Radio Białystok | Wiadomości | BCO kupi dodatkowy system do planowania leczenia pacjentów chorych na raka

BCO kupi dodatkowy system do planowania leczenia pacjentów chorych na raka

11.09.2019, 18:24, akt. 18:56

Do końca 2019 r. Białostockie Centrum Onkologii kupi nowy, dodatkowy system do planowania leczenia chorych na raka. Szpital dostał 425 tys. zł na ten cel z Ministerstwa Zdrowia – poinformowała w środę (11.09) rzecznik szpitala Monika Mróz.

Białostockie Centrum Onkologii, fot. Wojciech Szubzda
Białostockie Centrum Onkologii, fot. Wojciech Szubzda

Białostockie Centrum Onkologii jest jedynym w Podlaskiem specjalistycznym szpitalem leczącym chorych na nowotwory. Placówka podlega samorządowi województwa.

Ministerstwo Zdrowia w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych wsparło zakup takich stacji planowania leczenia w dwudziestu szpitalach w kraju.


Pacjenci skorzystają z nowego sprzętu w połowie 2020 r.

Zakup w BCO kwotą 93 tys. zł wsparł też samorząd województwa podlaskiego – poinformowała Mróz. Nowy system będzie kosztował ok. 520 tys. zł. Ma być oddany do użytku w połowie 2020 r.

W Białostockim Centrum Onkologii działa siedem stacji planowania leczenia. To oprogramowanie pozwalające szczegółowo zaplanować, bardzo precyzyjnie przygotować plan leczenia radiologicznego pacjentów z guzami nowotworowymi i wybrać najlepsze.


Rocznie wykonujemy około dwóch tysięcy planów leczenia. Dodatkowa stacja znacznie usprawni pracę lekarzy akceptujących plany i przyczyni się do skrócenia czasu oczekiwania pacjentów na leczenie – dodała rzecznik BCO.


Kierownik Zakładu Radioterapii w BCO dr Tomasz Filipowski tłumaczy, że oprogramowanie pozwala bardzo precyzyjnie wyznaczyć te miejsca, które mają być napromienione, ale też te, które mają być osłonięte. Plan pozwala określić szczegółowe ustawienia aparatu i kąty napromieniania.


Planujemy leczenie na podstawie tomografii komputerowej, którą wykonujemy pacjentowi przed leczeniem w ułożeniu takim, w jakim pacjent będzie napromieniany, następnie w tych obrazach lekarze wyznaczają obszary do napromieniania i obszary do osłonięcia – tłumaczył Filipowski.


Dodał, że kilkadziesiąt powstałych obrazów trafia do systemu planowania leczenia. Kąty podawania wiązki promieniowania ustala fizyk, wyznacza też ustawiania aparatu tak, by chronić inne, zdrowe narządy i tkanki. "I to gwarantuje nam system planowania leczenia. On nam to pokazuje w różnych ustawieniach" – poinformował Filipowski.

Fizycy przygotowują takie plany leczenia, a lekarze decydują, który będzie realizowany. Plan jest wybierany po szczegółowej analizie przygotowanych skanów i obrazów.


Można oszczędzić zdrowe tkanki. To jest w radioterapii istotne dlatego, że możemy podnieść dawkę na sam obszar do napromieniania, oszczędzając przy okazji obszary krytyczne – dodała kierownik Zakładu Fizyki Medycznej w BCO Maria Kisielewska-Birycka. 

źródło: PAP | red: sk

ZOBACZ TEŻ:


W Białymstoku eksperci przekonywali, że rak piersi to nie wyrok

10.07.2019, 16:42

Potrzeba wciąż uświadamiać społeczeństwo, że rak piersi to nie wyrok, poprawiać jakość leczenia, a pacjentki wspierać i aktywizować - mówili w środę (10.07) w Białymstoku eksperci na spotkaniu w ramach kampanii "Wykorzystaj czas na życie". Wzięła w nim udział Agata Kornhauser-Duda.


Kolorowe onkosakiewki będą nosić pacjenci Białostockiego Centrum Onkologii

3.07.2019, 16:40

Mają ubarwić i ułatwić szpitalne życie. Kolorowe torebki pomogą pacjentom w codziennym funkcjonowaniu, gdy trzeba stale nosić przy sobie butelki zbierające płyny przez podłączone dreny po zabiegach chirurgicznych.


Białostockie Centrum Onkologii w programie wczesnego dostępu do leku z inhibitorem PARP

11.06.2019, 14:00

Większe szanse na skuteczne leczenie daje pacjentkom z rakiem jajnika lek z inhibitorem PARP, bo pomaga wydłużyć czas bez choroby po pierwszym jej rzucie – podkreślają lekarze z Białostockiego Centrum Onkologii, którzy od czerwca wdrożyli takie leczenie.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Moje białostockie powidoki" Andrzeja Fiedoruka

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok