Radio Białystok | Wiadomości | Prezydent Białegostoku chce wyjaśnienia od Jagiellonii ws. zamieszek podczas Marszu Równości

Prezydent Białegostoku chce wyjaśnienia od Jagiellonii ws. zamieszek podczas Marszu Równości

autor: Renata Reda, Wojciech Szubzda

22.07.2019, 19:15, akt. 19:53

O wyjaśnienie roli Jagiellonii w zamieszkach podczas sobotniego marszu równości zwrócił się prezydent Białegostoku.  

Zgromadzenie na placu NZS w Białymstoku
Zgromadzenie na placu NZS w Białymstoku

Kontrmanifestanci - głównie kibice - rzucali w uczestników marszu butelkami i kamieniami, opluwali ich i wyzywali. Dlatego prezydent Tadeusz Truskolaski wystąpił do władz klubu.

Wystąpiłem do władz klubu o jasne stanowisko, będę jeszcze rozmawiał, przedstawię swoje żądania, aby klub Jagiellonia w setnym roku istnienia nie był kojarzony z faszystowskimi zachowaniami - mówi prezydent. 


Tadeusz Truskolaski żąda też wyciągnięcia konsekwencji wobec konkretnych pracowników Jagiellonii Białystok.

Oczekuję tutaj zdecydowanych działań, również wyciągnięcia wniosków co do konkretnych osób, które są pracownikami klubu, a które w mediach społecznościowych nie zachowały się tak jak należy. Tak naprawdę eskalowały to napięcie jeszcze 2 dni przed tymi wydarzeniami - komentuje.


Dodajmy, że prezydent Białegostoku co roku dofinansowuje Jagiellonię kwotą około 3 milionów zł.  


Jagiellonia nie komentuje zachowania uczestników marszu 

Przedstawiciele Jagiellonii Białystok nie chcą zabierać głosu ws. incydentów, do których dochodziło podczas Marszu Równości. Wiele osób, które blokowały przemarsz czy atakowały jego uczestników miały na sobie klubowe barwy.

Rzecznik Jagiellonii Kamil Świrydowicz mówi, że klub nie będzie komentował zachowań tych osób.Incydenty podczas I Marszu Równości w BiałymstokuPo Marszu Równości policja zatrzymała 28 osób. 20 osób funkcjonariusze ujęli w dniu marszu. Kolejne - same zgłosiły się do funkcjonariuszy - po publikacji ich wizerunków w internecie. Policja zapowiada kolejne zatrzymania osób, które łamały prawo podczas Marszu Równości.

| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Artur Kosicki: złożę zawiadomienie do prokuratury na prezydenta Białegostoku

22.07.2019, 18:14

Złożenie zawiadomienia do prokuratury w sprawie niedopełnienia obowiązków przez prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego zapowiedział w poniedziałek (22.07) marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki. W jego ocenie prezydent powinien był wydać decyzję o zakazie marszów.


Akty agresji podczas marszu równości w Białymstoku nie mogą być usprawiedliwiane - uważa arcybiskup Tadeusz Wojda

22.07.2019, 15:12

"Nie do pogodzenia z postawą chrześcijanina, naśladowcy Chrystusa, były akty przemocy i pogardy" - pisze Arcybiskup Tadeusz Wojda Metropolita Białostocki w specjalnym komunikacie.


Liderzy Lewicy Razem, SLD i Wiosny chcą dopracować formułę "Marszu przeciwko przemocy"

22.07.2019, 13:55

Jeszcze w poniedziałek (22.07) dojdzie do spotkania przedstawicieli bloku Lewicy, którzy mają podjąć decyzję co do formuły "Marszu przeciwko przemocy". Jesteśmy gotowi ją dopracować tak, żeby mógł odbyć się w sposób bezpieczny i legalny - poinformowali politycy lewicowej koalicji organizatorów marszu.


Prezydent Białegostoku złoży zawiadomienie do prokuratury ws. przedstawicieli PiS

22.07.2019, 11:49

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zapowiedział, że złoży zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez przedstawicieli PiS w organach władzy samorządowej podczas Marszu Równości w Białymstoku.


KGP po marszu w Białymstoku: kto dopuścił się naruszenia prawa musi liczyć się z konsekwencjami

21.07.2019, 09:27

Każdy, kto dopuścił się naruszenia prawa, musi liczyć się z konsekwencjami; zebrane dowody przekażemy prokuraturze - zaznaczył rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka odnosząc się do incydentów podczas białostockiego marszu równości.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Pomagamy szpitalom

Świąteczny Koncert Życzeń

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok