Radio Białystok | Wiadomości | Największa w tym roku przysięga podlaskich żołnierzy obrony terytorialnej [zdjęcia, wideo]

Największa w tym roku przysięga podlaskich żołnierzy obrony terytorialnej [zdjęcia, wideo]

28.09.2019, 11:10, akt. 18:44

Około 190 żołnierzy I Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło w sobotę (28.09) po południu w Białymstoku przysięgę na sztandar, który w piątek (27.09) w Warszawie brygada odebrała od prezydenta RP Andrzeja Dudy.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Prawie 190 osób złożyło przysięgę i wstąpiło do 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W uroczystości wzięli udział m.in. wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński, minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski oraz Grażyna Sibilska - wnuczka patrona I PBOT gen. bryg. Władysława Liniarskiego "Mścisława".Dowódca I PBOT płk Sławomir Kocanowski podkreślał, że sztandar to dla żołnierza "rzecz święta", bo sztandar to wyróżnienie służby żołnierskiej także przez społeczeństwo, a z drugiej także "wyraz zobowiązania wojska do wspierania innych ludzi". 


To znak honoru żołnierzy I Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy pod jednym sztandarem będą bronić własnej ziemi i będą to robić z największym oddaniem, bo z serca" - mówił Sławomir Kocanowski.


Podlaska brygada liczy obecnie około dwóch tysięcy żołnierzy. Sławomir Kocanowski powiedział, że ślubujący w sobotę żołnierze zapiszą się w historii jako ci, którzy pierwsi ślubowali na nowy sztandar. Dodał, że ślubowanie składają również po 80 latach od powstania polskiego państwa podziemnego, do którego tradycji się odnoszą i odwołują wojska obrony terytorialnej.Prezydent Andrzej Duda wręczył sztandar żołnierzom 1. Podlaskiej Brygady Obrony TerytorialnejPremier Mateusz Morawiecki napisał w liście do żołnierzy odczytanym przez Dariusza Piontkowskiego, że I Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej "już zdążyła udowodnić swoją wartość w sytuacjach kryzysowych". Dodał, że kolejni żołnierze składając przysięgę "decydują się na nowe wyzwania" i obowiązki, działają na rzecz umacniania poczucia bezpieczeństwa mieszkańców regionu.


Wojska obrony terytorialnej wciąż rozwijają się i liczą już w całym kraju ponad 20 tys. żołnierzy. Nowoczesne wyposażenie, innowacyjne metody szkoleniowe charakteryzują tę formację - napisał premier. 


Podkreślił, że żołnierze WOT są "spadkobiercami Armii Krajowej".

Wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński powiedział, że przysięga składana przez żołnierzy na właśnie otrzymany sztandar to "kolejny ważny krok w formowaniu i utrwalaniu piątego rodzaju sił zbrojnych", czyli wojsk obrony terytorialnej. Mówił, że od lat była potrzeba powołania takich wojsk.

"Jesteście niezwykle ważną częścią naszej armii" - podkreślił Zieliński i wyraził zadowolenie, że obrona terytorialna w naszym kraju rozwija się. "Jesteśmy przekonani, że ma dobrą przyszłość, chociaż wciąż są tacy, którzy uważają, że jej być nie powinno" - mówił Zieliński. 

źródło: PAP | red: zmj, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Łomży powstała nowa jednostka wojskowa

16.09.2019, 08:44

Termin uroczystości wybrano nieprzypadkowo. W 80. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę powołano w Łomży nową jednostkę wojskową.


Awanse, kwiaty i defilada z okazji Święta Wojska Polskiego [zdjęcia, wideo]

15.08.2019, 06:59

To święto ustanowione w rocznicę Bitwy Warszawskiej z 1920 roku. W całym kraju na pamiątkę "Cudu nad Wisłą" 15 sierpnia Polacy obchodzą Święto Wojska Polskiego.


Mogli poczuć się jak żołnierze - akcja MON w Białymstoku [zdjęcia]

10.08.2019, 15:40

To ogólnopolska akcja, która ma zachęcić młodych ludzi do wstępowania do wojska. Prawie 40 osób wzięło udział w białostockiej odsłonie akcji "Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej".

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!Dzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 10:58

Dzień Rodziny w Hodyszewie

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok