Radio Białystok | Wiadomości | Białostoccy lekarze zgolili brody zostawiając wąsy - w ramach akcji profilaktyki raka "Movember"

Białostoccy lekarze zgolili brody zostawiając wąsy - w ramach akcji profilaktyki raka "Movember"

4.11.2019, 14:50, akt. 15:00

Kilku lekarzy zgoliło w poniedziałek (04.11) w Białymstoku brody zostawiając wąsy, by zachęcać w ten sposób mężczyzn do badań profilaktycznych raka jądra i prostaty. To akcja "Movember" Białostockiego Centrum Onkologii i Stowarzyszenia do Walki z Rakiem.

Białostoccy lekarze zgolili brody zostawiając wąsy - w ramach akcji profilaktyki raka "Movember", fot. Adam Janczewski
Białostoccy lekarze zgolili brody zostawiając wąsy - w ramach akcji profilaktyki raka "Movember", fot. Adam Janczewski

Białostoccy lekarze zgolili brody zostawiając wąsy - w ramach akcji profilaktyki raka "Movember" - relacja Adama Janczewskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


"Movember" pochodzi od zbitki angielskich słów

"Movember" pochodzi od zbitki angielskich słów "moustache" - wąsy i november - listopad i nawiązuje do zainicjowanej przed kilkunastoma laty w Australii społecznej akcji propagującej badania profilaktyki raka u mężczyzn.

Zapuszczając wąsy, mężczyźni, w listopadzie, miesiącu profilaktyki nowotworów u mężczyzn, zwracają uwagę na te zagadnienia, propagują zdrowy tryb życia i świadomość, że wcześnie wykryta choroba daje szanse na wyleczenie.

Akcja movember kojarzy się z miesiącem listopadem. Listopad jest dedykowany profilaktyce chorób (raka) u mężczyzn. Objawia się tym, że panowie w listopadzie hodują wąsy, zgolili brody (...) aby zacząć mówić, jak ważna jest profilaktyka zdrowia u mężczyzn

- podkreśliła Ewa Sawicka ze Stowarzyszenia do Walki z Rakiem.

Wąsy zadeklarowało zapuścić w listopadzie dziewięciu lekarzy z Białostockiego Centrum Onkologii i jeden pielęgniarz.

Lekarz Paweł Kosierkiewicz ocenił, że akcja jest - jak mówił dziennikarzom - "warta tego, żeby zgolić brodę i coś zademonstrować". - Co ja będę demonstrował? Że utożsamiam się z tymi ludźmi, którzy są leczeni w szpitalu onkologicznym w Białymstoku - powiedział Paweł Kosierkiewicz. Dodał, że w akcji chodzi też o to, by pokazać, że na raka chorują nie tylko kobiety, ale również mężczyźni. "(...) nie zauważają tego, a konsekwencje są dramatyczne i tragiczne. Nieleczona choroba onkologiczna ma znane konsekwencje, zaś szybko wykryta - jesteśmy w stanie wyleczyć pacjenta" - dodał.

Zgolenie brody i zostawienie wąsów ma zaintrygować pacjentów

Zgolenie brody i zostawienie wąsów ma zaintrygować pacjentów, zwrócić ich uwagę, być może wywołać dyskusję.

Kierownik Zakładu Radioterapii w Białostockim Centrum Onkologii dr Tomasz Filipowski podkreśla, że rośnie liczba mężczyzn, u których wykrywa się raka prostaty. Przyznał, że to efekt coraz większej świadomości, ale wciąż niewystarczającej. - Najważniejsze, żeby mieć świadomość (...) Nam tej świadomości często brakuje - mówił Tomasz Filipowski. Mówił, że nie należy uciekać od problemów, ani od tej świadomości.

Zachęcał mężczyzn, by w trakcie dbania o swoją higienę, sami badali swoje okolice intymne, bo nie jest to wstydliwe. Przypomniał, że mężczyźni pomiędzy 14. a 34. rokiem życia najczęściej narażeni są na raka jądra, po 45. roku życia - na raka prostaty. - Notujemy dość dużą wykrywalność tego nowotworu - powiedział Tomasz Filipowski. Zachęcił też do tego, by mężczyźni mający jakiekolwiek problemy np. z oddawaniem moczu, szli się badać.

Porównał, że o profilaktyce raka u kobiet mówi się znacznie dłużej, dłużej działają również różne organizacje skupiające pacjentki, akcja movember jest znacznie krótsza. "My, jako panowie jeszcze mamy sporo do zrobienia. Staramy się właśnie to nadrobić" - mówił Filipowski. Przypomniał, że działa również stowarzyszenie Gladiator skupiające mężczyzn po chorobach onkologicznych. Dodał, że panowie powinni motywować siebie nawzajem do badań i czujności. "Nie jest niczym złym zachorować, złym jest natomiast się nie leczyć" - podkreślił Tomasz Filipowski.

W diagnostyce nowotworu prostaty pomaga badanie PSA (badanie antygenów specyficznych dla prostaty). Dzięki systematycznym badaniom PSA, bo było do tego wskazanie, na czas udało się zdiagnozować pana Krzysztofa, który zachorował przed rokiem, przeszedł leczenie, obecnie wszystko jest w porządku. - Już jestem świadomym pacjentem, ale byłem, jak większość panów - mówił pacjent. Radzi innym panom, by zwracali uwagę na przypadki tej choroby w rodzinie, bo obciążenie genetyczne może spowodować, że wystąpi. - Panowie, nie czaić się, tylko badać się - podsumował pan Krzysztof.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kampania "Ty decydujesz, czy zachorujesz!"

29.10.2019, 17:01

Celem kampanii "Ty decydujesz, czy zachorujesz!" jest promocja profilaktyki pierwotnej nowotworów oraz podnoszenie świadomości Polaków na temat kluczowych czynników ryzyka występowanie chorób onkologicznych.


W białostockich sklepach PSS Społem można znaleźć nalepki zachęcające kobiety do badań

25.10.2019, 12:37

"Mammografia. Badaj piersi – zobacz jakie to łatwe” oraz "Cytologia. Dbanie o zdrowie, to nie tylko witaminy” - od piątku (25.10) na warzywach i owocach sprzedawanych w sieci białostockich sklepów PSS Społem można znaleźć nalepki zachęcające kobiety do badań pod kątem nowotworów.


"Bądź szybsza, wyCYCkaj raka" - to hasło ogólnopolskiej kampanii na rzecz profilaktyki raka piersi

4.10.2019, 08:11

Stowarzyszenie Polskiego Braffitingu chce uświadomić suwalczankom, jak ważne jest samobadanie piersi.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok