Radio Białystok | Wiadomości | Nowy rok akademicki niesie zmiany związane z reformą szkolnictwa wyższego

Nowy rok akademicki niesie zmiany związane z reformą szkolnictwa wyższego

autor: Ryszard Minko

1.10.2019, 14:33, akt. 16:07

Wzmocnienie pozycji rektora i nowe zasady oceniania uczelni - wraz z początkiem nowego roku akademickiego wchodzą w życie kolejne zmiany związane z wprowadzaną reformą szkolnictwa wyższego.

Асель Иржанова - stock.adobe.com
Асель Иржанова - stock.adobe.com

Nowy rok akademicki niesie zmiany związane z reformą szkolnictwa wyższego - relacja Ryszarda Minko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W ocenie rektorów trzech największych uczelni publicznych w Białymstoku, największym wyzwaniem na najbliższe dwa lata jest dostosowanie pracy do nowych wymogów oceny jakości kształcenia.

Chodzi o to, że teraz to od efektów pracy poszczególnych pracowników zależeć będzie dalsze finansowanie uczelni - mówi rektor Uniwersytetu w Białymstoku profesor Robert Ciborowski. Rektor wyjaśnia, że w związku z wprowadzaną reformą, pracownicy musieli zadeklarować przynależność do konkretnej dyscypliny naukowej i teraz będą rozliczani z osiągnięć w jej zakresie. 

Natomiast wcześniej oceniane były całe wydziały, na których pracowali naukowcy z różnych dziedzin. Zaplanowana na 2021 rok ewaluacja osiągnięć uczelni, to obecnie największe wyzwanie z jakim trzeba będzie się zmierzyć. 

- mówi profesor Robert Ciborowski

Przyszłej oceny obawiają się także władze Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, który jest jednym z Krajowych Naukowych Ośrodków Wiodących, a także jedną z nielicznych uczelni, która właśnie przechodzi ocenę, by znaleźć się w elitarnym gronie uczelni badawczych.

Wymagania są tak duże, że potrzeba nowych rozwiązań motywujących pracowników, tak by nie doszło do „zmęczenia materiału” czy wypalenia zawodowego. 

- mówi rektor UMB profesor Adam Krętowski

Jak wyjaśnia rektor, na uczelni funkcjonuje system wsparcia w pozyskiwaniu grantów, a także wprowadzono znaczne premie za punktowane publikacje naukowe i osiągnięcia.

W przyszłej ocenie uczelni jednym z kryteriów ma być także współpraca z otoczeniem, czyli wdrażanie do gospodarki poszczególnych osiągnięć naukowych. W ocenie rektora Politechniki Białostockiej profesora Lecha Dzienisa, w tym przypadku nieco łatwiej będzie wykazać się uczelniom technicznym niż uniwersytetom, bo generalnie koncentrują się na naukach stosowanych.

Na trzech największych białostockich uczelniach publicznych uczy się ponad 25 tysięcy studentów.  

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Politechnika Białostocka i Uniwersytet Medyczny zdobyły granty Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej

23.09.2019, 15:22

Dwie podlaskie uczenie otrzymają dotacje na doskonalenie kompetencji doktorantów i kadry naukowej przy współpracy międzynarodowej. Politechnika Białostocka i Uniwersytet Medyczny zdobyły granty Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.


Podlaskie uczelnie w gronie najlepszych szkół wyższych na świecie

10.08.2019, 16:59

Jak wynika z zestawienia opublikowanego przez Centrum Światowego Rankingu Uniwersytetów podlaskie uczelnie znalazły się wśród 10 procent najwyżej ocenionych.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Urodziny PRB

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok