Radio Białystok | Wiadomości | Nasz reportażysta Jan Smyk z Nagrodą Specjalną Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia

Nasz reportażysta Jan Smyk z Nagrodą Specjalną Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia

15.10.2019, 20:00, akt. 16.10.2019, 07:36

Laureatem Nagrody Specjalnej Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia S.A. został Jan Smyk z Polskiego Radia Białystok za "Antologię Reportażu Radiowego", której jest autorem. Dominika Dębska została z kolei finalistką XXV Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory.

Nasz reportażysta Jan Smyk z Nagrodą Specjalną Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia - Fot. Agnieszka Czarkowska
Nasz reportażysta Jan Smyk z Nagrodą Specjalną Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia - Fot. Agnieszka Czarkowska

Jan Smyk z "Melchiorem"

Jan Smyk z Polskiego Radia Białystok znalazł się wśród laureatów "Melchiorów". Otrzymał Nagrodę Specjalną Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia za "Antologię Polskiego Reportażu Radiowego".

Na gali Polskich Reportażystów w Studiu Koncertowym Polskiego Radia w Warszawie wręczono również nagrodę XXV Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory. Finalistką tego wyróżnienia została nasza redakcyjna koleżanka Dominika Dębska."Pauza, cisza i łza. Antologia reportażu radiowego" - reportaż Doroty Sokołowskiej
Reportażysta Roku

Mariusz Kamiński zdobył tytuł Radiowego Reportażysty Roku 2019 w Konkursie "Melchiory”. Dziennikarz Polskiego Radia Lublin został doceniony za konsekwentne, głębokie i przejmujące odkrywanie epizodów z trudnej, współczesnej historii Polski. Werdykt ogłoszono podczas gali w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Ogólnopolski Konkurs Reportażystów "Melchiory" został zorganizowany po raz piętnasty.


Przyznano nagrodę Grand Prix KRRiT

Dominik Gil z Polskiego Radia Lublin otrzymał tegoroczną nagrodę Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za Reportaż i Dokument Radiowy.
Dziennikarz został doceniony za reportaż "Tablica" o Bronisławie Wilgosie pseudonim "Wilk" -  żołnierzu podziemia niepodległościowego ziemi hrubieszowskiej, po wojnie pierwszym komendancie posterunku Milicji Obywatelskiej w Dubience, delegowanym do tej funkcji przez Armię Krajową. Zamordowany w niejasnych okolicznościach, wykorzystany przez peerelowską propagandę, po latach ma szansę na rehabilitację. Paradoksalnie tą szansą stał się proces dekomunizacji.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała też dwie równorzędne nagrody specjalne: Ewelinie Kosałce-Passii z Polskiego Radia Katowice za reportaż  "Schowane w pamięci" i Jakubowi Tarce ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia za dokument "Wirtuoz".


Srebrne Melchiory

Srebrne Melchiory w kategorii Premiera Roku otrzymali wspólnie  dziennikarze Polskiego Radia Rzeszów - Agnieszka Lipska i Adam = Gałczyński, a także Ewa Szkurłat z Polskiego Radia Kraków. Dwie równorzędne nagrody jury przyznało w ramach XV Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów "Melchiory".
Agnieszka  Lipska i Adam Gałczyński są autorami reportażu „Bejt znaczy dom” przedstawiającego świadectwo Gienia Szylara, który podczas niemieckiej okupacji wraz z rodzicami uratował życie siedmiorga Żydów w rzeszowskiej wsi. Z kolei dziennikarka Ewa Szkurłat w reportażu "Esemerem" zaprezentowała artystyczną, wielowymiarową opowieść o istocie muzyki odkrywanej przez dotkniętą chorobą młodą, utalentowaną kompozytorkę i wiolonczelistkę.

źródło: IAR | red: rbon, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


"Tablica" - reportaż Dominika Gila

15.10.2019, 00:01

Zamordowany w niejasnych okolicznościach, wykorzystany przez peerelowska propagandę, po latach ma szansę na rehabilitację. Paradoksalnie tą szansą stał się proces dekomunizacji.


Marszałek Podlaskiego wręczył nagrody artystyczne, wśród laureatów - Jan Smyk z Radia Białystok

30.09.2019, 18:35

Aktor Piotr Domalewski, dziennikarz Jan Smyk i Uniwersytet Trzeciego Wieku w Suwałkach są wśród laureatów nagród artystycznych marszałka województwa podlaskiego.


"Kawaler Orderu Virtuti Militari" - reportaż Jana Smyka

8.05.2019, 00:01

Koniec wojny pana Tadeusza zastał w białostockim więzieniu. W majowym dniu 1945 roku, razem z kolegami zza krat, osobliwie wyszli na wolność. Poczuli się wolni, choć czy o taką Polskę walczyli przez sześć lat długich i znojnych wojennych dni i nocy?


Jan Smyk

17.02.2019, 10:59

"Na dobrą sprawę, to ta książka "zaczęła się" w 1977 roku, kiedy przyszedłem na etat do Polskiego Radia" - mówi Jan Smyk.


"Pauza, cisza i łza. Antologia reportażu radiowego" - reportaż Doroty Sokołowskiej

16.10.2019, 00:01

Reportaż - jeden z najbardziej wymagających gatunków literackich. Żeby go robić, trzeba umieć szukać, słuchać, współodczuwać. I być artystą, bo ta forma, jak żadna inna w radiu, potrzebuje także pięknej oprawy.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI
fot. Marcin Mazewski
15.04.2024, 16:55, akt. 16:58

Koniec sezonu na białostockim lodowisku
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok