Radio Białystok | Wiadomości | Bezpłatne badania dla panów w szpitalu MSWiA w Białymstoku

Bezpłatne badania dla panów w szpitalu MSWiA w Białymstoku

autor: Wojciech Szubzda

16.11.2019, 07:10, akt. 13:33

Do samobadania i konsultacji z urologami zachęcają lekarze podczas akcji "Movember". To ogólnoświatowa kampania organizowana w listopadzie. Chodzi o promocję w zakresie profilaktyki raka jąder i prostaty.

© Pictures news - fotolia.com
© Pictures news - fotolia.com

Takie badania, na które zgłosiło się ok. 50 mężczyzn prowadził w sobotę (16.11) białostocki szpital MSWiA. 

Najczęściej na raka jądra chorują młodzi mężczyźni między 20. a 35. rokiem życia. Każdy z nich może sam zrobić podstawowe badania w domu - mówi urolog Marcin Chlabicz ze szpitala MSWiA w Białymstoku.

- W czasie kąpieli - nawet raz w miesiącu - wystarczy sprawdzić czy wyczuwam jakiś guzek, stwardnienie w obrębie jądra. Nawet czasami warto "niepotrzebnie" przyjść do urologa, kiedy stwierdzimy, że jakaś jest struktura obok jądra, bo urolog uspokoi. Problemem jest to, że młodzi mężczyźni często wyczuwają guza jądra, ale nic z tym nie robią - mówi Marcin Chlabicz.Białostoccy lekarze zgolili brody zostawiając wąsy - w ramach akcji profilaktyki raka "Movember"Lekarze przekonują, że wcześnie wykryty rak jądra jest wyleczalny. Do  urologów regularnie powinni zgłaszać się również mężczyźni po 50. roku  życia, którzy są bardziej niż młode osoby narażeni na choroby gruczołu  krokowego - dodaje urolog Marcin Chlabicz.

- W przypadku gruczołu  krokowego mówimy o dwóch rzeczach. O przeszkodzie podpęcherzowej, kiedy  to mężczyzna zwróci uwagę, że coś się dzieje nie tak, że jest np.  przerywany strumień moczu czy, że zaczynamy wstawać w nocy, żeby oddać  mocz, ale to mężczyzna zobaczy sam. Natomiast w przypadku raka gruczołu  krokowego te objawy nie występują. Najczęściej raka gruczołu krokowego  poczujemy dopiero wtedy, kiedy rak "rozejdzie się" po kościach, bo są  przerzuty na kości - mówi Marcin Chlabicz.

Dlatego lekarze podkreślają, że ważne są badania profilaktyczne wykonywane co roku. Ogólnoświatowa akcja "Movember" propaguje badania profilaktyki raka u mężczyzn. Zapuszczając wąsy, mężczyźni, w listopadzie zwracają uwagę na te zagadnienia. Lekarze dodają, że badać powinniśmy się przez cały rok, nie tylko w listopadzie.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białostoccy lekarze zgolili brody zostawiając wąsy - w ramach akcji profilaktyki raka "Movember"

4.11.2019, 14:50

Kilku lekarzy zgoliło w poniedziałek (04.11) w Białymstoku brody zostawiając wąsy, by zachęcać w ten sposób mężczyzn do badań profilaktycznych raka jądra i prostaty. To akcja "Movember" Białostockiego Centrum Onkologii i Stowarzyszenia do Walki z Rakiem.


Jak walczyć z rakiem piersi - profilaktyka i leczenie

14.10.2019, 23:33

Jak dostrzec objawy tego nowotworu? Jak go leczyć? A przede wszystkim jak zapobiegać zachorowaniu na raka piersi?


Podsumowanie akcji "Movember" w Białymstoku

29.11.2018, 19:37

Nie trzeba się bać badań urologicznych. Dzięki nim można zapobiec poważnej chorobie - przekonywali specjaliści i pacjenci podczas spotkania podsumowującego akcję "Movember" w Muzeum Wojska w Białymstoku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!

Jesień w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
MÓWI SIĘ
22.09.2020, 15:33, akt. 16:12

Koniec lata i początek jesieni


Jesus Imaz - źródło: screen pomeczowej rozmowy
JAGIELLONIA
21.09.2020, 17:31, akt. 22.09.2020, 10:41

Jesus Imaz: złe miesiące są już za mną [wideo]źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok