Radio Białystok | Wiadomości | Elżbieta Witek marszałkiem Sejmu, a Tomasz Grodzki - Senatu

Elżbieta Witek marszałkiem Sejmu, a Tomasz Grodzki - Senatu

12.11.2019, 16:00, akt. 19:27

Posłowie wybrali Elżbietę Witek z PiS-u na stanowisko marszałka Sejmu. Była jedynym zgłoszonym kandydatem.

stock.adobe.com
stock.adobe.com

Podczas inauguracyjnego posiedzenia Sejmu IX kadencji Elżbietę Witek poparło 314 posłów, przeciwko było 11, 134 wstrzymało się od głosu, jeden poseł nie głosował.

Elżbieta Witek powiedziała, że jest zaszczycona tym, że głosowali na nią także posłowie z innych partii. Marszałek Sejmu powiedziała, że zrobi wszystko, aby każdy poseł mógł w godny sposób prezentować swoje poglądy.

Tuż przed wyborem marszałka prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński apelował o zmianę działań opozycji. Także prezydent Andrzej Duda apelował do posłów, by szanowali się nawzajem i toczyli merytoryczne spory.

Wygłaszając orędzie, otwierające pierwsze posiedzenie Sejmu, życzył parlamentarzystom, by mieli możliwość spokojnej dyskusji o istotnych dla Polski sprawach.

Prezydent Andrzej Duda wyraził też przekonanie, że posłom uda się w wielu ważnych sprawach osiągnąć porozumienie - mimo różnicy poglądów.

Senat

Tomasz Grodzki (KO) został wybrany marszałkiem Senatu X kadencji izby. Poparło go 51 senatorów. Na Stanisława Karczewskiego (PiS) zagłosowało 48 senatorów, a jeden senator wstrzymał się od głosu.

Zgodnie z regulaminem Senatu marszałka wybiera się spośród kandydatów zgłoszonych przez co najmniej 10 senatorów, podejmując uchwałę bezwzględną większością głosów.

Po wyborze marszałek Senatu objął przewodnictwo obrad. Po głosowaniu ustępujący marszałek Stanisław Karczewski podszedł do Grodzkiego i pogratulował mu objęcia funkcji. 

źródło: IAR, PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: Urząd Miejski w Białymstoku
BIAŁYSTOK
19.09.2020, 07:38, akt. 14:13

"Dzień Rowerów" w Białymstoku


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok