Radio Białystok | Wiadomości | Piknik rodzinny w dniu Marszu Równości – proponuje marszałek woj. podlaskiego

Piknik rodzinny w dniu Marszu Równości – proponuje marszałek woj. podlaskiego

autor: Edyta Wołosik

8.07.2019, 16:29, akt. 17:50

Białostoccy urzędnicy nie będą rozpatrywać wniosku dotyczącego organizacji pikniku rodzinnego w centrum miasta.

Fotolia.com
Fotolia.com

Taką imprezę pod patronatem arcybiskupów: Tadeusza Wojdy i Jakuba chce 20 lipca, czyli w tym samym dniu co Marsz Równości, zorganizować marszałek województwa podlaskiego. Miałaby się ona odbyć na Rynku Kościuszki - na odcinku od ratusza aż do katedry.  Marsz równości w Białymstoku zasypany kontrmanifestacjami?"Nie zajmiemy się tym wnioskiem" - potwierdza prezydent Białegostoku - Tadeusz Truskolaski, bo "tam jest pas drogowy i jest zasada o szczególnym wykorzystywaniu dróg i pasów drogowych i wniosek w takich sytuacjach trzeba złożyć najpóźniej 30 dni przed planowaną datą, a ten wniosek wpłynął do Urzędu Miejskiego 2 lipca".

Marszałek województwa podlaskiego - Artur Kosicki nie chce na razie tego komentować. Wypowie się, gdy dostanie decyzję na piśmie.

Jednak - jak informuje jego rzeczniczka Izabela Smaczna-Jórczykowska - w opinii Biura Prawnego Urzędu Marszałkowskiego, wniosek o zajęcie pasa drogowego, który został złożony w związku z organizacją Pikniku Rodzinnego, powinien zostać rozpatrzony przez prezydenta Białegostoku niezależnie od terminu wpłynięcia wniosku.Abp Wojda: Marsz Równości szydzi z wiary i sprzyja dyskryminacji innychW niedzielę (7.07) w kościołach księża odczytali list metropolity białostockiego, w którym arcybiskup Tadeusza Wojda zachęcał do przyjęcia jednoznacznej postawy wobec manifestacji środowisk LGBT+.  Podkreślał, że to czas próby sumień i że nie można się zgodzić, by bezkarnie obrażano uczucia religijne.

Według prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego: "ten list spowodował chyba tylko promocję Marszu Równości; natomiast każdy ma prawo pisać listy i tego prawa nie odmawiam".


Przez Białystok ma przejść pierwszy Marsz Równości

Marsz Równości ma przejść ulicami miasta 20 lipca. Tadeusz Truskolaski podkreśla, że zgodnie z prawem nie może zakazać tej inicjatywy, choć podkreśla, że nie weźmie w niej udziału i nie obejmie jej patronatem.

Na 20. lipca zgłoszono też w Białymstoku około 50 innych zgromadzeń.

| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Abp Wojda: Marsz Równości szydzi z wiary i sprzyja dyskryminacji innych

7.07.2019, 09:25

Marsz środowisk związanych z LGBT sprzyja dyskryminacji innych, szydzi z wiary i deprawuje najmłodszych - pisze w odezwie czytanej w niedzielę (7.07) w kościołach Archidiecezji Białostockiej metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda w związku z planowanym na sobotę 20 lipca Marszem Równości w Białymstoku.


20 lipca w centrum Białegostoku zaplanowano piknik rodzinny

5.07.2019, 19:14

Nie tylko marsz równości i kilkadziesiąt kontrmanifestacji - 20 lipca w centrum Białegostoku zaplanowano piknik rodzinny. Organizatorem jest marszałek województwa Artur Kosicki.


Marsz równości w Białymstoku zasypany kontrmanifestacjami?

27.06.2019, 19:24

Do białostockiego magistratu wpłynęło blisko 40 zgłoszeń na zgromadzenia, które mają się odbyć w mieście 20 lipca. To nieprzypadkowa data, bo tego dnia ma przejść pierwszy marsz równości.


Część białostockich radnych nie chce "Marszu Równości" w mieście

18.06.2019, 12:42

Część białostockich radnych nie zgadza się na "Marsz Równości" w Białymstoku. Ma on przejść ulicami miasta 20 lipca. We wtorek (18.06) klub PiS-u chciał, by w porządku obrad było oświadczenie przeciwko organizacji tego wydarzenia i przeciwko promocji światopoglądu środowisk LGBT.


Tadeusz Truskolaski

18.06.2019, 08:30

"Ci państwo, którzy organizują marsze równości, zarówno w Gdańsku, jak i w Warszawie, wystawili na szwank dobre imię prezydentów. Jeżeli chce się walczyć o równość, to nie można atakować innych" - mówi Tadeusz Truskolaski.


Niedługo ulicami Białegostoku przejdzie Marsz Równości - co na ten temat sądzą mieszkańcy miasta?

12.06.2019, 16:33

W przyszłym miesiącu ulicami Białegostoku ma przejść pierwszy Marsz Równości. Są już pierwsze głosy sprzeciwu - prezes regionu Podlasie Warmia Mazury Korwin - Konfederacja Marcin Sawicki złożył do prezydenta Białegostoku pismo, w którym apeluje o zakazanie marszu. Sam prezydent nie obejmie honorowym patronatem wydarzenia.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: stock.adobe.com
UWAGA!
29.05.2020, 08:04, akt. 09:24

Uwaga na kleszcze w podlaskich lasach
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok