Radio Białystok | Wiadomości | Polski pawilon z EXPO 2020 w Dubaju ma być po wystawie przeniesiony do Białegostoku [zdjęcia]

Polski pawilon z EXPO 2020 w Dubaju ma być po wystawie przeniesiony do Białegostoku [zdjęcia]

26.09.2019, 15:56, akt. 18:15

Polski pawilon z wystawy EXPO 2020 w Dubaju, po wystawie, będzie przeniesiony na teren Politechniki Białostockiej, gdzie będzie pełnił rolę centrum edukacji o drewnie. W czwartek (26.09) w Białymstoku, z udziałem minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz, podpisano list intencyjny w tej sprawie.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Polska na EXPO 2020 w Dubaju

Stronami "pionierskiego" w historii wystaw EXPO - jak oceniła Jadwiga Emilewicz - porozumienia z ministerstwem są także marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis oraz Polska Agencja Inwestycji i Handlu, w której imieniu list podpisał członek zarządu Grzegorz Słomkowski.

PAIH odpowiada za przygotowanie obecności Polski na EXPO w Dubaju pod nadzorem ministerstwa przedsiębiorczości i technologii.

Jadwiga Emilewicz podkreśliła, że wystawa EXPO 2020 w Dubaju będzie dużym świętem polskiej gospodarki i przedsiębiorczości. 

To największa dotychczas organizowana światowa wystawa, w której Polska będzie uczestniczyć. Oprócz tego, że największa, będzie ona również rodzącą wiele wyzwań obecności na tamtym runku, w tamtych miejscu, w tych trudnych warunkach również termicznych i pogodowych, stwarza wiele wyzwań dla tych wszystkich, którzy pracują dzisiaj nad przygotowaniem naszej ekspozycji

 - mówiła Jadwiga Emilewicz.

Pawilon wróci do Polski, do Białegostoku

Minister przedsiębiorczości zaznaczyła, że polski pawilon z EXPO - po raz pierwszy po wystawie - znajdzie nowe zastosowanie, wróci do Polski, a z inicjatywy marszałków województwa podlaskiego, obiekt będzie przeniesiony do Białegostoku. Dodała, że pawilon powstanie "z półfabrykatów" bądź też z litego drewna, ma być lekką konstrukcją "piękną architektonicznie". Obiekt będzie nawiązywać do hasła wystawy o kreatywności inspirowanej naturą. - Ustanawiamy nowy trend modowy w zakresie wystawiennictwa, a mianowicie chcemy nadać nowe życie temu pawilonowi - mówiła Jadwiga Emilewicz. Dodała, że dobrze by było, aby ten pawilon "stał się naszą wizytówką, tu u nas na miejscu".

Podlaskie - tak jak inne województwa - będzie się prezentować na EXPO w Dubaju. Hasło regionu to "Drewnopolis 2020". "Zatem o drewnie, o naturze i o przyrodzie, ale także o technologiach będzie się tam wiele mówiło" - dodała Jadwiga Emilewicz. Minister zaznaczyła, że przeniesienie pawilonu do Polski będzie również wyzwaniem finansowym, o szczegółach jednak nie było na konferencji mowy. Oceniła, że pawilon będzie miał szanse być "logotypem turystycznym, ale także gospodarczym dla całego regionu".

Rektor PB prof. Lech Dzienis podkreślił, że hasło "Drewnopolis" jest uczelni bliskie. - My z drewnem mamy do czynienia praktycznie na co dzień - mówił rektor i wskazywał np. działający w Hajnówce w sąsiedztwie Puszczy Białowieskiej wydział leśny uczelni. Zaznaczył, że obiekt po EXPO, na terenie Politechniki Białostockiej będzie początkiem centrum edukacyjnego o drewnie. Zaznaczył, że uczelnia jest zadowolona z tego, że na jej terenie stanie obiekt, który wcześniej "będzie wizytówką Polski".

"Wizytówka Polski"

Zastępca komisarza generalnego sekcji polskiej wystawy EXPO 2020 w Dubaju Monika Dyląg-Sajór podkreśliła, że pawilon, który powstanie na wystawie EXPO przez 173 dni będzie "wizytówką Polski, polskiej gospodarki, polskiej przyrody, kuchni, kultury". Dodała, że plan zakłada, że polski pawilon odwiedzi w tym czasie ok. 1,5 mln osób, więc "konstrukcja", która powstanie będzie "mocno przetestowana" w tamtejszych warunkach. Zaznaczyła, że Polska lubi różne wyzwania związane z EXPO i słynie z tego, że jako pionier stosuje różne rozwiązania. O projekcie drewnianego pawilonu powiedziała, że jest "swoistą wizytówką jakości, designu i technologii, które mamy w kraju".

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki dziękował wszystkim zaangażowanym w projekt. Mówił, że główny cel przedsięwzięcia to promocja województwa. Wicemarszałek Stanisław Derehajło dodał, że chodzi też o pokazanie, że województwo potrafi realizować "niesamowite projekty", a takim jest przeniesienie pawilonu po EXPO. Kosicki dodał, że planowane działania wpisują się także w aktualizowaną, opracowywaną właśnie strategię województwa, której główne hasło to "Ambitne Podlaskie".

EXPO w Dubaju ma się odbywać od 20 października 2020 r do 10 kwietnia 2021 r.

źródło: PAP | red: mag, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Artur Soboń: rozmawiamy z KE ws. kontynuowania programu Polska Wschodnia

26.09.2019, 13:57

Prowadzone są rozmowy z Komisją Europejską, by w nowej perspektywie finansowej kontynuować program Polska Wschodnia - poinformował w czwartek (26.09) w Białymstoku podczas VI Wschodniego Kongresu Gospodarczego wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. Wziął udział w debacie o tym programie i wyzwaniom na przyszłość.


Na Wschodnim Kongresie Gospodarczym nagrodzono najlepsze inwestycje i pracodawców Polski Wschodniej

26.09.2019, 07:47

Jedenaście projektów z pięciu województw uhonorowano tytułami Top Inwestycji.


Jarosław Antychowicz [wideo]

26.09.2019, 07:43

- Kiedy mamy bardzo fajny potencjał w zespole, to wystarczy zrobić ludziom odpowiednią przestrzeń, dać narzędzia, a oni sami spowodują, że to będzie najlepsze, wymarzone miejsce pracy dla nich. To, co może zrobić pracodawca w takich okolicznościach, to starać się nie przeszkadzać.


Jury konkursu TOP Start-Up Polski Wschodniej przyznało dwie nagrody główne

25.09.2019, 19:20

Nowoczesne rozwiązania w medycynie i inteligentne systemy parkowania - jury konkursu TOP Start-Up Polski Wschodniej przyznało w tym roku dwie nagrody główne.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

The Boars on-line w Polskim Radiu Białystok

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu
fot. Paweł Wądołowski
ŁOMŻA
14.07.2020, 15:38, akt. 16:15

Brutalne zabójstwo w Czerwonym Borze

fot. Wojciech Szubzda
AUGUSTÓW
12.07.2020, 17:04, akt. 17:09

W Augustowie utonął mężczyzna

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok