Radio Białystok | Gość | Tadeusz Truskolaski - prezydent Białegostoku

Tadeusz Truskolaski

prezydent Białegostoku

18.06.2019, 08:30, akt. 11:44

"Ci państwo, którzy organizują marsze równości, zarówno w Gdańsku, jak i w Warszawie, wystawili na szwank dobre imię prezydentów. Jeżeli chce się walczyć o równość, to nie można atakować innych" - mówi Tadeusz Truskolaski.

Tadeusz Truskolaski, fot. Sylwia Krassowska
Tadeusz Truskolaski, fot. Sylwia Krassowska

Z Tadeuszem Truskolaskim rozmawia Adam Janczewski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Czy prezydent Białegostoku w październiku zostanie w mieście, czy może jednak wybierze się do Warszawy - mowa tu o wyborach parlamentarnych. Co z białostockim lotniskiem i pensjami pracowników oświaty? M.in. o to prezydenta Tadeusza Truskolaskiego pytał Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Czy nic się nie zmieniło? Wciąż jest pan zdecydowany i nie będzie kandydować w jesiennych wyborach parlamentarnych?


Tadeusz Truskolaski: Na ten moment jestem zdecydowany nie kandydować. Oczywiście może się coś zmienić, ale nie sądzę. To znaczy, zawsze w polityce mówi się "nigdy nie mów nigdy", więc na 99% obstawiam, że nie będę kandydował.


To co musiałoby się zmienić w takim razie? 


Musiałoby się zmienić to, że na przykład byśmy w Unii Metropolii Polskich czy w Związku Miast Polskich powiedzieli "wszyscy prezydenci startują", to wtedy bym się nie wyłamał, ale jeżeli nie będzie jakiegoś takiego pospolitego ruszenia, a raczej nie będzie, bo przecież każdy z nas czy każda, jest indywidualistą czy indywidualistką, związku z tym myślę, że takiego pospolitego ruszenia i takiego zagrożenia, że będę na Wiejskiej nie ma, właściwie ja codziennie jestem na Wiejskiej...


...tylko w Białymstoku. Na razie włodarze z Unii Metropolii raczej niechętnie wypowiadają się na temat kandydowania. Politycy Platformy z kolei zapowiadają, że w jesiennych wyborach chcą znów wystartować z szeroką koalicją, wykruszy im się PSL, a wymienia się tu jako naturalne zaplecze właśnie samorządowców chociażby z Unii Metropolii Miast Polskich. Skoro pan na Wiejską tą w Warszawie się nie wybiera, to może któryś z pańskich zastępców będzie chciał kandydować?


Nie wiem, nie było w ogóle rozmów o żadnych listach jeszcze. Jak rozmawiałem z nimi indywidualnie to nie, ale na przykład mówię, chociaż takiej rozmowy nie było, gdyby partia powiedziała do Zbyszka Nikitorowicza "startuj", to on by po prostu startował, ale ponieważ jeszcze nie ma tej koalicji... Tak naprawdę w Białymstoku to i tak mamy silnych kandydatów trzeba przyznać, Truskolaski będzie na liście najprawdopodobniej, tylko z innym inicjałem imienia.


Do Sejmu czy do Senatu?


On jest za młody do Senatu jeszcze, dopiero w tym roku kończy 29 lat, a trzeba, żeby skończył 30 do Senatu, a zresztą chyba bardziej go Sejm też interesuje. Natomiast białostockie listy myślę, że będą mocne. Natomiast chodzi tu też o listy terenowe, dobrze było gdyby właśnie jacyś włodarze gdzieś tam z terenu wystartowali, ale ja nie będę się zajmował listami, nigdy tym się nie zajmowałem, natomiast nie ukrywam, że chciałbym wesprzeć jako samorządowiec, ale oczywiście tak jak mówię - nie jako urząd, bo urząd jest apolityczny i tu będziemy się tego absolutnie trzymać, zawsze tak było przez 13 lat, natomiast jako Tadeusz Truskolaski po godzinach pracy, czemu nie...


Pobawmy się jeszcze tymi nazwiskami: Rafał Rudnicki, Zbigniew Nikitorowicz, Przemysław Tuchliński, Adam Musiuk - to który pana zdaniem, czysto teoretycznie, najlepiej poradziłby sobie w parlamencie?


Każdy by sobie poradził, nie ulega wątpliwości, dlatego że tak trudnej pracy jak w samorządzie nie ma nigdzie, to jest najtrudniejsza praca jaką można sobie wyobrazić. Jesteśmy na antenie, więc nie powiem do czego ją porównuję, może poza anteną zdradzę panu moje porównanie, dlatego że jest to niezwykle ciężka praca. Ja na przykład w ubiegły wtorek pracowałem 22 godziny - od 4:00 do 2:00 w nocy, a później znowu od 7:00, w związku z tym się nie liczy w ogóle żadnych godzin...


To jak będzie wyglądała jesień prezydenta Truskolaskiego? Spokojna praca samorządowa czy właśnie włączy się pan w kampanię wyborczą?O tyle ile jest możliwe będę pracował jak najbardziej dla mieszkańców miasta, bo do tego się zadeklarowałem i to absolutnie jest priorytetem - realizacja budżetu, inwestycji różnego rodzaju, przedsięwzięć, przeciwdziałanie też pewnym trudnościom, które występują i będą występowały, a będą występowały w kolejnych latach ze zdwojoną a nawet stroną siłą, bo nam się po prostu zabiera narzędzia, zabiera się pieniądze, może nie w sposób bezpośredni się zabiera, ale jeżeli są zniżki w Picie, to dla Białegostoku w następnym roku, to jest 42 miliony czystej żywej gotówki, której nie będzie w budżecie, to znaczy, że na przykład nie wybudujemy czterech żłobków.


Zostawmy przyszłość polityków i samorządowców, zajmijmy się przyszłością pracowników oświaty. W wywiadzie dla jednego z ogólnopolskich portali minister edukacji Dariusz Piątkowski zwrócił się bezpośrednio do pana, przypomniał deklaracje samorządowców, włodarzy miast, że jeżeli rząd da podwyżki nauczycielom, właśnie minister finansów znajdzie te pieniądze, to samorząd wypłaci podobne pieniądze pracownikom administracji i obsługi. We wrześniu ma być niespełna 10% podwyżka dla nauczycieli i minister edukacji Dariusz Piątkowski mówi: "sprawdzam panie prezydencie Truskolaski".


Tak powiedział? To bardzo mi miło, że pamięta o mojej skromnej osobie. Cały czas dbamy o oświatę, dokładamy do niej ogromne miliony, coraz więcej dokładamy do pensji. Tak naprawdę, to panie ministrze też pana sprawdzam, pana poprzedniczka, która zrejterowała do Brukseli, bo tak to trzeba nazwać, jeszcze się z tego cieszyła i zrzucała na nas całą odpowiedzialność, powiedziała, że nie będzie żadnych kosztów tej deformy, bo tak ją trzeba nazwać, bo ona zupełnie nie była nikomu potrzebna. Jako Białystok do sądu będziemy składać... Białystok ponad 2 miliony, Unia Metropolii Polskich 103 miliony. Panie Ministrze, proszę nam zwrócić te pieniądze, których nie mieliśmy wydać, a my je z przyjemnością przeznaczymy na podwyżki dla tych pracowników, o których pan wspomina. Bardzo się cieszę, trzeba dbać o pracowników, te podwyżki są, w tym roku już i w urzędzie były podwyżki, bo stajemy się niekonkurencyjni w stosunku do rynku.


Co z wycinką drzew przy lotnisku na białostockich Krywlanach? Czy ma pan już odpowiedź Samorządowego Kolegium Odwoławczego?


Nie, nie mam takiej odpowiedzi, wniosek został złożony, czekamy. Ja tylko chciałem powiedzieć, że instytucja państwowa, która została do tego powołana - Urząd Lotnictwa Cywilnego - od września do kwietnia nie wydał żadnej decyzji, a więc można powiedzieć 'umył ręce', przerzuca tę odpowiedzialność na samorządy. My nie mamy fachowych sił na razie...

 

To dlaczego pan nie chce zajmować się tą sprawą?


Dlatego, że uważam, że jest to pewien konflikt interesów, że w przypadku gdyby na przykład ktoś odwołał do sądu, to pozycja byłaby słabsza, że ktoś sam dla siebie jakby wydaje decyzje, chciałbym żeby to zrobił jakiś inny starosta. Jak będzie odpowiedź, będziecie państwo poinformowani.


A może miasto nie chce zajmować się tą sprawą, bo nie za bardzo wie jak? Nie ukrywaliście tego, że w białostockim urzędzie ekspertów od lotnictwa nie ma.


No oczywiście, no ale jest ULC, który umył ręce, tak jak powiedziałem nieco wcześniej. A więc jest tu pewien kłopot, są tylko dwa kazusy, tu po prostu zrobiono przeciwko naszemu miastu, ale chyba jeszcze jest problem w Katowicach, jest podobna sytuacja. Byśmy chcieli, żeby państwowe instytucje stawały na wysokości zadania i wydawały akty prawne. W tej chwili oczywiście już zmieniło się prawo, ale jest to taka ucieczka bym powiedział troszeczkę nie fair.


Decyzja SKO, przekazanie sprawy, rozpatrzenie przez kolejny organ... to kiedy w końcu z utwardzonego pasa na Krywlanach coś wystartuje?


Tutaj może się pan zdziwić, może to być wcześniej niż się przypuszcza, dlatego że może być taka sytuacja, że będzie można korzystać troszkę z krótszego pasa, będzie oznakowany i samoloty będą mogły, ale to też w rękach ULC leży, to ULC wydaje. Proszę państwa, pytania są do prezydenta, a ja tutaj nie wydaje żadnej decyzji...


... jest pan zainteresowany tą sprawą, ale zmieńmy temat - dlaczego nie obejmie pan patronatem Pierwszego Marszu Równości, który w lipcu ma przejść ulicami Białegostoku?


Patronat jest to coś, co zależy wyłącznie od mojej decyzji...


...dlatego pana pytam.


Tak i dlatego powiedziałem, że po prostu nie obejmę, nawet nie muszę się tłumaczyć dlaczego. Po prostu, albo udzielam, albo nie udzielam, ale jeżeli pan pyta to oczywiście mogę odpowiedzieć, bo już odpowiadałem publicznie. Ci państwo, którzy organizują te marsze, zarówno w Gdańsku, jak i w Warszawie, wystawili na szwank dobre imię prezydentów. Jeżeli chce się walczyć o równość, to nie można atakować innych, a zaatakowano tutaj większość naszego społeczeństwa, czyli chrześcijan i katolików, tego się nie powinno robić. Dopóki nie dorosną do tego, żeby tylko walczyć o swoje prawa, a nie atakować innych, takiego patronatu ode mnie nie zobaczą.


"Ta sytuacja nie jest taką, w której prezydent mógłby prezentować swój światopogląd" - tak mówiła pańska rzecznik na temat tej decyzji. Czyli marsz promujący wolność, tolerancję, równość par homoseksualnych nie jest zgodny z pańskim światopoglądem?


Ja uważam, że każdy ma prawo do demonstrowania swoich poglądów. Ja oczywiście mam inny światopogląd, ale to nie znaczy, że tych ludzi nie szanuję, po prostu podstawową rzeczą jest szacunek dla każdego człowieka, ja zapraszam na Boże Ciało.


Białostoccy rani będą dziś głosować nad udzieleniem panu absolutorium. Biorąc pod uwagę układ sił w radzie jest pan chyba spokojny.


Ja zawsze byłem spokojny, dlatego że absolutorium to już przeżytek. To, że absolutnie nie było udzielone przez poprzednie 4 lata był to wyłącznie akt politycznej zemsty. 


To na koniec, kiedy i gdzie wybiera się pan na wakacje?


Nie, na razie nie wybieram się na wakacje, będę najprawdopodobniej całe wakacje w Białymstoku.


...później kampania, więc ewentualnie zimą na narty.


Zawsze staram się znaleźć tydzień żeby na narty wyjechać. Zresztą mam 5 tygodni urlopu i ten urlop wykorzystuje, bo gdy się nie wykorzystuje, to wtedy piszą dziennikarze, że się pobiera ekwiwalent.

| red: sk
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Kult" Łukasza Orbitowskiego

RadioRower
Krzysztof Sokołowski z grupy "Nocny Kochanek" - fot. Robert Bońkowski

Krzysztof Sokołowski

Wokalista zespołu "Nocny Kochanek"
19.10.2019

Grupa rozpoczęła drugą część trasy koncertowej, a piątkowy (18.10) koncert w Białymstoku był pierwszym koncertem tej trasy w Polsce.

Adam Musiuk, fot. Monika Kalicka

Adam Musiuk [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
18.10.2019

"Największym problemem są u nas kominy, kominy domków jednorodzinnych i to co czasami z tych kominów unosi się w powietrze" - mówi o jakości powietrza w Białymstoku Adam Musiuk.

Jan Smyk, fot. Joanna Szubzda

Jan Smyk

reportażysta Radia Białystok
17.10.2019

Jak otworzyć swoich bohaterów, żeby chcieli mówić do mikrofonu? - Najlepszym otwarciem jest słuchanie. Słuchać, słuchać i jeszcze raz słuchać - radzi Jan Smyk.


Andrzej Małkowski, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Małkowski

pełnomocnik Komendanta Chorągwi Białostockiej ZHP ds. Zagranicznych
17.10.2019

- Chodzi o to, żeby w jeden weekend zebrać wszystkich skautów świata, by mogli ze sobą porozmawiać, pobyć, poznać się. Jest to taka integracja przez nowoczesne technologie.

Roman Czepe, fot. Joanna Szubzda

Roman Czepe [wideo]

wicestarosta białostocki
17.10.2019

- Musimy pogodzić interesy ludzi. Konflikt musi być zażegnany - trzeba ominąć ludzi, ominąć zabudowę, sprawić, żeby ta inwestycja była bezkolizyjna albo minimalnie kolizyjna - mówi Roman Czepe o kolejowej obwodnicy Białegostoku.

Paweł Krutul, fot. Marcin Gliński

Paweł Krutul

poseł-elekt z Wiosny
16.10.2019

Przedsiębiorca Paweł Krutul z Wiosny zdobył prawie 13,5 tysiąca głosów i otrzyma mandat posła.


Stefan  Krajewski, fot. Monika Kalicka

Stefan Krajewski

poseł-elekt z PSL
16.10.2019

"Sojusz z Kukizem opłacił się, otworzyliśmy się dzięki temu może na miasta, na duże miasta" - mówi Stefan Krajewski.

dr Krzysztof Korotkich i Bożena Bednarek, fot. Joanna Szubzda

dr Krzysztof Korotkich i Bożena Bednarek

15.10.2019

Klub Ex Libris zaprasza na spotkanie z twórczością Edwarda Stachury. "Jest to poeta nowoczesny, który przekroczył pewne granice poetyckości swoich czasów."

Marek Komorowski, fot. Joanna Szubzda

Marek Komorowski

senator - elekt, wiceprzewodniczący sejmiku województwa podlaskiego
15.10.2019

- Niektórzy posłowie mówili: ja też chciałbym mieć taką krótką kampanię. Ona była faktycznie krótka, ale bardzo intensywna.


Krzysztof Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł Koalicji Obywatelskiej
14.10.2019

- To nie jest porażka, to jest początek czegoś nowego - mówi poseł o wyniku Koalicji Obywatelskiej w wyborach parlamentarnych.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

minister edukacji narodowej, pełnomocnik PiS w Podlaskiem
14.10.2019

- Jestem zadowolony z tego, że frekwencja bardzo mocno rośnie. To znaczy, że coraz więcej Polaków zdaje sobie sprawę z tego, że to od nich zależy, kto będzie rządził Polską, i to oni będą decydowali, kto w ich imieniu będzie sprawował władzę.

prof. Małgorzata Bieńkowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Małgorzata Bieńkowska

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
14.10.2019

- Wydawałoby się, że program lewicy był bardzo nastawiony na młodych ludzi. Przynajmniej tak był oferowany. Natomiast widać ewidentnie, że jest ogromnie przesunięcie głosów wśród tej grupy wiekowej na prawą stronę.


Małgorzata Górniak, fot. Joanna Szubzda

Małgorzata Górniak

dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku
14.10.2019

III LO istnieje już 70 lat. - To, co najważniejsze w tej szkole, to ludzie. Wizerunek, jej markę od początku tworzyli ludzie - dyrektorzy, nauczyciele, uczniowie...

mł. asp. Emilia Kuprewicz, st. sierż. Bartosz Walendziuk i nadkom. Tomasz Krupa, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

14.10.2019

Co zrobić, aby bezpiecznie wynająć mieszkanie studentom? "Najważniejsza jest umowa".

Marek Rybnik, fot. Monika Kalicka

Marek Rybnik

dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku
13.10.2019

"Biorąc pod uwagę frekwencję w naszych ostatnich wszystkich wyborach, nie tylko w tym 10-leciu, ale we wszystkich pozostałych dekadach - zawsze było to niskie " - mówi Marek Rybnik.


Zenek Martyniuk i Grzegorz Pilat

Zenek Martyniuk

król disco-polo
11.10.2019

"Czytałem scenariusz i już oglądałem pierwsze zdjęcia, myślę, że wyjdzie coś fajnego. Ja trzymam rękę na pulsie, bo chcę żeby to fajnie wyszło, szczególnie od strony dźwiękowej" - mówi Zenek Martyniuk.

Jazz Band Młynarski - Masecki, źródło: BOK

Jan Emil Młynarski i Marcin Masecki

Jazz Band Młynarski - Masecki
11.10.2019

"W tej muzyce fascynuje nas wiele elementów, ale to co nas najbardziej kręci, to przenoszenie tego na grunt dzisiejszy i łączenie tego ze współczesnością" - mówią muzycy.

Anna Moniuszko, fot. Monika Kalicka

Anna Moniuszko

dyrektor artystyczna cyklu "Muzyka Mistrzów Baroku"
11.10.2019

"Ideą w tegorocznym cyklu jest przybliżać państwu muzykę angielską i to w różnych jej odmianach" - mówi Anna Moniuszko.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok