Radio Białystok | Wiadomości | W Goniądzu odsłonięto tablicę upamiętniającą działalność antykomunistycznych opozycjonistów

W Goniądzu odsłonięto tablicę upamiętniającą działalność antykomunistycznych opozycjonistów

autor: Paweł Wądołowski

18.06.2019, 14:05, akt. 18:48

Pisali ulotki, kradli dokumenty i informowali o kłamstwach komunistycznej propagandy. Tak z systemem walczyli w latach pięćdziesiątych uczniowie Szkoły Ogólnokształcącej w Goniądzu.

fot. Paweł Wądołowski
fot. Paweł Wądołowski

Dziesięć osób założyło wtedy organizację "Wolny Orzeł Polski". Dzisiaj doczekali się tablicy, która upamiętnia ich działalność. Jak mówi ostatni żyjący członek grupy, 83-letni Tadeusz Waśniewski, najbardziej spektakularną akcją było wykradzenie archiwum PZPR, w którym były tajne nazwiska donosicieli.


Po tej kradzieży uniknął kary. Organizacja została wykryta dopiero w wyniku prowokacji służb bezpieczeństwa, a 17-letni wtedy Tadeusz Waśniewski na cztery lata trafił do więzienia.

Jak mówi Jarosław Schabieński z białostockiego IPN działalność takich małych grup była bardzo istotna. Dlatego trzeba ciągle o nich przypominać. W organizacji "Wolny Orzeł Polski" działało siedmiu uczniów i trzy uczennice ówczesnej Szkoły Ogólnokształcącej w Goniądzu.

| red: majStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


RadioRower


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok