Radio Białystok | Wiadomości | PiS oficjalnie rozpoczęło kampanię wyborczą w Podlaskiem

PiS oficjalnie rozpoczęło kampanię wyborczą w Podlaskiem

autor: Ryszard Minko

19.08.2019, 17:40, akt. 18:33

Zamierzają spotykać się z wyborcami, by przypominać im o zrealizowanych obietnicach z poprzedniej kampanii.

Fot. Marcin Mazewski
Fot. Marcin Mazewski

Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało w poniedziałek (19.08) w Białymstoku kandydatów na parlamentarzystów i baner wyborczy.

Pokażemy swoje osiągnięcia - mówi minister edukacji i szef podlaskich struktur PiS Dariusz Piontkowski.


Ten billboard pokazuje to, co działo się w Polsce w ostatnich czterech latach i co może czekać Polskę, jeżeli Prawo i Sprawiedliwość będzie dalej rządziło. To dobry czas dla Polski. To czas, w którym Polacy pełniej uczestniczą w podziale pieniędzy jakie są w budżecie państwa. To wielomiliardowe programy społeczne. To rozwój gospodarczy - wymieniał Dariusz Piontkowski.


Szef podlaskich struktur PiS zapowiedział intensywną kampanię wyborczą, opierającą się w dużej mierze na spotkaniach z mieszkańcami regionu. 


Przed nami szybka, intensywna kampania wyborcza. Będziemy starali się spotykać z Polakami także w mniejszych miejscowościach, nie tylko tu, w stolicy województwa. Chcemy słuchać Polaków, wyjść do nich z programem, który pokazaliśmy, że potrafimy realizować i słuchając Polaków przestawimy także wkrótce program na kolejną kadencję, który będziemy realizowali przy jak najliczniejszej reprezentacji z naszego województwa - dodaje Dariusz Piontkowski.


Kto będzie ubiegał się o mandat do Sejmu i Senatu? 

Pierwszych dziesięć miejsc - na liście sejmowej obejmującej 28 nazwisk - zajęli prawie sami obecni posłowie. Wyjątkiem jest wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski (3. miejsce), który 4 lata temu zdobył mandat senatorski, z którego zrezygnował po objęciu stanowiska w administracji rządowej (mandat po Paszkowskim zdobyła w wyborach uzupełniających Anna Maria Anders).

Listę do Sejmu otwiera Dariusz Piontkowski, za nim jest wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński. Na liście są też m.in. dwaj kandydaci Porozumienia: posłowie Jacek Żalek i Mieczysław Baszko (mandat zdobył 4 lata temu jako lider listy PSL) oraz Adam Andruszkiewicz, który w obecnej kadencji dostał się do Sejmu jako "jedynka" podlaskiej listy Kukiz'15. Obecnie jest on wiceministrem cyfryzacji w rządzie premiera Mateusza Morawieckiego.

O mandat poselski będzie się ubiegać też np. Agnieszka Muzyk, w ubiegłorocznych wyborach samorządowych kandydatka PiS na prezydenta Łomży, czy Aleksandra Szczudło reprezentująca Solidarną Polskę, wiceprzewodnicząca sejmiku województwa podlaskiego.

Prezentując kandydatów Dariusz Piontkowski mówił, że to ludzie doświadczeni, w tym parlamentarzyści i samorządowcy. 


To ludzie, którzy reprezentują różne fragmenty naszego województwa i będą zabiegali o interesy zarówno naszego województwa, jak i dbali o to, żeby Polska się rozwijała - mówił lider listy, szef MEN w obecnym rządzie. 


Dodał, że taka lista pozwala optymistycznie patrzeć na kampanię wyborczą.


Żaden z obecnych senatorów PiS nie powalczy o reelekcję

W obecnej kadencji PiS ma wszystkie trzy mandaty senatorskie w Podlaskiem. W izbie wyższej parlamentu zasiadają: Anna Maria Anders, Jan Dobrzyński i Tadeusz Romańczuk. Żadna z tych osób nie będzie się jednak ubiegała o reelekcję. PiS postawił bowiem na Kornela Morawieckiego, Mariusza Gromko (doświadczonego radnego miejskiego Białegostoku, w poprzedniej kadencji przewodniczącego tej rady) oraz Jacka Boguckiego, obecnego posła tej partii, przez większą część obecnej kadencji wiceministra rolnictwa.

Pytany, z czego wynika taka zmiana Dariusz Piontkowski mówił, że chodziło o pokazanie "innego oblicza" Prawa i Sprawiedliwości. "Stąd, być może czasami zaskakujące, z państwa punktu widzenia, kandydatury" - powiedział.

Dodał, że senator Romańczuk zdecydował się powtórnie nie kandydować. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wybrał start do Sejmu (senator z tego okręgu Anna Maria Anders ma zostać ambasadorem Polski we Włoszech), a nie powtórną walkę o mandat senatorski. 


W związku z tym szukaliśmy jakiejś osoby doświadczonej i pan Kornel Morawiecki, doświadczony działacz opozycji antykomunistycznej, to człowiek, który może reprezentować wyborców w każdym okręgu wyborczym - mówił Piontkowski.


Dopytywany o senatora Jana Dobrzyńskiego nie odpowiedział wprost, dlaczego nie kandyduje. Zaznaczył jedynie, że jego kadencja dobiega końca i nie jest on kandydatem PiS na kolejną. "Jeżeli będzie chciał nadal działać w Prawie i Sprawiedliwości, oczywiście do tego zapraszamy" - powiedział Piontkowski.


Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się 13 października.

źródło: PAP | red: sk

ZOBACZ TEŻ:


Mamy bardzo mocną listę na wybory - mówi wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński

19.08.2019, 07:10

Na ogłoszonej w końcu minionego tygodnia liście kandydatów Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu jest trzech przedstawicieli Suwalszczyzny.


Dariusz Piontkowski [wideo]

16.08.2019, 16:52

- Wynik z 2015 r. to takie wymaganie minimum, czyli 8 mandatów - tak minister Piontkowski mówi o tegorocznych wyborach do Sejmu w Podlaskiem.


PiS ogłosiło listy wyborcze do Sejmu i Senatu

16.08.2019, 12:26

Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło listy wyborcze do Sejmu i Senatu. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami znalazło się na nich większość obecnych parlamentarzystów. W tym gronie są także obecni samorządowcy, przedsiębiorcy czy przedstawiciele organizacji społecznych.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Psalmy dla Niezłomnych

"Szukając Inki. Życie i śmierć Danki Siedzikówny" Luiza Łuniewska

Premiera musicalu „Jesus Christ Superstar”


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok