Radio Białystok | Wiadomości | Wystawa w 100-lecie Bauhausu w białostockiej Galerii Arsenał

Wystawa w 100-lecie Bauhausu w białostockiej Galerii Arsenał

autor: Dorota Sokołowska

18.10.2019, 09:55, akt. 20.10.2019, 10:33

Wystawę w stulecie szkoły artystycznej Bauhaus, mówiącą o historii instytucji, ale też pokazującą jej wpływ na artystów przygotowała Galeria Arsenał w Białymstoku. Wernisaż wystawy "Do zobaczenia po rewolucji!" odbył się w piątek (18.10).

Galeria Arsenał w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
Galeria Arsenał w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Wystawa w 100-lecie Bauhausu w białostockiej Galerii Arsenał - recenzja Sebastiana Kochańca | Pobierz plik.


0:00
0:00
Wystawa w 100-lecie Bauhausu w białostockiej Galerii Arsenał - relacja Doroty Sokołowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Wystawa skupia się na pokazaniu różnorodności Bauhausu

Wystawę będzie można oglądać do 18 grudnia.

- Wystawa jest wystawą prezentującą elementy historii Bauhausu w nowy sposób, który nie był dotąd tak prezentowany w Polsce - powiedział w czwartek (17.10) na konferencji prasowej jeden z kuratorów wystawy Adam Przywara. Dodał, że skupiono się na pokazaniu tej unikatowej i najważniejszej szkoły awangardowej jako szkoły-instytucji, która działała w konkretnym czasie i miejscu, ale była różnorodna. Podkreślił, że wystawa skupia się na pokazaniu różnorodności Bauhausu, także w jego wymiarze społecznym i politycznym.

Prace nad wystawą "Do zobaczenia po rewolucji! Wystawa na 100-lecie Bauhasu" - jak mówił Adam Przywara - trwały rok. Składa się z dwóch części.

Główna część wystawy poświęcona jest historii Bauhausu

Główna część wystawy poświęcona jest historii Bauhausu. Przywara przypomniał, że Bauhaus otworzył się w 1919 roku w Weimarze, w 1923 przeniósł się do Dessau, a w 1933 roku szkołę zamknięto w Berlinie z powodów - jak powiedział kurator - nacisków politycznych, które sprawiały też, że instytucja przenosiła się z miasta do miasta.

Na wystawie skoncentrowano się na końcu lat 20., kiedy w szkole zmienia się dyrektor, a twórca Bauhuasu Walter Gropius oddaje szkołę w ręce szwajcarskiego architekta Hannesa Meyera, który reformuje szkołę i zmienia ją w prawdziwą szkołę architektury. 

Bauhaus od początku starał się balansować między rzemiosłem, projektowaniem i wzornictwem przemysłowym i architekturą, ale tak naprawdę w latach 20-tych pojawiły się pierwsze w pełni bauhausowskie projekty architektoniczne z pracowni studenckich, ze współpracy mistrzów Bauhausu ze studentami

- mówił Adam Przywara.

Stąd na wystawie materiały archiwalne z Dessau, Frankfurtu i Berlina. Znalazły się one w instalacji stworzonej przez artystkę Zuzę Golińską.

Druga część wystawy przedstawia - jak mówił Przywara - "jak Bauhaus trwał w historii i wpływał na artystów po zamknięciu szkoły". W tej części prezentowane są m.in. oryginalne elementy budynków Bauhausu z Dessau.

Na wystawie są też prace dzieci

Są tu też prace dzieci, które uczyły się pod okiem studentki Bauhausu, artystki Friedl Dicker-Brandeis. Adam Przywara mówił, że Dicker-Brandeis w 1942 roku została zesłana getta w Terezinie, gdzie założyła artystyczną szkołę dla dzieci, a rysunki uczniów przetrwały wojnę i znajdują się w Muzeum Żydowskim w Pradze.

W tej części wystawy zaprezentowano też powojenny ruch awangardowy założony w północnych Włoszech w latach 50-tych. Adam Przywara mówił, że "zebrał on awangardowych artystów powojennych i dyskutował idee wzięte z Bauhausu, ale w nowszej rzeczywistości". Zobaczyć będzie można oryginalne prace, które wyróżniają się tym - jak dodał kurator - że są pracami kolektywnymi.

Przywara pytany, dlaczego warto mówić dziś o Bauhausie, powiedział, że z jednej strony Bauhaus był unikatową instytucją, która skupiała wybitnych ludzi, potrafiła też połączyć różne awangardowe idee artystów, z drugiej - stworzył "strukturalną, instytucjonalną i taką produkcyjną podstawę pod to, co dziś nazywamy designem". - Pomysł połączenia szkoły artystycznej z produkcją przemysłową był rozwijany w sposób istotny właśnie w Bauhausie - mówił Adam Przywara.

Do wystawy przygotowano program towarzyszący, w którym znalazły się m.in. oprowadzania kuratorskie, wycieczki po mieście a także wykłady i performance.

źródło: PAP | red: mag, maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


"Happy end" Dominiki Olszowy w Arsenale i recenzja Sebastiana Kochańca

30.06.2019, 11:44

Kwestie zdrowotne, o które zahacza wystawa "Historie o starości" w Galerii Arsenał Elektrownia, od piątku podejmie także w Arsenale jedna z najciekawszych reprezentantek młodego pokolenia artystek.


Festiwal Książki Artystycznej dla Dzieci w białostockiej Galerii Arsenał [zdjęcia]

18.05.2019, 13:50

Warsztaty i spotkania, ale przede wszystkim prezentacja najciekawszych i najlepszych wydawnictw dla najmłodszych przyświeca co roku Festiwalowi Książki Artystycznej, jaki od pięciu lat przygotowuje Galeria Arsenał.


Dwa nowe dzieła w kolekcji białostockiej Galerii Arsenał

4.12.2018, 13:58

Dwie prace polskich artystów Piotra Uklańskiego i Moniki Sosnowskiej wzbogaciły kolekcję współczesnych dzieł sztuki Galerii Arsenał w Białymstoku. Dyrektorka galerii Monika Szewczyk podkreśliła, że to ważne prace artystów o światowej sławie.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok