Radio Białystok | Wiadomości | Spór prezydenta Białegostoku i marszałka województwa o organizację pikniku rodzinnego

Spór prezydenta Białegostoku i marszałka województwa o organizację pikniku rodzinnego

autor: Edyta Wołosik

10.07.2019, 14:04, akt. 11.07.2019, 12:11

Marszałek województwa podlaskiego nie zgadza się z interpretacją przepisów, na którą powołuje się prezydent Białegostoku.

Artur Kosicki i Tadeusz Truskolaski, fot. PRB
Artur Kosicki i Tadeusz Truskolaski, fot. PRB

Prezydent Tadeusz Truskolaski poinformował, że wniosek marszałka Artura Kosickiego o pozwolenie na organizację pikniku rodzinnego w tym samym dniu (20 lipca), co Marsz Równości, pozostanie bez rozpatrzenia."Nie zajmiemy się tym wnioskiem" - mówi prezydent Białegostoku o propozycji pikniku marszałkaMarszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki nie chce na razie tego komentować. Wypowie się, gdy dostanie decyzję na piśmie. Jego rzeczniczka Izabela Smaczna-Jórczykowska nie podaje szczegółów, ale twierdzi, że prawnicy urzędu marszałkowskiego mają inne zdanie niż prezydent Białegostoku.


- Nasze biuro prawne uważa, że niezależnie od terminu wpłynięcia wniosku, powinien on zostać rozpatrzony przez prezydenta miasta Białegostoku - podkreśla Izabela Smaczna-Jórczykowska.


Wymiana zdań między marszałkiem a prezydentem Białegostoku trwa na Twitterze. Artur Kosicki sugeruje np., że zdarzało się, iż białostoccy urzędnicy rozpatrywali wnioski o zajęcie pasa drogowego w terminie krótszym niż 30 dni przed planowanym wydarzeniem.


- Panie Prezydencie @TTruskolaski. Zamyka pan #RynekKościuszki dla rodzin z dziećmi, a obydwaj doskonale wiemy i wierzę, że dziennikarze to sprawdzą, że zdarzało się, że wnioski o zajęcie pasa drogowego były składane w terminie krótszym niż 30 dni od daty wydarzenia. Hipokryzja! - pisze marszałek.


Tadeusz Truskolaski odpisał, że to polityczne wykorzystanie Marszu Równości.


- Tu nie chodzi o to, żeby był piknik, tylko żeby w sposób polityczny, wykorzystać „marsz równości”. W niedzielę nie byłoby żadnej kolizji. - zaznaczył prezydent.


Cała dyskusja tu:
Marszałek Artur Kosicki i prezydent Tadeusz Truskolaski będą naszymi gośćmi w piątek, 12 lipca o 8:10.Na 20 lipca, czyli na ten sam dzień, co Marsz Równości, zgłoszono w Białymstoku około 50 wydarzeń. Część z nich koliduje z trasą przemarszu, ale w związku z tym, że organizatorzy marszu pierwsi złożyli wniosek, to pozostali - zgodnie z prawem - jeżeli chcą, aby ich akcje się odbyły, musza zmienić miejsce.


| red: zmj, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Abp Wojda: Marsz Równości szydzi z wiary i sprzyja dyskryminacji innych

7.07.2019, 09:25

Marsz środowisk związanych z LGBT sprzyja dyskryminacji innych, szydzi z wiary i deprawuje najmłodszych - pisze w odezwie czytanej w niedzielę (7.07) w kościołach Archidiecezji Białostockiej metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda w związku z planowanym na sobotę 20 lipca Marszem Równości w Białymstoku.


20 lipca w centrum Białegostoku zaplanowano piknik rodzinny

5.07.2019, 19:14

Nie tylko marsz równości i kilkadziesiąt kontrmanifestacji - 20 lipca w centrum Białegostoku zaplanowano piknik rodzinny. Organizatorem jest marszałek województwa Artur Kosicki.


Marsz równości w Białymstoku zasypany kontrmanifestacjami?

27.06.2019, 19:24

Do białostockiego magistratu wpłynęło blisko 40 zgłoszeń na zgromadzenia, które mają się odbyć w mieście 20 lipca. To nieprzypadkowa data, bo tego dnia ma przejść pierwszy marsz równości.


Część białostockich radnych nie chce "Marszu Równości" w mieście

18.06.2019, 12:42

Część białostockich radnych nie zgadza się na "Marsz Równości" w Białymstoku. Ma on przejść ulicami miasta 20 lipca. We wtorek (18.06) klub PiS-u chciał, by w porządku obrad było oświadczenie przeciwko organizacji tego wydarzenia i przeciwko promocji światopoglądu środowisk LGBT.


Niedługo ulicami Białegostoku przejdzie Marsz Równości - co na ten temat sądzą mieszkańcy miasta?

12.06.2019, 16:33

W przyszłym miesiącu ulicami Białegostoku ma przejść pierwszy Marsz Równości. Są już pierwsze głosy sprzeciwu - prezes regionu Podlasie Warmia Mazury Korwin - Konfederacja Marcin Sawicki złożył do prezydenta Białegostoku pismo, w którym apeluje o zakazanie marszu. Sam prezydent nie obejmie honorowym patronatem wydarzenia.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Prokurator Alicja Horn" Tadeusz Dołęga-Mostowicz


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok