Radio Białystok | Wiadomości | Politycy PiS interweniują w sprawie organizacji marszu równości w centrum Białegostoku

Politycy PiS interweniują w sprawie organizacji marszu równości w centrum Białegostoku

autor: Dominika Dębska

10.07.2019, 17:59, akt. 11.07.2019, 09:07

Interwencję senatorską w sprawie organizacji marszu równości w Białymstoku zapowiedział senator PiS Jan Dobrzyński. Zaniepokojenie wyraził też europoseł Krzysztof Jurgiel.

Sebastian Łukaszewicz i Jan Dobrzyński, fot. Dominika Dębska
Sebastian Łukaszewicz i Jan Dobrzyński, fot. Dominika Dębska

Senator Jan Dobrzyński domaga się, by prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski wyjaśnił, na jakiej podstawie pierwszeństwo manifestacji 20 lipca zyskały środowiska LGBT.

Na ten dzień zgłoszono blisko 50 zgromadzeń, ich miejsce i czas w wielu przypadkach pokrywały się. Jak wcześniej argumentowała rzeczniczka prezydenta Urszula Boublej, istotna była kolejność wpływania dokumentów i zdaniem urzędników - jako pierwsza o możliwość przemarszu przez centrum wystąpiła Katarzyna Rosińska ze stowarzyszenia Tęczowy Białystok.

Senator Jan Dobrzyński chce, by urzędnicy udowodnili, że tak było. Ponadto polityk pyta: "w ilu przypadkach i w oparciu o jakie przesłanki zostały wydane decyzje o zakazie zorganizowania zgromadzenia?" A także: "w jaki sposób, w jakiej formie oraz w jakiej dacie prezydent dokonał klasyfikacji złożonych zawiadomień pod kątem kolejności ich wpływu?"

Zdaniem radnego sejmiku województwa Sebastiana Łukaszewicza z PiS, marsz równości w Białymstoku otwiera drogę do kolejnych roszczeń ze strony środowisk LGBT.


- Na nagraniach z innych miast można zobaczyć, że na tych marszach dochodzi do dantejskich scen: ludzie w negliżu, transparenty obrażające uczucia religijne i zasady dobrego smaku, odprawianie rytuałów mających na celu ośmieszenie liturgii mszy św., karykatury obrazów religijnych. Czy chcemy, żeby to wszystko działo się na oczach białostoczan, a w szczególności dzieci i młodzieży? - mówi Sebastian Łukaszewicz.


Urzędnicy mają 14 dni, by odpowiedzieć na interwencję senatorską.

Zaniepokojenie w związku z Marszem Równości w Białymstoku wyraził też europoseł PiS Krzysztof Jurgiel. - Marsze równości, zwykle, przekształcają się w manifestacje pogardy i nietolerancji wobec chrześcijan. Nie mogę zgodzić się na to, aby ulice Białegostoku stały się areną walki z Bogiem i Kościołem, aby przedstawiciele środowisk LGBT szerzyli rewolucję obyczajową w myśl ideologii gender - pisze Krzysztof Jurgiel.

Tymczasem trwa spór między prezydentem Tadeuszem Truskolaskim a  marszałkiem Arturem Kosickim, który chce 20 lipca zorganizować w centrum  miasta piknik rodzinny. Prezydent uważa, że wniosek o organizację imprezy wpłynął do urzędu po wymaganym terminie.

O tym porozmawiamy z nimi w najbliższy piątek (12.07) w naszej porannej rozmowie po 8:00.


| red: wsz, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Kolejna organizacja nie chce "Marszu Równości" w Białymstoku - zapowiada publiczny różaniec

10.07.2019, 15:00

Członkowie Krucjaty Młodych założyli komitet "Stop sodomii - Stop chrystianofobii". To kolejne środowisko, które protestuje przeciwko marszowi równości, który ma przejść przez centrum Białegostoku 20 lipca.


"Solidarność" pisze do prezydenta Białegostoku - chce, by wycofał zgodę na Marsz Równości

9.07.2019, 19:19

Podlaska "Solidarność" apeluje do prezydenta Białegostoku, by wycofał zgodę na Marsz Równości.


Piknik rodzinny w dniu Marszu Równości – proponuje marszałek woj. podlaskiego

8.07.2019, 16:29

Białostoccy urzędnicy nie będą rozpatrywać wniosku dotyczącego organizacji pikniku rodzinnego w centrum miasta.


Abp Wojda: Marsz Równości szydzi z wiary i sprzyja dyskryminacji innych

7.07.2019, 09:25

Marsz środowisk związanych z LGBT sprzyja dyskryminacji innych, szydzi z wiary i deprawuje najmłodszych - pisze w odezwie czytanej w niedzielę (7.07) w kościołach Archidiecezji Białostockiej metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda w związku z planowanym na sobotę 20 lipca Marszem Równości w Białymstoku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Prokurator Alicja Horn" Tadeusz Dołęga-Mostowicz


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok