.06.2019, 14:05

Wielokulturowy mural, który znajduje się w centrum Białegostoku, a zniszczony przez nieznanych sprawców, został w niedzielę (16.06) naprawiony siłami m.in. mieszkańców. Akcję poparły władze miasta.


Andrzej Pągowski zaprojektował mural, który za niecały miesiąc pojawi się w Suwałkach

13.06.2019, 09:35

Malowidło wybitnego plakacisty, autora kilkuset portretów i tysięcy rysunków, powstanie z okazji tegorocznej edycji Suwałki Blues Festival.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nowy tytul


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok